Večernji list: 26. 10. 2005.
VIJEĆE SIGURNOSTI
Odobreni pregovori o statusu KosovaKosovu i Srbiji nameću dogovor
Vijeće sigurnosti UN-a odobrilo je početak pregovora o budućem statusu Kosova, koji bi trebali početi nakon što glavni tajnik UN-a Kofi Annan ovoga tjedna imenuje povjerenika za razgovore o statusu. To će vjerojatno biti bivši finski predsjednik Martti Ahtisaari, koji će u prvih nekoliko mjeseci putova
ti između Prištine i Beograda, kao i država regije te međunarodne zajednice, kako bi utvrdio okvir za razgovore.Ti se okviri neće oslanjati na sporazum iz Daytona ili Rambouilleta, već će Ahtisaari odrediti okvir razgovora koji bi, prema njegovu mišljenju, mogao dovesti do konačnog rješenja. Kakvo će ono biti, nitko ne zna. Kao kompromis spominjala se i "uvjetovana neovisnost", no predstavnici međunarodne zajednice nisu zasad jasno definirali što taj pojam podrazumijeva.
Načela pregovora
Prema izjavi šefa misije UN-a na Kosovu Sorena Jessena Petersena, dvije strane zbog svojih dijametralno suprotstavljenih stavova o statusu Kosova Priština traži nezavisnost, čemu se Beograd protivi zasad neće sjedati za pregovarački stol. Pregovori uz posredovanje Ahtisaarija vodit će se na temelju četiriju načela zaštite manjnina, cjelovitosti Kosova, načela da nema povrtka na stanje prije ožujka 1999. te da nema pripajanja Kosova susjednim državama.
Nakon šest i pol godina, dolazimo do kraja igre, ključne faze procesa, jer svi smo se složili da status quo više nije održiv. Znamo da će studeni biti vrlo težak, testirat će nas se na terenu, a da ne govorim o osjetljivosti političkog procesa koji nas čeka. Bit će teško približiti stajališta dviju strana radi postizanja sporazuma", kazao je Petersen.
Srpski premijer Vojislav Koštunica pred Vijećem sigurnosti naglasio je da Beograd smatra kako je temelj za pregovore činjenica da je Kosova sastavni dio Srbije. Istodobno je premijer Kosova Bajram Kosumi, koji nije bio u New Yoruk, kazao da neće pristati ni na kakav diktat iz Beograda. "Beograd neće imati pravo odlučivati o budućnosti Kosova. Da se Beograd pitao, Kosovo možda danas ne bi niti postojalo", izjavio je Kosumi.
Nema odlaganja
Činjenicu da dvije strane imaju potpuno suprotstavljena stajališta, izaslanik glavnog tajnika UN-a Kai Eid, čije je izvješće o Kosovu prihvatilo Vijeće sigurnosti, komentirao je riječima kako je u ovom trenutku važno započeti pregovore jer svako daljnje odlaganje samo može pogoršati postojeće sta
nje.Norveški diplomat Eide u svom je izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a ponovio da međuetnički odnosi na Kosovu nisu najbolji, da je stanje na terenu i dalje ozbiljno, da ima problema sa slobodom kretanja i sigurnosti, da još nisu riješeni deseci tisuća imovinskih slučajeva. (zb, agencije)
Finac Martti Ahtisaari glavni pregovarač
Bivši finski predsjednik Martti Ahtisaari, koji je tu dužnost obnašao od 1996. do 2000., ima bogato diplomatsko i pregovaračko iskustvo. Nakon niza dužnosti koje je obnašao u finskom ministarstvu vanjskih poslova i nekoliko diplomatskih misija, Ahtissari 1977. postaje povjerenik UN-a za Namibiju, zatim i posebni izaslanika glavnog tajnika te šef misije UN-a za tu afričku zemlju. Od 1992. do 1993. bio je predsjednik međunarodne r
adne skupine za BiH i posebni izaslanik glavnog tajnika UN-a za bivšu Jugoslaviju. Zajedno s Viktorom Černomirdinom 1999. pregovarao je sa Slobodanom Miloševićem o povlačenju srpskih snaga s Kosova. Posredovao je u pregovorima vlade Indonezija i pokreta za slobodu Aceha te nadgledao razoružanje IRA-e.