Vjesnik: 05. 12. 2005.
Napuštaju li Amerikanci UN?
Bolton upozorio UN da će SAD, ako Opća skupština usvoji dvogodišnji proračun, potražiti drugo mjesto i druge forume za rješavanje međunarodnih pitanja
NEW YORK (Od Vjesnikova dopisnika) - Ne samo da su Ujedinjeni narodi suočeni sa krizom identiteta jer, kako to tvrde mnogi kritičari, ne mogu adekvatno odgovoriti na svjetske probleme, već se suočavaju i s financijskom krizom. SAD i Europa se razilaze u pogledima kako treba financirati UN. Čak se i najvažniji američki saveznik Velika Britanija u tom pogledu želi distancirati od službenog Washingtona.
Upozorenja su krenula s East Rivera gdje tvrde da bi UN već u sljedeća tri mjeseca mogao upasti u financijsku krizu. Američki veleposlanik pri UN-u John Bolton je naime zatražio da se zbog kašnjenja s reformama usvoji privremeni proračun samo za prva tri mjeseca sljedeće godine, umjesto proračuna za 2006. i 2007. godinu.
U UN-u su međutim, izjavili kako bi napori Busheve administracije da zaustavi usvajanje dvogodišnjeg proračuna mogli produbiti kroničnu financijsku krizu Svjetske organizacije.
Američka je administracija ranije zatražila, da proračun UN-a bude transparentniji te da se u njega uključi projekcija svih troškova reformi UN-a. Veleposlanik Bolton je upozorio da bi prešutno usvajanje novog dvogodišnjeg 3,9 milijardi dolara teškog proračuna UN-a poslalo svijetu još jednu »pogrešnu poruku« da je na East Riveru sve u redu. »A nije! « Ujedinjeni narodi već kasne s reformama i transformacijom sastava.
UN predlažu da zemlje donatori samo za mirovne operacije sljedeće godine daju rekordnih 4,5 milijarde dolara. Ali, čak ni to, tvrde u UN-u, neće biti dovoljno. Ukupna svota koja se traži za UN-ove mirovnjake ipak je mnogo manja od novca koji se potroši svakih 48 sati za vojne izdatke širom svijeta. Sjedinjene Države, su u tom pogledu uvjerljivo na prvom mjestu s više od 450 milijardi dolara godišnje; slijede uz vidan zaostatak, Kina i Rusija, potom Velika Britanija, Francuska,
Indija, Japan i Njemačka. Na East Riveru kao da upućuju da su svi izdaci Svjetske organizacije, bez obzira na ambiciozne ciljeve, zanemarivo mali u odnosu na nešto više od bilijun dolara, koliko je prema podacima SIPRI-ja potrošeno u svijetu na vojne izdatke samo u 2004. godini.U svakom slučaju u UN-u su ozbiljno zabrinuti američkim izjavama, posebno nakon Boltonovog upozorenja da će SAD, ako Opća skupština UN-a usvoji dvogodišnji proračun, potražiti drugo mjesto i druge forume izvan okvira UN-a za rješavanje međunarodnih problema.
Na ove prijetnje reagirao je i glavni tajnik UN-a Kofi Annan. Naglasio je kako je ključno da se dvogodišnji proračun UN-a usvoji do kraja ove godine. Dodao je da pitanje plaćanja UN-ovih reformi treba razmatrati odvojeno kao pitanje dodatnog proračuna sljedeće godine.
Na Boltonove riječi reagirao je čak Emyr Jones Parry, predstavnik odane američke saveznice Velike Britanije: »Europska unija ne podržava ovaj američki plan«, rekao je Parry. On je naglasio da UN-ov proračun treba usvojiti bez otezanja. Podržao je i Annanov zahtjev da se financiranje reformi razdvoji od proračuna, i veže uz dodatne troškove UN-a.
Američki je prijedlog podržao Japan koji je jedan od najvećih financijera UN-a. Iako zabrinute, mnoge druge zemlje se o ovom
pitanju još nisu izjasnile.Erol Avdović