Vjesnik: 22. 10. 2005.

Barroso nagovara Blaira na božićni proračun

Vrijeme odmiče, a dogovor o EU proračunu nije na vidiku, što stvara nervozu na dvije adrese: u Londonu i Bruxellesu.

Samo nekoliko dana prije odražavanja neformalnog summita EU-a, predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso u vrlo je dramatičnom tonu zatražio od Blaira da se potrudi i da se u prosincu na kraju britanskog predsjedanja Europskom unijom postigne dogovor o proračunu. »Ako se to ne dogodi otvorit ćemo razdoblje političke nestabilnosti, a to je zadnje što trebamo. Novi neuspjeh bi uistinu teško pao«, izjavio je Barroso.

Iako je Blair za 27. listopada u Hampton Courtu zakazao neformalni summit kako bi se pokušali riješiti nagomilani problemi EU-a, nitko nema iluzija da će nakon tog sastanka problem proračuna biti prošlost. Uvidjevši da se u dva dana, koliko obično traju sastanci na vrhu, neće imati o čemu razgovarati što bi moglo dovesti do konkretnog pozitivnog rezultata, britanskog predsjedništvo summit je pretvorilo u jednodnevni sastanak pod šifrom »zgusnutije i kvalitetnije rasprave«. U stvarnosti, na taj način je, već su naveli neki diplomati, skraćeno vrijeme za dodatne svađe. Kako bi se one izbjegle, Blairov glasnogovornik je već unaprijed izjavio kako će glavna tema britanskog neformalnog summita biti izazovi potaknuti globalizacijom, a ne proračun Unije.

Blair na dogovor o proračunu također računa u prosincu. »Vjerujem da se dogovor može i mora postići na sastanku u prosincu, i ja ću osobno uložiti sve napore kako bi se to ostvarilo«, izjavio je Blair

Posljednji pokušaj dogovora o proračunu propao je u lipnju kad su Francuska i Njemačka zatražile smanjenje britanskog rabata iz Unijine blagajne, a Blair odbio svaku pomisao o tome dok ne dobije obećanje da će EU smanjiti subvencije za poljoprivredu, o čemu Pariz ne želi ni čuti. Riječ je o sukobu dviju koncepcija; anglosaksonskom pozivu za modernizacijom EU-a, i galskoj zabrinutosti oko ukidanja poljoprivredne i socijalne zaštite.

Barroso, u pokušaju da prekine pat-poziciju oko proračuna Unije za razdoblje 2007.-2013., predlaže stvaranje fonda EU-a kojim bi se ublažile socijalne posljedice globalizacije.

Bruno Lopandić