Slobodna Dalmacija: 01. 12. 2005.

ŠOKANTNO HOĆE LI HRVATSKA VRATITI ODUZETU IMOVINU IAKO ZA TO NEMA NIKAKVE PRAVNE OBVEZE

AUSTRIJA SE UGOVOROM IZ 1980. ODREKLA ODŠTETE!

MA KAKVA ODŠTETA Ugovorom sklopljenim 19. ožujka 1980. godine Austrija se odrekla svih potraživanja svojih državljana vezanih uz nacionaliziranu imovinu nakon Drugog svjetskog rata. Istim dokumentom SFRJ - a time i sljednica Hrvatska - oslobođena je svih obveza prema Austriji i austrijskim državljanima oko isplate bilo kakvih odšteta!

Piše: Marina KARLOVIĆ-SABOLIĆ

Ugovorom o reguliranju pojedinih imovinskopravnih pitanja s bivšom SFRJ, sklopljenim 19. ožujka 1980. godine, Austrija se odrekla svih potraživanja svojih državljana vezanih uz nacionaliziranu imovinu nakon Drugog svjetskog rata.

Isplaćena 2,4 milijuna šilinga

Istim dokumentom SFRJ - a time i jedna od njezinih sljednica Hrvatska - oslobođena je svih obveza prema Austriji i austrijskim državljanima oko isplate bilo kakvih naknada za imovinu oduzetu u postupku nacionalizacije!

Dokument koji se nalazi u posjedu "Slobodne Dalmacije" potvrđuje da je Sporazum o obeštećenju austrijskih folksdojčera - po nekim procjenama težak najmanje 120 milijuna eura - zapravo čin dobre volje HDZ-ove Vlade, a ne obveza koja proizlazi iz zakonske "nereguliranosti" ovog pitanja.

Ugovorom se SFRJ obvezala u roku od trideset dana od dana sklapanja isplatiti 2,4 milijuna šilinga "u ime globalne i paušalne naknade štete za svu imovinu, prava i interese (imovinske vrijednosti) austrijskih osoba što su na teritoriju SFRJ nacionalizirani".

Zauzvrat, savezni ministar vanjskih poslova Austrije dr. Willibald Pahr svoj je potpis stavio na dokument kojim se Austrija obvezuje da "neće prema SFRJ zastupati austrijske fizičke ili pravne osobe ni u kojem zahtjevu nastalom kao izravna posljedica jugoslavenske mjere (o nacionalizaciji, op.a.)...niti će takav zahtjev poduprijeti. Ovaj ugovor u Saveznom izvršnom vijeću tadašnje SFRJ ratificiran je 26. lipnja 1980.

Tadić: Nevjerojatno da to nisu znali

- Ne mogu vjerovati da nitko iz Vlade ne zna za tekst ovog Ugovora, jer on Austriju izrijekom onemogućava da s Hrvatskom sklopi bilo kakav međudržavni sporazum o isplati odštete za imovinu oduzetu folksdojčerima - ustvrdio je u izjavi za "Slobodnu Dalmaciju" zastupnik HSP-a Tonči Tadić koji je ovaj dokument, prema vlastitom priznanju, bez većih problema pronašao u saborskoj knjižnici.

— Jedno je humanitarna dimenzija ovog pitanja, jer je činjenica da je AVNOJ-evim odlukama pod izlikom kolaboracionalizma svim folksdojčerima oduzeta imovina. Sasvim drugo su imovinskopravna pitanja, koja su, kad je riječ o folksdojčerima, potpuno riješena državnim ugovorom Austrije iz 1955., i ovim ugovorom iz 1980. godine — ističe Tadić, upozoravajući da otvaranje pitanja imovine vrlo lako može otvoriti i pitanje granica.

Sanader: Žao mi je SDP-a

"SDP je danas karakteriziran unutrašnjim sukobima u borbi za Račanova nasljednika. Moram reći da mi nije drago gledati naše suparnike da se tako muče unutar samih sebe i vjerojatno u nedostatku drugih argumenata sada kažu da zakoni koji su oni donijeli nisu obvezujući. Mislim da je svaki komentar suvišewn", prokomentirao je premijer Ivo Sanader tvrdnje iz SDP-a i oporbe da HDZ nije morao realizirati sporazum sa Austrijom. Sanader je nazvao deplasiranim priopćenje MVP-a Italije da se nakon sporazuma Hrvatske i Austrije narušavaju odnosi između Italije i RH.

Ugovor o pravu na zapljenu imovine

Državnim ugovorom o uspostavljanju nezavisne i demokratske Austrije iz 14.studenoga 1955. FNRJ se jamči pravo da "zaplijeni, zadrži ili poništi austrijsku imovinu, prava i interese koji se nalaze na jugoslavenskom teritoriju". Austrijska vlada, stoji dalje u Ugovoru, obvezuje se da će naknaditi štetu austrijskim državljanima čija je imovina nakon Drugog svjetskog rata oduzeta. Time se, de facto, domovi i imanja protjeranih folksdojčera oduzeti do 1955. kompenziraju kroz ratnu štetu koju je Treći Reich napravio tijekom Drugog svjetskog rata na području bivše Jugoslavije.