Glas Istre: 21. 10. 2005.

REPORTERI BEZ GRANICA O SLOBODI TISKA U SVIJETU

Hrvatska 56. po slobodi medija

Unatoč naporima, sloboda tiska u Hrvatskoj još nije postignuta, pa je ocijenjena osrednjom, za dva mjesta slabijom u odnosu na lani

ZAGREB - Hrvatska je među osrednje ocijenjenim zemljama po slobodi medijske riječi prema 4. godišnjem izvješću Reportera bez granica o slobodi tiska u svijetu objavljenom u četvrtak, u kojem su kao »crne rupe« navedene Sjeverna Koreja, Eritreja i Turkmenistan.

»Zemlje kandidati za pristup Europskoj uniji zauzimaju osrednja mjesta. Unatoč naporima, sloboda tiska još nije postignuta u Bugarskoj (48. mjesto), Hrvatskoj (56.) i Rumunjskoj (70.)«, piše u izvješću. Svojim 56. mjestom, za dva mjesta slabijim od prošlogodišnjeg 54., Hrvatska je svrstana među devet zemalja s manje od 15 godina neovisnosti, a koje su 2005. zauzele 60 prvih mjesta po slobodi tiska: Slovenija (9.), Estonija (11.), Mađarska (12.), Latvija (16.), Litva (21.), Namibija (25.), Bosna i Hercegovina (33.), Srbija i Crna Gora (65.), Makedonija (43.), Hrvatska (56.) i Istočni Timor (58.), stoji u godišnjem izvješću. Time su opovrgnute prognoze brojnih čelnika »da će trebati čekati nekoliko desetljeća prije negoli se uzmogne uspostaviti demokracija«, pišu Reporteri u svome izvješću.

Među kandidatkinjama za EU u pozitivnijem se kontekstu spominje Turska koja je unatoč nezavidnom 98. mjestu, napredovala za 15 mjesta ove godine, što pokazuje da je kršenje slobode tiska u padu. Autori ocjenjuju da ovogodišnja klasifikacija »ruši teoriju - kojom se često koriste čelnici siromašnih zemalja i zemalja što guše slobodu - da je gospodarski razvoj neophodan preduvjet demokratizacije i poštivanja ljudskih prava«.

Među najgore plasiranim regijama su Središnja Azija (Mianmar /bivša Burma/, Kina, Vijetnam, Laos) i središnja Azija (Turkmenistan, Uzbekistan, Afganistan, Kazahstan), a na Bliskom istoku Iran, Irak, Saudijska Arabija i Sirija.

Zanimljivost je ovogodišnjeg izvješća da su zapadne demokracije pale na ljestvici pa su tako Sjedinjene Države (44.) izgubile više od 20 mjesta, a to uglavnom zbog zatvaranja novinarke »New York Timesa« Judith Miller koja je odbila otkriti svoje izvore. Kanada na 21. mjestu također je pala za nekoliko mjesta, a slabija je i Francuska (30.).

Na vrhu ljestvice su kao i 2004. sjeverne zemlje (Danska, Finska, Irska, Island, Norveška, Nizozemska - sve zauzimaju 1. mjesto) koje »jamče stvarnu i trajnu slobodu tiska«:

Deset prvih zemalja u klasifikaciji 2005. su europske - Slovačka na 8., Češka Republika i Slovenija na 9., a Novi Zeland (12.), Trinidad i Tobago (12.) te Benin (25) i Južna Koreja (34.) vodeće su za druge kontinente.

Do većih odstupanja došlo je i unutar zemalja članica Europske unije pa tako Poljska s 53. mjestom gubi više od dvadeset mjesta ove godine, poglavito zbog osude novinara na veliku kaznu jer je izrekao »uvredljive riječi« na račun Pape, što je »tabu« tema u toj zemlji. (Hina)