Vjesnik: 26. 11. 2005.

Banke ipak postoje zbog građana

VESNA ANTONIĆ

I to smo dočekali. Napokon! Bankama je lagano počelo »svitati« da građani, njihovi klijenti, ne postoje zbog njih, nego obrnuto. No da budemo na čistu, nije to stoga što se novčarskim kućama srca slamaju kada im ode neki klijent nego nisu baš sretne kad im štediša prijeđe u banku preko puta. Kakva blamaža! A uza to nije naodmet napomenuti kako novčari dobro znaju da su građani najuredniji i platiše i vratiše.

Naime, međubankarska konkurencija u Hrvatskoj jača iz dana u dan, a u borbi za svakog potencijalnog klijenta nema previše milosti. U tom okršaju, lepeza usluga novčarskih kuća sve je šira, treba samo doći, odabrati što se želi i to je to. Isporuka stiže na pladnju. Nedostaje samo mašnica.

Tako banke i za svakomjesečno preživljavanje svojih klijenata od prvoga do prvoga pokazuju sve više, pa mogli bismo reći, razumijevanja.

O čemu je riječ? O tome da se samo s plaćom teško može povezati kraj s krajem pa kao premosnica, već godinama, služi dopušteno prekoračenje. Iako bankari tvrde da je minus upravo to, by-pass, građani ga koriste kao nenamjenski kredit. I koliko god su, ne tako davno, banke spremno dijelile packe čim se nekome upalilo crveno, danas je u igri neka druga priča.

Pri »kupnji« novih i zadržavanju starih klijenata baš dopušteni minus, bez kojega većina građana ne bi mogla (pre)živjeti, pripada među najjače mamce. A od silnih ponuda više čovjek ne zna kojoj se banci prikloniti. Jer jedna nudi dopušteno prekoračenje u visini triju plaća, druga dodatne, nagradne bonuse za uredno poslovanje čime se minus povećava, treća snižava kamate na minus ovisno koji se bankin paket usluga koristi, a kamate su niže i za umirovljenike, primjerice, ili i žene na porodnom dopustu.

Kada se upali crvena lampica, što se zbiva mnogo češće nego što se čini, stižu opomene, telefonski pozivi i upozorenja da se podmiri dug. No taj rok koji banka daje za podmirenje ulaska u crveno i nije tako dug. Jer mjesec dana, primjerice, je vrlo kratko ako se netko zadužio preko glave, a ulazak u crveno to najčešće i jest, pa na brzinu treba skupiti novac. Dakako da, u slučaju neposluha (čitaj nepodmirenja duga), slijede i drugi kazneni bodovi, na primjer smanjenje iznosa prekoračenja pa sve do crvenog kartona u konačnici, što znači da nema ni dopuštenog prekoračenja niti kartice dok se ne plati ono što se potrošilo. Napokon, banke nisu socijalne ustanove.

Baš ste se nešto zaigrali i zacrvenjeli? Opomena? Valjda će uskoro stići. A crveno? Ma već će se nekako podmiriti.