Slobodna Dalmacija: 19. 10. 2005.

ISPOD CRTE - BiH ZAUZELA 88. MJESTO U ISTRAŽIVANJU TRANSPARENCY INTERNATIONALA

KORUPCIJA KAO U GABONU

IZMAKNULA KONTROLI Na skali od deset bodova, BiH bilježi skor ispod 3, što znači da spada u zemlje u kojima je korupcija izmaknula kontroli. S indeksom 2,9, BiH dijeli poziciju s Armenijom, Beninom, Gabonom, Indijom, Iranom i Malijem

Piše: Zdenko RERIG

Treći put otkako je 1995. godine stvoren globalni Indeks percepcije korupcije (CPI), koji Transparency International godišnje objavljuje, u istraživanja je uključena i BiH. Ove godine na listi od 159 zemalja BiH zauzima poražavajuću 88.-99. poziciju.

— Zabrinjavajuća činjenica je da iz godine u godinu korupcija u BiH neprekidno jača. Činjenica je da se sve zemlje koje su nedavno postale članice EU-a ili im je to razvojni cilj nalaze ispred BiH. Objektivno deprimirajući rezultat upozorava na kontinuirani nedostatak vizije i strategije u borbi protiv korupcije — izjavio je Boris Divjak, predsjedavajući Odbora direktora Transparency Intarnationala BiH.

Od zemalja iz okruženja, ove je godine Slovenija rangirana na 31. mjesto, što je u odnosu na prošlogodišnji rejting identična situacija, Hrvatska bilježi pad sa 67. mjesta na današnje 70. mjesto, uz pad indeksa za samo jednu decimalu, SiCG s još pet zemalja dijeli 97. mjesto, što govori da je situacija u toj zemlji zabrinjavajuća, ali da bilježi stalno poboljšanje i statističko povećanje indeksa.

Na skali od deset bodova BiH bilježi skor ispod 3, što znači da spada u zemlje u kojima je korupcija izmaknula kontroli. S indeksom 2,9 BiH dijeli poziciju s Armenijom, Beninom, Gabonom, Indijom, Iranom i Malijem, dok se kao zemlja s najmanjom razinom korupcije na prvo mjesto svrstao Island s indeksom 9,7, a na posljednjem je Čad s poražavajučih 1,7.

Ova vrsta ispitivanja je pokazatelj stvarnog stanja u zemlji kojim se služi poslovni svijet i političari prigodom donošenja određenih odluka. Zanimljivo je da usporedni dijagram razvijenosti zemalja prema bruto dohotku po glavi stanovnika prati dijagram korumpiranosti društva. Prema ispitanicima korupcija je poslije nezaposlenosti drugi najveći problem u svakoj zemlji. Korumpirani politički potezi su izravna posljedica stanja društva.

Nacionalni paravani su sredstvo u službi nekoliko individua kojima se oni koriste u osobnom interesu. Dio odgovornosti snosi i međunarodna zajednica jer je stvoren procjep između domaćih i međunarodnih čimbenika. Ne postoji izlazna strategija koja bi se suprotstavila ovakvom trendu u BiH.

U posljednje vrijeme uspostavljeno je 45 novih institucija koje su samo mrtvo slovo na papiru, stav je analitičara i stručnjaka koji su radili ovu analizu. Revizije koje su provođene u BiH su kao epilog imale 14 prijava sudu u RS i samo jednu u FBiH, što dovoljno govori o "volji" da se korupciji stane u kraj.