Slobodna Dalmacija: 19. 10. 2005.
"DVOJNA" PRAVDA - ZAŠTO SE I HRVATSKO PRAVOSUĐE NIJE POZABAVILO BIVŠIM VISOKIM DUŽNOSNIKOM BiH
Ante Jelavić novcem HVO-a kupio stan haaškom optuženiku
Osim što je nedvojbeno utvrđeno da je imao ključnu ulogu u nezakonitom trošenju novca hrvatskih poreznih obveznika, bio je uključen i u provedbu "Plana Haag" kojemu je jedini cilj bio skrivanje haaških optuženika, pa je tako "skućio" i Ivicu Rajića u Splitu
Piše: Vuk ĐURIČIĆ
Bez obzira na očekivane izjave Ante Jelavića, nepravomoćno osuđenog u Sarajevu na 10 godina zatvora, da se radi o montiranom procesu i političkom progonu od strane visokog predstavnika Peddyja Ashdowna, nedvojbeno je utvrđeno da je bivši čelnik Hrvata u BiH odgovoran za nezakonito trošenje novca hrvatskih poreznih obveznika. Nakon izricanja nepravomoćne presude, Ante Jelavić bježi u Hrvatsku gdje je, kojeg li apsurda, trenutačno najsigurniji. Naime, s obzirom da ima (i) hrvatsko državljanstvo, Hrvatska ga, sukladno Ustavu RH, ne može izručiti BiH, a trenutačno ga se ne može niti pritvoriti, bez obzira što je istog dana kad je nepravomoćno osuđen za njim raspisana i Interpolova međunarodna tjeralica.
Utočište za kriminalce
Tako je zapisano u Ustavu RH i dok se ta odredba ne promijeni, Hrvatska svoje državljane, bez obzira za što su u inozemstvu osumnjičeni i(li) osuđeni, ne može izručiti državi koja ih traži. To, jednostavno, znači da bi Hrvatska mogla postati sigurno utočište za kriminalce, ubojice... Naravno, uz uvjet da imaju (i) hrvatsko državljanstvo koje se svojedobno, nije na odmet prisjetiti se, dijelilo "šakom i kapom" pa su ga tako dobili i neki međunarodni kriminalci i "ugledni" pripadnici organiziranog kriminala.Ako netko tko ima (i) hrvatsko državljanstvo, a živi u BiH ili nekoj drugoj državi, počini kazneno djelo, recimo ubije nekoliko ljudi, i nakon zločina pobjegne u Hrvatsku, naša ga policija zbog toga, dok ne bude pravomoćno osuđen u zemlji u kojoj je počinio zločin, neće niti uhititi niti pritvoriti. Apsurdno, zar ne?!
Čudno je, međutim, što se "likom i djelom" Ante Jelavića hrvatske vlasti do sada nisu ozbiljnije bavile. Naime, osim što je nedvojbeno utvrđeno da je imao ključnu ulogu u nezakonitom trošenju novca hrvatskih poreznih obveznika, bio je uključen i u provedbu "Plana Haag" kojemu je jedini cilj bio skrivanje haaških optuženika i opstruiranje hrvatske suradnje s Haaškim sudom.
Novac Meplingu
Na temelju provedene istrage nepobitno je utvrđeno da je Ante Jelavić svojedobno osigurao novac za kupnju splitskog stana haaškom optuženiku i bivšem bjeguncu Ivici Rajiću koji se godinama skrivao u Hrvatskoj. Haaška optužnica protiv Rajića u Zagreb je stigla 1995. godine, a Ante Jelavić je, naravno uz znanje i suglasnost bivšega hrvatskog državnog vrha, odluku (klasa:402-01/96-03/01;ur.broj:02-19-96-1-2124) na temelju koje se za kupnju stana haaškom bjeguncu Rajiću s računa HVO-a na račun poduzeća "Mepling" iz Opuzena (ZAP Metković) uplatio iznos 739.083,41 kuna, potpisao 20. ožujka 1996. godine.
Osim toga, bolje upućeni tvrde da je Ante Jelavić imao i značajnu ulogu u bijegu i skrivanju generala Ante Gotovine. Za tu namjenu su navodno potrošeni značajniji iznosi koji su svojedobno podizani s računa propale Hercegovačke banke.
Tri moguća ishoda
Nekoliko je mogućih ishoda slučaja Jelavić. Ako Apelacijsko vijeće suda BiH potvrdi nepravomoćnu presudu, onda hrvatske vlasti Jelavića, bude li u Hrvatskoj, moraju pritvoriti i u tom bi slučaju desetogodišnju zatvorsku kaznu odslužio u Hrvatskoj.
Druga mogućnost je da Apelacijsko vijeće suda BiH ukine presudu i postupak vrati na ponovno suđenje. U tom bi se slučaju, ako Jelavić i dalje bude nedostupan vlastima BiH, a budući da u susjednoj državi ne postoji zakonska mogućnost suđenja u odsutnosti, njegov kazneni progon prepustio Hrvatskoj. Tako je bilo i u slučaju Fikreta Abdića.
Treća mogućnost je Jelavićevo tajno uhićenje u Hrvatskoj i njegovo tajno prebacivanje u BiH, nakon čega bi, naravno, službeno bilo priopćeno da je otkriven i uhićen na području susjedne države.
Bez obzira kakav će u konačnici biti ishod, slučaj Jelavić bi za Hrvatsku mogao biti prilično neugodan. Ponajprije zbog toga što se nedvojbeno radi o jednom od značajnijih jataka haaških optuženika i bjegunaca.
MUP: Interpolova tjeralica "ne igra" u Hrvatskoj
— Bez obzira što je za Antom Jelavićem raspisana Interpolova tjeralica, hrvatska ga policija, budući da ima i hrvatsko državljanstvo, ne može niti uhititi niti izručiti BiH.
Kao što je poznato, Hrvatska svoje državljane, sukladno Ustavu, ne može izručiti drugim državama. Policija Jelavića trenutačno može uhititi jedino u slučaju ako je počinio neko kažnjivo djelo na području RH.
Anto Nobilo, odvjetnik: Zakonska manjkavost dvojnog državljanstva
— Jelavića Hrvatska može pritvoriti ako bude pravomoćno osuđen jer bi u tom slučaju, po načelima međunarodne pravne pomoći, kaznu zatvora izdržavao u Hrvatskoj. A ako presudu ne potvrdi viša sudbena instancija BiH, onda se Jelavićev kazneni progon, na temelju međudržavnog Sporazuma o pravnoj pomoći i suradnji, može ustupiti hrvatskom pravosuđu.
Slučaj Jelavić upozorava na ozbiljnu zakonsku manjkavost uzrokovanu dvojnim državljanstvom i taj se problem mora hitno drukčije pravno riješiti. U sadašnjoj situaciji, koja je posve apsurdna i neodrživa, moguće je da, recimo, ubojica iz BiH, koji ima (i) hrvatsko državljanstvo, pobjegne u Hrvatsku gdje ga naša policija ne može niti uhititi niti izručiti BiH.
Kako je ušao u Hrvatsku?
Nakon što je početkom godine plaćena kaucija od 500.000 KM ili 250.000 eura, Ante Jelavić je pušten iz zatvora. Odakle Jelaviću taj iznos, nije teško zaključiti. Slobodu su mu, po svemu sudeći, platili hrvatski porezni obveznici. Sud mu je prilikom puštanja na slobodu naredio da mora živjeti u Mostaru i svakog dana se dva puta javljati tamošnjoj policiji, a u vremenu od 21 sat do pet sati ujutro određen mu je i kućni pritvor.
Osim toga, Jelavić je sudu predao osobne dokumente i putne isprave RH i BiH. Kako je Jelavić ušao u Hrvatsku? S krivotvorenom osobnom iskaznicom i(li) putovnicom? Ili možda bez dokumenata? Dakle, ilegalno, na neki od brojnih neslužbenih, a možda i službenih graničnih prijelaza. Ako ga već hrvatska policija ne može ni uhititi niti izručiti BiH, onda bi barem trebala istražiti kako je, kada i gdje ušao u Hrvatsku. A ako je ilegalno ušao ili ako je pri ulasku imao krivotvorenu dokumentaciju, onda je, to je posve jasno, počinio kazneno djelo.