Večernji list: 19. 10. 2005.
RH - NATO
Uvjetovano savezništvo sa SAD-omGotovina nije uvjet za NATO
Autor: DAVOR IVANKOVIĆ
Henry J. Hyde, jedan od najmoćnijih ljudi američkog Kongresa, u svibnju 2004. uputio je ministru vanjskih poslova RH Miomiru Žužulu pristojan no diplomatski jasan dopis. Naveo je da će kongresnici podržati prijam RH u NATO samo uz jedan uvjet potpisivanje ugovora između RH i SAD-a prema kojemu Hrvatska pristaje na davanje imuniteta američkim državljanima pred Međunarodnim kaznenim sudom za ratne zločine.
Tempirani zahtjevi
Sada, kada je Hrvatska odahnula, s obzirom na to da je EU uvjet br. 1 pojavljivanje Ante Gotovine u Haagu prestao biti presudan uteg, službena američka politika "vratila" je problem odbjegloga hrvatskog generala u političku uporabu. Nikolas Burnes, američki državni podtajnik, prošlog je tjedna poručio kako Hrvatska neće biti primljena u NATO dok ne izruči Gotovinu.
U istodobno tempiranu intervjuu, Ralf Frank, veleposlanik SAD-a u Zagrebu, bio je i precizniji: Uvijek smo vladi premijera Sanadera ponavljali da Gotovina mora biti u Haagu kao dio zadaća za ulazak u NATO.
Frank je poručio da će NATO tek 2008. razmišljati o novom proširenju, a da je Hrvatska ispunila tek četvrtinu zadaća. Zanimljivo, tek četvrtina Hrvata sada želi ulazak u NATO, računajući da ćemo tako izbjeći terorističke napade, pogibiju naših vojnika i potrošiti manje novca na modernizaciju HV-a. No, stručnjaci znaju da je ulazak u NATO sastavni dio ulaska u EU, što se stoga i naziva "euroatlantska integracija", te da nijedna tranzicijska država nije ušla u EU prije nego je postala članica NATO-a
.Žužulovo jamstvo
Gotovina je sada istaknut kao sasvim novi uvjet te su u pravu oni koji ga tumače političkim pritiskom, grublje rečeno, ucjenom, cilj koje je da Hrvatska potpiše sporazum o neizručivanju Amerikanaca. SAD se, naime, izrazito protivi mogućnosti da bi američki vojnici, političari i građani mogli odgovarati međunarodnom, a ne američkom sudu.
Pobjeda Račana i Mesića 2000. uvelike je pogoršala odnose SAD-a i Hrvatske jer je, nakon pozitivnih obećanja, Račan, potaknut Mesićevim otporom, odustao od potpisivanja Amerikancima bitnog ugovora.
Stvari su krenule nabolje kad je Sanader lansirao predizborno obećanje da će njegova vlada taj ugovor potpisati, što je jamčio i tadašnji ministar vanjskih poslova Miomir Žužul, otprije znan kao Americi sklon političar. Žužula analitičari i dalje drže "američkim čovjekom", što dokazuju i njegovi poduzetnički poslovi uvijek vezani uz američki kapital te činjenica da mu je obitelj ostala živjeti u SAD-u.
Do jeseni 2005. godine SAD se uvjerio da Hrvati izbjegavaju ispuniti dano obećanje te da ne potpisuju ugovor. Stoga je sada problem s generalom Gotovinom opet postao politički "jocker".