Glas Istre: 20. 10. 2005.
MINISTRICA PRAVOSUĐA SA SURADNICIMA DOVRŠAVA NACIONALNI PROGRAM ZA SUZBIJANJE KORUPCIJE
Škare-Ožbolt USKOK-om na korumpiranu vlast i stranke
U borbi protiv korupcije svatko mora počistiti najprije svoj resor. Ja sam svoj počela čistiti, a hoću li to preživjeti - ne znam, kaže ministrica pravosuđa i najavljuje borbu protiv korupcije u politici i javnoj upravi
ZAGREB - Hrvatska je prilično korumpirana zemlja, smatraju međunarodni ekonomski analitičari, a ozbiljnosti ovog problema svjesna je, čini se, i ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt, koja sa suradnicima upravo dovršava nacionalni program za suzbijanje korupcije. Međutim, prije nego što je došla na ideju o izradi nacionalnog programa, ministrica je, kak
o tvrdi, odlučila počistiti najprije svoje dvorište - pravosuđe.- U borbi protiv korupcije svatko mora počistiti najprije svoj resor. Ja sam svoj počela čistiti, a hoću li to preživjeti - ne znam, kaže ministrica Ožbolt, te objašnjava da će uskoro na internet staviti i nekretnine preuzete ovrhama. Naime, ministrica ističe da doista ne zna na koji način su se ranije prodavale te nekretnine te obećava da ubuduće u tom dijelu neće biti prostora za korupciju.
Što se nacionalnog programa za suzbijanje korupcije tiče, njime je detektirano nekoliko područja u kojima bi korupcija mogla biti ozbiljan problem. Riječ je, standardno, o zdravstvu, lokalnoj samoupravi, pravosuđu, ali i političkim strankama.
- Naša strategija obuhvaća i suzbijanje korupcije u politici i javnoj upravi, tj. u strankama i tijelima vlasti. Na detektiranim područjima pojačat ćemo rad USKOK-a, a bit će određeni konkretni rokovi u kojima posao mora biti završen, tvrdi ministrica pravosuđa. Zamjenik glavnog državnog odvjetnika Dragan Novosel, pak, smatra da se u borbu protiv korupcije mora uključiti društvo u cjelini, a ne samo državne institucije.
- Što se Državnog odvjetništva, a posebno USKOK-a tiče, mi poduzimamo sve da procesuiramo slučajeve i kaznimo korumpirane. Međutim, rješavanje ovog problema ovisi o svima nama, procesi ovise o svjedocima jer korupcija je nešto što se događa u četiri oka. Jako je bitan odnos društva prema korupciji i svi moramo biti svjesni njezine štetnosti. Ne možete očekivati da će policija i Državno odvjetništvo sve riješiti. To je društveni fenomen, kaže Novosel naglašavajući da je riječ o njegovom osobnom stavu.
Da je taj »društveni fenomen« u Hrvatskoj poprilično uzeo maha, smatra predsjednik Transparency Internationala Hrvatska Zorislav Antun Petrović.
- Smatram da je u Hrvatskoj teško započeti bilo kakav poslovni poduhvat, a da se ne naiđe na nekakve birokratske barijere koje se nerijetko mogu savladati samo uz mito, kaže Petrović, naglašavajući da je poseban problem uplitanje politike u donošenje većine odluka relevantnih za poslovanje, bez unaprijed definiranih pravila, čime bi se izbjeglo diskrecijsko odlučivanje.
Što se dogodi kad netko poduzme inicijativu kojom bi se smanjio prostor za korupciju, najbolje govori primjer iz zagrebačke Gradske skupštine gdje je jednoglasno odbijen prijedlog predsjednice Skupštine Tatjane Holjevac za uspostavu Odbora za kontrolu rada Gradskog poglavarstva.
- Meni je bilo iznenađujuće da je i oporba odbila taj odbor, što je čudno i nenormalno. Njima bi posebno trebalo biti važno da se kontrolira rad vladajuće stranke. U kontrolnom odboru trebali su biti i vanjski članovi, kako bi prostor za korupciju bio što manji, ali prijedlog nije prošao. Međutim, mi ćemo ustrajati na uspostavi ovog odbora, ustvrdila je Holjevac.
Ladislav TOMIČIĆ
Transparency i MUP zajedno protiv korupcije
- Transparency International Hrvatska uskoro će s Ministarstvom unutarnjih poslova potpisati sporazum o suradnji, kojim će se dvije strane obvezati na suradnju u sklopu projekta »Antikorupcijsko savjetovalište« - MUP je kao tijelo javne vlasti odlučno u borbi protiv korupcije, kazao je Dražen Krtanjek, načelnik Kabineta ministra unutarnjih poslova, te dodao da je pomoć koju tijela javne vlasti dobivaju od nevladinih udruga, a naročito Transparency Internationala, i
znimno bitna.