Glas Istre: 15. 10. 2005.
NAJPOTRESNIJI PROSVJEDNI SKUP U NOVIJOJ HRVATSKOJ POVIJESTI U SREDIŠTU ZAGREBA
Tisuću slijepih na
prosvjedu protiv VladeSlijepi i slabovidni traže od Vlade da izjednači doplatak za slijepe, koji varira od 280 do 3.800 kuna i to ovisno o uzroku, a ne postotku invalidnosti
ZAGREB - Središte Zagreba jučer je bilo poprište najpotresnijeg prosvjednog skupa u novijoj hrvatskoj povijesti: oko tisuću slijepih i slabovidnih osoba iz svih dijelova Hrvatske podiglo je glas protiv Vladine politike prema socijalno najugroženijima, točnije protiv nepravedne raspodjele doplatka za osobe sa stopostotnim invaliditeto
m.Slijepi i slabovidni krenuli su iz Draškovićeve ulice prema Trgu bana Jelačića u povorci dugoj nekoliko stotina metara, jedan iza drugog, držeći se za konopac. Policija je na njihovom putu zaustavljala promet, koji se ionako odvijao otežano, ali nitko od vozača nije protestirao. Slučajni prolaznici šutke su odmahivali glavom, a jedan revoltirani umirovljenik glasno je opsovao Vladi, državi i kapitalizmu.
- Već godinama pokušavamo riješiti naš problem pa smo se odlučili na prosvjed. Država, naime, pri dodjeli doplatka ne gleda postotak invalidnosti, nego iznose doplatka računaju prema uzroku sljepoće, kao da je važno kako je i gdje čovjek oslijepio. Tražimo da se nepravda ispravi, objasnio je Dušan Miočić, predsjednik Udruge slijepih Primorsko-goranske žup
anije, koji je predvodio skupinu od 40 slijepih Riječana.Iznos doplatka za slijepe varira od 280 do 3.800 kuna, ovisno o uzroku invalidnosti, čime su članovi udruga slijepih i slabovidnih revoltirani do te mjere da su se nakon desetak godina pisanja molbi odlučili na javni prosvjed, koji nikog nije ostavio ravnodušnim. Svoju situaciju članovi udruga objasnili su prije četiri dana ministrici Jadranki Kosor, ali očito je pritom nisu doživjeli kao pouzdanu garanciju da će problemi koji ih muče uistinu biti ri
ješeni.- Pitamo se tko je ovdje slijep, mi ili oni koji bi nas trebali vidjeti, rekao je Zlatko Kuftić, predsjednik istarske Udruge slijepih, čiji su predstavnici također marširali centrom Zagreba.
Po dolasku na središnji zagrebački trg, slijepi i slabovidni uzdignuli su visoko u zrak svoje bijele štapove, a potom njima udarali u pločnik.
- Nadamo se da će sad shvatiti da postojimo, vikali su prosvjednici, tražeći od Vlade da hitno u saborsku proceduru pošalje zakon kojim će se regulirati njihova prava i uskladiti iznosi doplatka za slijepe. Građani koji su se zatekli na Jelačić placu ostali su bez riječi pred potresnom slikom.
Okupljenima se potom obratio predsjednik Udruge slijepih Hrvatske Miroslav Bebek, koji je upozorio da su udruge slijepih davno predložile zakon koji bi regulirao njihova prava, na što je Vlada ostala nijema.
- Ovaj skup nema političku konotaciju. Ne podržavamo niti jednu stranku. Ovdje smo došli jer tražimo rješenje i jer više ne možemo čekati. S nama su i članovi udruga koje okupljaju invalide, ali ne znam koliko ih je, jer ne mogu vidjeti, rekao je Bebek.
U istom tonu govorio je i jedan od organizatora skupa Vojin Perić, koji je podsjetio da su slijepi bili spremni čekati te da su se na prosvjed odlučili kad je kap žuči prelila čašu. Vladajuće političare prosvjednici su transparentima podsjetili da su zaboravljeni na hrvatskom putu za Europu i podvukli da više nemaju vremena za čekanje.
L. TOMIČIĆ