Slobodna Dalmacija: 10. 10. 2005.

ZLOČIN I KAZNA HOĆE LI IZRUČENJE ODBJEGLOG TAJKUNA IZ GRČKE PRIBLIŽITI VLAST KONAČNOM UHIĆENJU ODBJEGLOGA GENERALA

Petrač nije Gotovinin jatak

Tvrdnja Petračeva odvjetnika kako njegov klijent nema nikakve veze s Gotovinom je zasigurno točna. Od kako je postalo jasno da se Gotovinina haaška optužnica ne može ukinuti, haaški bjegunac je prekinuo svaku komunikaciju sa svojim tajnim i javnim obožavateljima u Hrvatskoj. Prema POA-inim saznanjima, kontaktira isključivo s jednim članom svoga braniteljskog tima

Piše: Jasna BABIĆ

Hrvoje Petrač optužen je za otmicu sina Vladimira Zagorca početkom 2004. Među moguće jatake Ante Gotovine uvršten je, naprotiv, tijekom 2003. kad još nije bilo ni britanskog non-papera, ni Akcijskog plana hrvatske Vlade o suradnji s Haaškim tribunalom. Usto, u Akcijskom planu Hrvoje Petrač nije ni spomenut. Dokazujući da je dosegnula europski standard pravosudne etike i efikasnosti, aktualna vlada tim se dokumentom obvezala na ofenzivu protiv organiziranog kriminala koji je dugoročno spojen s političkom sljedbom i zaštitnicima haaških bjegunaca.

Ukratko, predstavnici hrvatskog pravosuđa potpuno su uvjereni da će se odluka grčkog suda o Petračevu izručenju do kraja realizirati, premda ona za sada još nije pravomoćna. Tome nasuprot, Petračevi odvjetnici nadaju se stopiranju izručenja u posljednjem trenutku. Još uvijek, naime, očekuju pozitivno rješenje grčkih vlasti o političkom azilu za svoga klijenta.

Špijunski zanat

Teorija Petračevih branitelja je poznata: slučaj otmice Zagorčeva sina sudska je montaža kojom ovdašnji državni vrh iskazuje revnost u lovu na Gotovinu i njegove jatake. U to ime Grčkoj je priložen poznati britanski non-paper: u veljači 2005. Britanci kratkim dopisom sugeriraju hrvatskim kolegama da u detektiranju Gotovininih zaštinika primijene neke od grubljih tehnika špijunsko-policijskog zanata.

- Osim britanskog non-papera, grčkim vlastima priložili smo javnu izjavu premijera Sanadera da je zahtjev za Petračevim uhićenjem dio provedbe Akcijskog plana. Zatim, prilažemo pismo Stjepana Mesića, Ive Sanadera i Vladimira Šeksa predsjedniku Europske komisije u kojem se Petrač navodi kao Gotovinin pomagač. Dali smo i neke druge izjave, intervjue i novinske tekstove u kojima se naš klijent dovodi u vezu s Gotovinom i Haagom — kaže za Slobodnu Dalmaciju Ljubo Pavasović, jedan od Petračevih odvjetnika.

I doista, u britanskom non-paperu Petrač je izrijekom označen kao osoba koja bi, pritisnuta krajnjom nuždom, možda mogla poslužiti kao putokaz prema Gotovininu skrovištu. No, prema upozorenjima domaćih znalaca, nije riječ o službenoj diplomatskoj komunikaciji. Slični dokumenti stizali su u Hrvatsku i prije Petračeve optužnice za otmicu maloljetnog Zagorca. Primjerice, u listopadu 2003. sama haaška tužiteljica Carla del Ponte u jednom od svojih non-papera nabrojila je ključne točke opstrukcije hrvatsko-haaške suradnje, apostrofirajući čak Franju Tureka, tadašnjeg ravnatelja POA-e. U to predizborno doba vrlo je uočljivo promijenio špijunske prioritete. Od 2000. bio je tvorac teze da je Gotovina sama jezgra organiziranog kriminala. Ali u očekivanju pobjede HDZ-a i zamrzavanja hrvatsko-haaške suradnje, počeo je prikupljati špijunsku građu o Gotovini kao žrtvi nacionalne izdaje.

Turekova tvrdnja

Ipak, osvajanjem vlasti, Ivo Sanader nadovezao se na prethodnu političku strategiju, pa su tako nastavljene zatečene istražne operacije Državnog odvjetništva, MUP-a i osobito POA-e. Premda je Turek smijenjen s ravnateljske dužnosti, krenulo se od njegove izvorne tvrdnje iz 2001. da je Ante Gotovina još za Domovinskog rata stvorio kriminalnu "ćeliju" u bazi u Šepurinama. U Turekovim tajnim izvješćima, bilo je imenovano na desetke bivših legionara koji su, navodno, pod patronatom sadašnjeg bjegunca sudjelovali u švercu droge i oružja.

Ali prvi presudni moment dogodio se u ljeto 2003. s Gotovininim intervjuom u tjedniku Nacional. Tek tada je uočeno da između haaškog bjegunca i Hrvoja Petrača postoji vrlo indikativna personalna poveznica. Zove se Željko Dilber. U ratno doba bio je povjerljiv Gotovinin suradnik, da bi u mirnodopskim uvjetima postao direktor zadarske ispostave Petračeva Atlas-osiguranja. Ispitujući Dilberovo kretanje, otkriveno je da je u lipnju 2003. putovao u Francusku. S druge strane, obavještajna analitika izvela je zaključak da je Francuska ujedno zemlja iz koje se Gotovina obratio hrvatskoj javnosti, a njegove riječi prošle su vrlo radikalnu redakturu pravnika u službi njegove obrane i zaštite. Navodno, rečenice koje su Gotovini stavljene u usta nipošto nisu kompatibilne s njegovim vokabularom, a kamoli s poznavanjem pravne situacije Haaškoga tribunala.

Tokovi novca

Drugi krak priče nastao je u rekonstrukciji tokova novca, Petračeve uloge u poduzeću AGM, koje je likvidirano prije dvije godine, zatim inkorporirano u jednu od njegovih tvrtki koja se navezala na off-shore kompanije. Doduše, trag nije odveo daleko, ali se uzgred shvatilo da hrvatski tajkun ima poduzeća u Izraelu i moćne pokrovitelje u Mossadu, s kojima je tijekom rata svojedobno obavljao trgovačke transakcije oko oružja u dosluhu sa samim Uredom predsjednika i MORH-om u kojem je Gotovina, tada aktivni general i politički ljubimac, imao silni utjecaj.

Utoliko je otmica Zagorčeva sina, što se sadašnje POA-e tiče, otvorila tek novu perspektivu jatačko-kriminalne organizacije koja, po pretpostavci, prikriva Gotovinin bijeg. Prema svjedočenju žrtve, mladog Tomislava Zagorca, u njegovu otmicu bili su umiješani ljudi kojima nije vidio lica, ali je jasno čuo njihovu beogradsku "ekavicu". U Beogradu se skrivao Ico Mateković, označen kao šef operativnog otmičarskog tima pod patronatom Hrvoja Petrača. A sve to skupa, navodno, ima veze s jednim Hercegovcem, također Petračevim i Dilberovim povremenim poslovnim partnerom. Isti Hercegovac veliki je prijatelj Ljubiše Buhe Čume, lidera tzv. surčinskog klana koji je, kako su čak i mediji izvještavali, otmičaru Matekoviću neko vrijeme u Srbiji pružao utočište.

Generalovi kontakti

- Moj klijent Petrač uvjerava me da s Gotovinom nema nikakve veze — tvrdi Ljubo Pavasović.

Tvrdnja je zasigurno točna. Od kako je postalo jasno da se Gotovina uzalud oglasio intervjuom u zagrebačkom tjedniku, i da se njegova haaška optužnica ne može ukinuti, haaški bjegunac je prekinuo svaku komunikaciju sa svojim tajnim i javnim obožavateljima u Hrvatskoj. Prema POA-inim saznanjima, kontaktira isključivo s jednim članom svoga braniteljskog tima, koji vrlo često izbiva iz zemlje.

Zadarska priča

Iz Zadra su neprestano stizale vijesti kako su lokalne tvrtke prisiljene na povremene donacije u korist bjegunca i njegove obitelji. Tijekom 2003. u akciju prikupljanja novca, kako je stajalo u tajnim izvješćima, sudjelovala je gotovo cijela garnitura zadarskog HDZ-a, podgrijavajući politički mit o haaškom bjeguncu kao simbolu nacionalnog otpora tuđinskoj haaškoj sili.