Glas Istre: 01. 12. 2005.

U DVIJE GODINE PREMIJER BIO NA 14 PUTOVANJA IZVAN HRVATSKE NA KOJIMA JE PREDSTAVLJAO SVOJU STRANKU

Sanaderova stranačka putovanja financira država

Posezanje u državnu blagajnu za stranačke svrhe u Vladi pravdaju premijerovim lobiranjem za Hrvatsku, dok je trošak za stranačka putovanja Ivice Račana u njegovo premijersko vrijeme podmirivao SDP

ZAGREB - Prošlog tjedna premijer Ivo Sanader boravio je u Bratislavi na skupu u povodu pete obljetnice osnivanja Slovačke demokratske i kršćanske unije koju vodi predsjednik tamošnje vlade Mikulaš Dzurinda. Osim Sandera, od važnijih gostiju iz inozemstva prisutni su bili tek bivši premijeri Estonije i Poljske, inače članovi demokršćanskih stranaka. Bilo je to u prve dvije godine mandata Sanaderovo čak 14. putovanje izvan Hrvatske koje je imalo stranački karakter. Posebno je zanimljiva činjenica da su sva ta putovanja navedena na službenoj internet stranici Vlade, zajedno sa Sanaderovim državničkim posjetima.

Hrvatski premijer naročito je bio aktivan unutar Europske pučke stranke i malo je događaja koje je organizirala ta grupacija europskih stranaka narodnjačke i demokršćanske orijentacije a da na njima nije bio i Sanader. Tako je on, primjerice, u travnju i srpnju prošle godine po dva dana bio u Beču i Budimpešti na takozvanim studijskim danima EPP-a. U ožujku se našao i na statutarnom summitu europskih pučana u belgijskom Meiseu, a brojni su sastanci njihovih čelnika koje je pohodio i predsjednik HDZ-a. Uredno se odazivao i na tematske seminare i okrugle stolove EPP-a. U Istanbulu je prošlog mjeseca sudjelovao na konferenciji »Deveti dijalog između Pravoslavne crkve i grupe Europske pučke stranke (kršćanskih demokrata) i Europskih demokrata«. U studenom 2004. godine Sanader je bio u Mostaru na okruglom stolu o političkim strankama i susreo se tamo i sa šefom EPP-a Wilfriedom Martensom.

Nije predsjednik hrvatske Vlade zapostavio ni čisto bilateralnu suradnju s bliskim strankama. S obzirom na to da je u odličnim odnosima s vođom CSU-a Edmundom Stoiberom, postao je stalni gost na konvencijama te glavne bavarske stranke. Prošle godine bio je na njihovom skupu u Münchenu, a ove u Nürnbergu. Sanader je dobar prijatelj i sa slovenskim premijerom Janezom Janšom i zato prije pola godine nije propustio kongres Slovenske demokratske stranke.

Ipak, u Vladi smatraju da u svemu ovom nema ništa spornog.

- Nema tu ničeg problematičnog. U protekle dvije godine sav naš trud bio je usmjeren na lobiranje za hrvatske državne interese vezano uz pristupanje Europskoj uniji. U tu smo svrhu koristili svaku mogućnost, tako da je i Sanader na svim skupovima stranaka u inozemstvu nastupao i kao premijer, rekao nam je glasnogovornik Vlade i HDZ-a Ratko Maček. Dodao je da su Sanaderu pozivi uvijek stizali kao premijeru, u njegov ured na Markovom trgu, a ne u sjedište stranke. Zato je Sanader i kad je odlazio na druženja s EPP-ovcima ili Stoiberom putovao na račun države, a ne HDZ-a, i to u pravilu Vladinim zrakoplovom.

- Normalno je da se sva premijerova putovanja financiraju iz državnog proračuna. Ponavljam, on uvijek promiče hrvatske interese i zadnji je čovjek u zemlji koji bi učinio nešto protivno tome. Rezultat svih premijerovih putovanja je početak pregovora s EU-om, naglašava Maček.

No, u SDP-u tvrde da su se oni drukčije ponašali u razdoblju dok je njihov čelnik Ivica Račan obnašao premijersku dužnost. Financijski direktor SDP-a Gordan Maras rekao je da je stranka, primjerice, platila Račanov boravak u Bornemouthu na konvenciji britanskih laburista u rujnu 2003. godine, iako je i on tamo bio i u svojstvu premijera i sastao se s britanskim kolegom Tonyjem Blairom i drugim članovima njegove vlade, zastupajući valjda interese Hrvatske. Račun na 26 tisuća kuna koliko je koštao put i smještaj za Račana i još neke dužnosnike SDP-a, uključujući i ministra vanjskih poslova Tonina Piculu, i dalje čuvaju u stranačkom računovodstvu. Račan, koji je kao premijer znatno manje od Sanadera putovao u stranačke svrhe, ipak je pomirljiv.

- Inzistirao sam na tome da sve troškove mojih putovanja, koja su bila povezana s činjenicom da sam bio predsjednik SDP-a, snosi stranka. Ako Sanader ne radi tako, ipak je to njegov manji grijeh, koji sam spreman podnijeti. Daleko me više brine gospodarska kriza u koju je zapala Hrvatska pod vodstvom sadašnje Vlade, zaključuje on.

Dražen CIGLENEČKI