Večernji list: 25. 11. 2005.
ZADUŽENOST
Minimalna primanja tjeraju umirovljenike na dizanje kreditaPod ovrhom gotovo 150.000 mirovina
Autor: NIKOLA SEVER ŠENI
Prema posljednjim statistikama, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje plijenio je zbog ovrha čak 143.936 mirovina. Prema sudskim rješenjima, plijenilo se od 25.757 mirovina, a prema javnobilježnički ovjerovljenim izjavama dužnika, njih čak 118.179.
Ne čitaju izjave
Uglavnom je riječ o nepodmirenim kreditnim dugovanjima bilo da je umirovljenik nositelj kredita, bilo da je riječ o nasamarenom jamcu.
Za umirovljenike posebno su rizične javnobilježničke izjave koje pojedine banke traže kako bi se realizirao kredit i istodobno zaobišli zakonski okviri koji dopuštaju ovrhu samo do iznosa jedne trećine mirovine. Umirovljenici u želji da što prije realiziraju kredit, izjave i ne čitaju, a za ovrhu na pola ili čak cijel
u mirovinu doznaju kada im banka "sjedne" na mirovinu. U naravi takve izjave imaju pravni učinak rješenja o ovrsi i nikakvim pravnim lijekom ne mogu se osporiti. Predsjednik Matice umirovljenika Vladimir Lokmer kaže kako se problemi s ovrhama na mirovine javljaju posljednje dvije godine.Sramota je da umirovljenici moraju dizati kredite. Ne kupuju luksuz, zadužuju se kako bi podmirili neplaćene režije, da obnove dotrajale najnužnije kućanske aparate. Oni koji žive u kućama, zadužuju se kako bi napravili nužne popravke: obnovili krov ili instalacije objašnjava Lokmer ističući kako zaduživanje u bankama ne bi bilo potrebno da mirovina pokriva troškove života.
Najviše u Zagrebu
Broj ovrha na mirovine najveći je u Područnoj službi HZMO-a u Zagrebu, gdje je i prosječna mirovina najveća, a po broju pljenidbi slijede umirovljenici iz Splita, Rijeke, Osijeka, Varaždina, Bjelovara i Slavonskog Broda.
Siromašno 800.000 umirovljenika
Statistika ovrha na mirovine i ne čudi kada se zna da ispod granice siromaštva, dakle s dohotkom manjim od 1600 kuna, živi oko 800.000 umirovljenika. Još je gora situacija s tzv. novim umirovljenicima. Kućanstvo s dva "nova" umirovljenika, u prosjeku zajedno primaju 2700 kuna, iz mjeseca u mjesec zapada u sve veće dugove. Za preživljava
nje, sukladno potrošačkoj košarici, fali im 900 kuna mjesečno.