Glas Istre: 20. 10. 2005.

DRŽAVNI ODVJETNIK MLADEN BAJIĆ JUČER U BiH NIJE USPIO DOBITI PREDMET »JELAVIĆ« JER JE TUŽITELJ BiH JOHN McNAIR U KANADI

MUP u neslužbenom kontaktu s Jelavićem

Službenih kontakata s Jelavićem nije bilo, a je li bilo neslužbenih, ne mogu komentirati, rekao je glasnogovornik MUP-a Zlatko Mehun. Jelavić strahuje od tajnog uhićenja i izručenja BiH

Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić jučer u BiH nije uspio dobiti predmet »Jelavić« jer je tužitelj BiH John McNair, na temelju čije je optužbe Ante Jelavić osuđen na deset godina zatvora, do idućeg tjedna u Kanadi, doznajemo u tužiteljstvu BiH. To znači da se do McNairova povratka neće znati hoće li hrvatski tužitelji protiv Jelavića pokrenuti postupak u Hrvatskoj.

Bajić je, naime, izjavio da će o eventualnom postupku protiv Jelavića u Hrvatskoj odlučiti tek nakon što prouči spis te utvrdi je li novčanim malverzacijama u vezi s Hercegovačkom bankom oštećena i Hrvatska. Spis, međutim, nije proučio jer ga nije uspio ni dobiti. U tužiteljstvu BiH neslužbeno smo doznali da će Bajića primiti samo McNair nakon što se vrati iz Kanade.

U međuvremenu Ante Jelavić pokušava uspostaviti kontakt s hrvatskim vlastima da bi mu zajamčile da ga u Hrvatskoj nitko neće tajno uhititi i izručiti BiH. Ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt jučer je odlučno opovrgnula da Jelavić pregovara s ikim iz njezina ministarstva. »Ne pregovaramo s Jelavićem. Moje ministarstvo samo može preuzeti presudu kada ona postane pravomoćna. Ministarstvo nije sudbeno tijelo ni tijelo progona«, rekla nam je Škare-Ožbolt te podsjetila da se sudski postupak ne može pokrenuti za djelo o kojem je sud već presudio. »Ipak, na potezu je hrvatsko državno odvjetništvo«, ogradila se ministrica.

Glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova Zlatko Mehun nije bio tako odlučan u tvrdnji da s Jelavićem nitko ne pregovara. »Službenih kontakata s Jelavićem nije bilo, a je li bilo neslužbenih, ne mogu komentirati«, rekao nam je Mehun.

Iz krugova bliskih Jelaviću jučer smo doznali da se on nada da će ovih dana uspjeti uspostaviti kontakt s hrvatskim pravosuđem da bi saznao jasan stav što će biti s njim. Jelavić se, naime, boji tajnoga uhićenja i izručenja BiH. »Svjestan je da je problem politički, a ne samo pravosudni«, rekao nam je izvor blizak Jelaviću te dodao da će situacija za nekoliko dana sigurno biti jasnija.

B. PAVELIĆ

Kreso: Sud BiH mogao bi ostati bez optuženika

Mladen Bajić jučer je u Mostaru sudjelovao na konferenciji tužitelja BiH, Hrvatske i Srbije o suradnji u kažnjavanju ratnih zločinaca. Riječ je o trećem skupu u nizu, od kojih su prva dva održana na Paliću u Vojvodini, odnosno na Brijunima. Tužitelji iz BiH na tim susretima traže trilateralni sporazum o međusobnom izručenju optuženika za ratne zločine, što Srbija i Hrvatska odbijaju zbog svojih ustavnih odredbi o neizručivanju građana drugim državama. Zbog toga je predsjednica suda BiH Meddžida Kreso upozorila da bi »sud BiH mogao ostati bez optuženika« jer bi svi, kao nedavno Jelavić, od pravde mogli pobjeći u Hrvatsku ili Srbiju.

Jelavić bijegom ugrozio suradnike

Pred sudom BiH danas bi trebalo početi suđenje za osnivanje Hrvatske samouprave Anti Jelaviću, Miroslavu Prci i Draganu Čurčiću. No Jelavić je u bijegu, a sud BiH ne sudi u odsutnosti, pa će se suditi vjerojatno samo Prci i Čurčiću. Prce je u zatvoru, gdje služi kaznu za slučaj »Hercegovačka banka«, a Čurčićev odvjetnik Midhat Kočo izjavio je novinama u BiH da će Jelavićevo nepojavljivanje pred sudom negativno utjecati na položaj njegova branjenika.