Slobodna Dalmacija: 16. 10. 2005.
MINISTRICA U AKCIJI ODMAH NAKON NOVE GODINE MARINA MATULOVIĆ-DROPULIĆ KREĆE S POSTUPCIMA PROTIV ONIH KOJI NISU DONIJELI URBANISTIČKE PLANOVE
PRED RASPUŠTANJEM VLASTI U MAKARSKOJ, PRIMOŠTENU, GRAČACU, POSEDARJU, STONU...
BESPRAVNA GRADNJA Glavni kandidati za raspuštanje, kako doznajemo, nalaze se u sedam priobalnih županija, jer upravo se obala i dalje nalazi pod strahovitim pritiskom kapitala i nepostojanje planova potiče bespravnu gradnju i neplansko divljanje investitora
Piše: Damir PETRANOVIĆ
SPLIT - Ministrica prostornog uređenja, zaštite okoliša i graditeljstva Marina Matulović-Dropulić već nakon Nove godine počet će raspuštati lokalne vlasti u gradovima i općinama koje, po njenoj procjeni, nisu napravile dovoljno u donošenju urbanističkih planova.
Dovoljno vremena
Premda se ovaj korak najavljuje već punih pet godina, čini se da će siječanj 2006. godine doista biti mjesec u kojemu će se načelnici i gradonačelnici koji višegodišnje prijetnje nisu shvatili dovoljno ozbiljno suočiti s novim izborima.
Rok za donošenje prostornih planova od početka 2000. godine nekoliko puta je pomican, da bi konačno u ožujku 2002. godine, za vrijeme mandata ministra Bože Kovačevića, bio potpuno izbrisan iz Zakona o prostornom uređenju. To je dovelo do potpunog nereda: čak i gradovi i općine koje su dotad pokrenule proceduru donošenja p
lanova izgubile su motiv za žurbu, a velikoj većini njih kaos i nesređenost u urbanizmu čak je i odgovarao.Po stupanju na dužnost ministrice Dropulić, u Zakon je unesen novi rok: svibanj ove godine. On se, međutim, poklapao s terminom lokalnih izbora, pa je odlučeno pomaknuti ga na kraj prosinca, jer je procijenjeno da nove lokalne vlasti ne bi trebale odgovarati za grijehe svojih prethodnika te da bi im trebalo ostaviti vremena da stvari pokrenu s mrtve točke.
Prijetnja i Imotskome
Još krajem rujna na sastanku u Opatiji Dropulić je gradonačelnike i načelnike još jednom sasvim ozbiljno upozorila da se rok više neće pomicati, pa je vrlo vjerojatno da već u prvim danima siječnja slijedi i konkretna akcija: makar bi nekoliko raspuštenih općinskih i gradskih vijeća trebalo predstavljati upozorenje svim ostalima da se ozbiljno uhvate u koštac s neredom u urbanizmu.
Donedavna gradska vlast u Imotskom jedan je od rekordera u neaktivnosti oko donošenja planova: sve do poraza na nedavnim izborima, naime, nije uspjela čak ni ugovoriti njegovu izradu.
Njihovi nasljednici, ipak, u ovih nekoliko mjeseci barem su raspisali natječaj, pa će ih Vlada i ministrica Dropulić barem zasad poštedjeti radikalnih akcija. No, ne budu li išli zadovoljavajućim tempom, prijetnja raspuštanja u svakom trenutku moći će se aktivirati.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji Ministarstvo je prilično nezadovoljno gradovima Makarskom i Omišem te općinama Milna na Braču, Gradac, Lokvičići, Podbablje, Proložac, Zmijavci, Cista Provo, Lećevica, Prgomet, Primorski Dolac, Runovići, Dicmo, Šestanovac, Vrlika i Zagvozd, u Šibenskoj već godinama ništa ne rade Pirovac, Primošten, Rogoznica i Promina, a u Zadarskoj su problematični općine Jasenice, Posedarje, Preko, Starigrad i Tkon i grad Gračac. U Dubrovačko-neretvanskoj među ostalima tu su općine Janjine, Ston, Kula Norinska, Župa Dubrovačka i, posebno, Dubrovačko Primorje.
Divljanje investitora
Međutim, postoji još dosta kandidata za raspuštanje: neki gradovi i općine Ministarstvu uopće ne šalju informacije o tome što rade u urbanizmu, pa je teško doći do bilo kakvih, makar i neslužbenih informacija.
Iako je za usvajanje prostornih planova u Zakonu određen rok do 31. prosinca, to ujedno i ne znači da će svi gradovi i općine koji ih do tada ne budu imali biti raspušteni; u istom zakonu, naime, nalazi se fraza da se vijeća "mogu" raspustiti, pa će se na koncu ipak raditi o diskrecijskoj odluci Vlade i ministrice Dropulić.
Glavni kandidati za raspuštanje, kako doznajemo, nalaze se u sedam priobalnih županija, od Istarske do Dubrovačko-neretvanske, jer upravo se obala i dalje nalazi pod strahovitim pritiskom kapitala i nepostojanje planova potiče bespravnu izgradnju i neplansko divljanje investitora.
Male općine bez opravdanja
Od ukupno 550 gradova i općina u Hrvatskoj, do rujna ove godine prostorne planove donijelo je njih 239, nešto manje od pola. U fazi koja tome prethodi je njih 76, koji imaju izrađen konačni prijedlog. S održanim javnim uvidom plana je njih 54, nacrt plana ima 67 gradova i općina, a njih 79 tek j
e ugovorilo izradu prostornih planova. Po neslužbenim podacima, 35 gradova i općina čak ni to još nije napravilo.Iako među najmanje aktivnim jedinicama lokalne samouprave prednjače male općine s mizernim proračunima, nijedna od njih više se neće moći opravdavati nedostatkom sredstava jer je Ministarstvo prostornog uređenja u svom proračunu ove godine predvidjelo nekoliko milijuna kuna upravo za pomoć u izradi planova.
"Spojio" Kijevo i Civljane!
Donedavni načelnik općine Kijevo Marinko Čavka vjerojatno bi bio prvi na redu za raspisivanje novih izbora, da na posljednjim nije smijenjen: on je, naime, bio naručio izradu zajedničkog plana za svoju i susjednu općinu Civljane, premda to ni u kojem slučaju nije moguće i ne bi moglo biti usvojeno. Njegovi nasljedni
ci, ipak, izradili su plan "samo" za Kijevo i u rujnu za njega zatražili suglasnot, pa im raspuštanje ne prijeti.