Vjesnik: 15. 10. 2005.
Svađa o proračunu EU ugrožava Blairov summit
Kad je riječ o financijama EU, Chirac i Blair nalaze se na suprotstavljen
im pozicijamaVelika Britanija uveliko se priprema za predstojeći summit EU što će se održati 27. listopada. Britanija, koja do kraja godine predsjedava Europskom unijom, sazvala je skup u Hampton Courtu, velikoj palači Henrika VIII. blizu Londona.
Velika pozornost posvećena je tome tko će Njemačkoj, odnosno tome tko će ju predstavljati - kancelar na odlasku Gerhard Schröder ili čelnica pobjedničke koalicije na izborima Angela Merkel čiju kandidaturu za mjesto kancelarke tek treba potvrditi parlament.
Izvještavajući u četvrtak o Schröderovim planovima, Financial Times tvrdi da je on »manji gentleman« od svog prethodnika Helmuta Kohla. Godine 1998. Kohl je, naime, izostao s listopadskog summita EU-a u Austriji, pretrpjevši mjesec dana ranije izborni poraz. Umjesto Kohla, u Austriju je tada putovao Schröder, premda još nije bio formalno proglašen novim njemačkim kancelarom. No Schröderova nasljednica Angela Merkel ostaje, čini se, sada kod kuće. To je razočaranje za Tonyja Blaira, jer bi ga ona vjerojatno podržala u nekim ključnim proračunskim bitkama u kojima je Schröder do sada čvrsto držao stranu francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca.
Kad je riječ o financijama EU, Chirac i Blair nalaze se na suprotstavljenim pozicijama. Francuski predsjednik zagovara nastavak izdašnih subvencija europskim poljoprivrednicima do kraja sadašnjeg proračunskog razdoblja 2013. Na to otpada više od 40 posto ukupnog proračuna EU-a, premda u poljoprivredi danas radi tek nekoliko postotaka stanovništva u zemljama EU-a. Britanski premijer htio bi da se dio novca brzo preusmjeri od poljoprivrednika na istraživanja i razvoj. No Chirac (koji vodi računa o brojnim francuskim seljacima), pruža žilavi otpor. Nakon žestokog spora sa Chiracom na lipanjskom summitu EU-a, Tony Blair je kao novi domaćin pitanje proračuna htio ostaviti po strani do završnog sastanka na vrhu u prosincu.
Neformalni skup u Hampton Courtu Blair je zamišljao kao ležerno druženje europskih vođa koji će do kasno u noć raspravljati o tome kako se nositi s izazovima globalizacije, a pritom sačuvati socijalne tekovine EU-a. No na pritisak Poljske i drugih novih članova EU-a iz istočne Europe, koji gube na subvencijama dokle god se ne odredi novi proračun, britanski premijer je pristao da se u Hampton Courtu, barem načelno, razgovara i o novcu. U to ga je praktički gurnula i Europska komisija, koja upravo sastavlja vlastiti prijedlog o odgovorima na izazove globalizacije, o čemu zahtijeva raspravu na predstojećem summitu.
Predsjednik Komisije José Manuel Barroso, zatražit će da se u novi proračun EU-a doda 7,5 milijardi eura, na ime pomoći zaposlenima koje ugrožava konkurencija iz Indije, Kine i drugih globalizacijskih zemalja. No, ne bi to bila jednostavna financijska pomoć, već novac za prekvalifikaciju i restrukturiranje. U Komisiji tvrde da bi njihov prijedlog mogao premostiti međusobno nepomirljiva francuska i britanska gledanja na temu financija.
U završnici, mnogo će ovisiti o spremnosti francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca da pristane na reviziju poljoprivrednih subvencija. Britanija bi se u tom slučaju bila spremna odreći posebnog rabata od EU-a, na koji ima pravo. No neki analitičari dovode u pitanje hoće li oslabljeni francuski vođa htjeti pružiti Tonyju Blairu na tanjuru takav uspjeh. Chiraca bi ponovo mogao poduprijeti i Schröder, koji, kako predviđa britanski tisak, priprema buran oproštaj od EU-a u Hampton Courtu.
Jasna Zanić Nardini