Vjesnik: 30. 11. 2005.
Nema sukoba Vlade i Mesića
Nastup Predsj
ednika u medijima ne vidim kao sukob, suradnja se nastavlja u kreativnom ozračju, kazao je premijerZAGREB - Premijer Ivo Sanader izjavio je u utorak da nije u sukobu s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem nakon njegova protivljenja Sporazumu o povratu imovine austrijskim državljanima izbjeglima nakon II. svjetskog rata. »S Predsjednikom komuniciram redovito i predložio sam mu da ga o ovom pitanju informira ministrica pravosuđa. Nastup Predsjednika u medijima ne vidim kao sukob, suradnja se nastavlja
u kreativnom ozračju«, kazao je premijer.Sanader je, nakon summita Cefte u Zagrebu, kazao da je Hrvatska pravna država koja će poštovati odluku Ustavnog suda.
»Hrvatska je vladavina prava, a to znači da je Ustavni sud donio odluku koja se mora poštovati. Vlada Ivice Račana je sukladno toj odluci donijela zakon koji se mora primjenjivati.
Da podsjetim, to je isti sud koji je donio odluku o naknadi umirovljenicima. Ne možemo provoditi odluku suda selektivno«, izjavio je Sanader.
Predsjednik Mesić je u obraćanju javnosti u ponedjeljak izrazio neslaganje sa Sporazumom koji je ocijenio opasnim presedanom čija bi provedba mogla ugroziti funkcioniranje države.
Sanader je pak u utorak naglasio da je bivša vlada napravila popis zemalja s kojima Hrvatska treba potpisati bilateralne sporazume. Bivša vlada je, nastavio Sanader, formirala povjerenstva za pregovore o povratu imovine, a s Austrijom su održana dva kruga pregovora.
»Moja vlada provodi zakon koji je donio Hrvatski sabor i koji je promovirao predsjednik Republike. Mi smo pravna država. Ima signala i o pritisku da se počnu pregovori s Izraelom i SAD-om. Moja je vlada to naslijedila.
Mogli smo gurnuti glavu u pijesak, probleme staviti pod tepih, no moja vlada to ne radi«, rekao je predsjednik Vlade.
Mak: Ogor
čeni smo Mesićevim riječimaNikola Mak, zastupnik austrijske i njemačke nacionalne manjine, smatra da Austrijanci nisu u potpunosti obeštećeni prijašnjim ugovorima, jer je riješeno samo pitanje državne, ali ne i privatne imovine.
»Mi Nijemci i Austrijanci ogorčeni smo Mesićevom izjavom da smo bili kolaboracionisti. Time je neizravno opravdao genocid nad nama nakon 1945.«, naglasio je Mak procjenjujući da bi oko 4000 Austrijanaca moglo zatražiti povrat imovine. Kazao je kako vjeruje da će to zatražiti samo bivši vlasnici velikih nekretnina čije obeštećenje ne bi išlo iz proračuna, nego bi odštetu platiti sadašnji vlasnici.
Bruno Lopandić