Slobodna Dalmacija: 13. 10. 2005.

EU-RITAM SLOŽEN PROCES U PRISTUPU UNIJI ČEKA NAŠU ZEMLJU

Brzina pregovora ovisit će o brzini hrvatskih reformi

Pogrešno je, naglašava naš visoki izvor iz EU-a, očekivati velike izuzetke. U cijelom prošlom krugu, jedini izuzetak oko nekretnina izborila je Malta, ali i to jer se radi o vrlo maloj zemlji

IZ BRUXELLESA: Ines SABALIĆ

Faktički, hrvatsko-europski pregovori počinju dubinskom snimkom usporedbe naših zakona sa zajedničkim europskim zakonodavstvom. Taj se proces zove uobičajeno zove screening, i predstavlja polaznu točku, platformu s koje se onda mjeri napredak kandidata. Zajedničko europsko zakonodavstvo, acquis, podijeljeno je u 35 poglavlja, a screening se obavlja za svako pojedino, i tek kad se završi ta faza, Vijeće ministara EU-a, otvara pregovore o odgovarajućem poglavlju.

Screening do rujna iduće godine

Jasno, screening drugih poglavlja teći će paralelno s otvaranjem onih kod kojih je gotov. Planira se da se sav screening obavi, a to znači da sva poglavlja budu u procesu pregovora do rujna iduće godine, što je vrlo brz tempo. Vijeće ministara otvara screening, na prijedlog Europske komisije, relativno neproblematično, i eventualno, zada neke dodatne uvjete koji nisu politički, nego operativni.

Primjerice, Vijeće može zatražiti da se prije otvaranja poglavlja ustroji neka vladina agencija ili donese određeni propis. Zatvaranje poglavlja, također na prijedlog Komisije, posve je drukčija priča jer će članice biti zahtjevne i vrlo oprezne. Poglavlje se zatvara kvalificiranom većinom glasova, što je, pak, posebno složena matematika koju je uveo Sporazum iz Nice. No, sve u svoje vrijeme.

Pravi posao na screeningu počinje kad prođe prva faza, za vrijeme koje Komisija objašnjava Hrvatima i Turcima što je to, zapravo, europsko zajedničko zakonodavstvo ili, kako se uobičajeno zove, acquis communitaire, i kada podijeli zadatke s kojima se pregovarački timovi moraju vratiti u Bruxelles, na raport.

Radne skupine od 25 do 50 ljudi

Pregovaraju radne skupine, kojih je toliko koliko i poglavlja acquisa, a na čelu je voditelj određene skupine. No, kako su neka poglavlja iz istog sektora, skupine poglavlja imaju svog voditelja, a za cijeli proces odgovara glavni pregovarač, Vladimir Drobnjak. Radne skupine s hrvatske strane brojit će od 25 do 50 članova, premda bi bilo moguće da se sve napravi i s manje ljudi. Ali, ovako se dobiva na razumijevanju procesa, na "didaktičnosti", kako se izrazio visoki diplomatski izvor, na tome da se razumijevanje, ovom izravnom komunikacijom, laganije širi u zemlji.

Screening će biti iznenađujuće detaljan, Komisija će pitati, primjerice, tko je donio zakon, u čijoj je on nadležnosti, tko je odgovoran za nadgledanje provedbe.

Brzina pregovora, rekao je visoki izvor, ovisi o brzini hrvatskih reformi, provedbi donesenih zakona i daljnoj izgradnji institucija. Pogrešno je, naglasio je naš sugovornik, očekivati velike izuzetke. "Izuzetaka nema. Nema ih", rekao je. U cijelom prošlom krugu proširenja, jedini izuzetak oko nekretnina izborila je Malta, ali i to zahvaljujući tome što se radi o vrlo maloj zemlji, tako da taj slučaj ni za koga drugoga ne može biti presedan.

Sastanci svakih šest tjedana

Dinamika otvaranja poglavlja za screening bila bi po tri mjesečno, a sesije će se održavati svakih šest tjedana. Svi sastanci bit će u Bruxellesu. Prvi završetak screeninga određenih poglavlja, odnosno pravi pregovori počet će sukladno početku austrijskog predsjedanja, to jest iza Nove godine.