Slobodna Dalmacija: 14. 10. 2005.

ŠPIJUN POD ISTRAGOM - GODINE 2001. FRANJO TUREK KAO RAVNATELJ SZUP-a SASTAVIO DOKUMENT S POPISOM "UROTNIKA"

’Državni neprijatelji’: Rađa, Ivanišević, Vranković, Mile Bogović, Zlatko Sudac...

PODUŽI POPIS Na listu od sedamdesetak protudržavnih urotnika Turek je upisao i kardinala Vinka Puljića, biskupe Želimira Puljića i Milu Bogovića, dok su Slaven Letica i Romano Bolković nazvani "moderatorima medijske strategije". Na popisu su se našli i tadašnji oporbenjaci Ivo Sanader, Vladimir Šeks i Andrija Hebrang

Piše: Nikola PLANČIĆ

Franjo Turek, bivši ravnatelj SZUP-a, današnje POA-e, opet će postati predmet rasprave saborskog Odbora za nacionalnu sigurnbost. Naime, odlukom Vijeća za nadzor tajnih službi opet je osumnjičen za zloupotrebu svog špijunskog položaja. Poticaj je potekao od Slavena Letice, neovisnog saborskog zastupnika koji je ustvrdio da je Turek grubo prekršio njegova ljudska prava. Razmotrivši Letičin slučaj i dokazni materijal, Vijeće je prije manje od mjesec dana, 20. rujna, Letici dalo za pravo.

Dokument "Rezime" na dvadesetak stranica

Uputivši predstavku, Letica se požalio da ga je u rujnu 2001. Franjo Turek, kao šef tajne službe proglasio "unutrašnjim neprijateljem" i potencijalnim rušiteljem ustavnog poretka. Kao dokazni materijal priložio je tajni dokument, sastavljen od dvadesetak stranica, koji je naslovljen: "Rezime aktivnosti pojedinaca i skupina koje djeluju s pozicija desnog radikalizma, njihov utjecaj na sigurnosnu situaciju u RH."

Kako Letica tvrdi u svojoj predstavci, isti je dokument razdijelio cjelokupnom državnom vrhu. Tako je Vijeće za nadzor tajnih službi Turekov uradak okvalificiralo "bezrazložnim kršenjem Ustavom zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda". Prema propisanoj proceduri, zaključak je proslijeđen saborskom Odboru za nacionalnu sigurnost.

I sportaši među "neprijateljima"

No, spomenuti dokument nije zanimljiv samo zbog Letice, koji je tek jedan od potencijalnih rušitelja države. Godine 2001., dok je Hrvatskom vladao SDP-ovac Ivica Račan, tadašnji šef SZUP-a u svoj "Rezime" ugradio je i mnogo zvučnija imena, povezujući ih u komplot protiv tadašnje državne vlasti. Pod zajedničkim nazivnikom unutrašnjih neprijatelja, nabrojao je sadašnjeg predsjednika Vlade Ivu Sanadera, predsjednika tada oporbenog HDZ-a, zatim aktualnog predsjednika Sabora Vladimira Šeksa, također jednog od HDZ-ovih oporbenjačkih čelnika. Zatim, među "državne neprijatelje" u to doba uvrstio je Andriju Hebranga. Na podužu listu od sedamdesetak protudržavnih urotnika, u svoj "Rezime" upisao je, također, sportaše Dina Rađu, Gorana Ivaniševića i Stojka Vrankovića koji su u tom trenutku podržali tzv. generalsku peticiju protiv Mesićeva umirovljenja nekih časnika HV-a. Naposljetku, u Turekovom "Rezimeu", našli su mjesto kardinal Vinko Puljić, biskupi Želimir Puljić i Mile Bogović, te Zlatko Sudac.

Slaven Letica sparen je pak s Romanom Bolkovićem, suvlasnikom i urednikom OTV-a, pa su obojica nazvani "moderatorima medijske strategije".

Sve "prilijepljeno" Pašaliću i Crkvi

U konačnici, Turek je izveo zaključak da svi oni čine protudržavni kružok Ivića Pašalića i danas propalog tajkuna Miroslava Kutle. Kao financijere ove urotničke grupe šef SZUP-a naveo je Crkvu, neimenovane crne fondove, te poduzetnike, primjerice neke autoprijevoznike.

- Prepuštam saborskom Odboru da zauzme konačni stav o Tureku. Meni osobno je cilj upoznati javnost s činjenicom da su tada vodeći ljudi u državi dopustili da se poznati sportaši, biskupi i intelektualci obrađuju kao državni neprijatelji - objašnjava Letica.

Protiv Tureka se danas već vode dva postupka za zloupotrebu tajne službe.