Vjesnik: 17. 10. 2005.
Ne mogu ih izbaciti pa im stanove - prodaju doznajemo
Procjena je da Grad gubi previše novca na parničenje s bespravnim stanarima; 12 milijuna kuna godišnje troši i na održavanje stambenog fonda
Oko 1200 stanara bespravno useljenih u zagrebačke gradske stanove sljedeće godine dobit će mogućost prvokupa tih stanova, po tržišnim (a možda i jeftinije), tvrdi Slobodan Ljubičić, član Gradskog poglavarstva zadužen za imovinu Grada.
Gradski oci procjenjuju da je bolje odustati od daljnjeg parničenja s bespravno useljenim stanarima te gradskom proračunu uštedjeti plaćanje sudskih troškova.
Drugi argument za takav potez jest da Grad godišnje gubi 12 milijuna kuna za održavanje svog stambenog fonda, jer svaki put kada prokišnjava krov u zgradi, kojoj je Grad suvlasnik, novac za popravak izdvaja se iz proračuna.
»Ne vidimo drugo rješenje, jer Grad ima samo troškove, a nikakve koristi od tih stanova. Zadržat ćemo određeni broj stanova u vlasništvu Grada za potrebe socijalno ugrožene kategorije građana, a sve ostalo Grad će prodati i tim novcem graditi nove stanove«, kaže Ljubičić. Navodi protom kako je svjestan da takva odluka nije pravedna, jer na taj način pravo prvokupa dobivaju oni koji su u stanove ušli »pajserom« ili im je isteklo privremeno rješenje o korištenju stana.
»Mi ne možemo te ljude istjerati iz stana, a ono što mene smeta jest mogućnost da netko tko je deset godina koristio gradski stan i plaćao povlaštenu najamninu sada više nije socijalni slučaj, a i dalje koristi gradski stan«, napominje Ljubičić.
Mogućnost prvokupa gradskih stanova Grad će postupno dati i svim zaštićenim najmoprimcima i zaslužnim građanima (sportašima, glumcima, novinarima, političarima), kao i tzv. čuvarima stanova za koje je Grad već pokrenuo postupak iseljenja. Na popisu tih čuvara stanova građana kojima prijeti postupak iseljenja su i pjevačica Anđa Marić, bivši glasnogovornik HDZ-a Ivica Ropuš, glumica Mia Begović, pjevačica Tereza Kesovija bivši konzul u Mostaru Ćiro Grubišići drugi.
Konkretan prijedlog odluke, prema riječima zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, neće ugledati svjetlo dana sve dok Ured za imovinu Grada ne obavi reviziju tih stanova kako bi, ističe Bandić, »Grad točno znao što prodaje«.
Od gradskog stambenog fonda koji broji 9038 stanova, Grad ovog trenutka može prodati samo 3190 stanova za koje »ima čiste papire«, dok je 3012 stanova u postupku povrata, a ostatak koriste zaštićeni najmoprimci i zaslužni građani. Kriteriji za kupnju ili otkup gradskih stanova još uvijek nisu poznati, a u Hrvatskoj narodnoj stranci kažu kako su još 2002. godine imali gotov prijedlog odluke koji tada nije prošao iz političkih razloga.
»Takvu odluku donijeli su gradovi Rijeka, Osijek i Karlovac, a u tri godine otkad naš prijedlog nije došao na dnevni red Gradske skupštine, Grad je mogao uštedjeti više od 30 milijuna kuna. Za taj novac moglo se izgraditi bar četiri vrtića. Tko će za to odgovarati?«, pita Željko Uhlir, bivši pročelnik za upravljanje gradskom imovinom.
Hrvoje Dorešić