Slobodna Dalmacija: 07. 12. 2005.

KRAJ NADE VELIKI POVRAT DUGA PRETVARA SE U VELIKO RAZOČARANJE

Više od trećine ’penzića’ od države dobilo - nulu!

Od ukupno 677.411 umirovljenika koji su ušli u bazu podataka za povrat duga, njih čak 251.102 dobit će od države obavijest da im je dužna nula kuna

Piše: Ljubica VUKO

Splićanin N.N. umirovljen je 1. srpnja 1993. godine. Za mnoge današnje umirovljenike njegova je mirovina pozamašna, čak 5811 kuna. Kako 19.960 umirovljenika s mirovinom između četiri i osam tisuća kuna očekuje povrat duga u visini 1,28 milijardi kuna, ili u prosjeku 64.321 kunu, naš je N.N. očekivao da će se opredijeliti za ubrzanu isplatu u roku dvije godine i tako od države naplatiti pola duga. Ali, N.N. je, na žalost, samo jedan od 251.102 hrvatskih umirovljenika koji su ovih dana razočarani obavijestima iz HPB Investa, društva koje upravlja Umirovljeničkim fondom. Njihova svota odštete iznosi nula kuna. U nevjerici, ostali su praznih ruku.

Naš Splićanin, kao i svi ostali nezadovoljni umirovljenici, mogu na posebno označenome mjestu Područne službe Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) provjeriti za sebe način izračuna svote odštete po godinama, zajedno s isplaćenim i pripadajućim iznosima mirovine.

Prema objašnjenju HZMO-a, čija baza sadrži podatke za ukupno 677.411 korisnika, do izračuna povrata duga koji je nastao u razdoblju od 1. rujna 1993. do 31. prosinca 1998. godine došlo se tako da je prvo izračunato kolike su bile mirovine pojedinih korisnika, potom koliko bi te mirovine iznosile da nije prestalo usklađivanje mirovina s kretanjem prosječnih neto plaća svih zaposlenih u Hrvatskoj. Razlika između ta dva iznosa predstavlja dug države prema umirovljenicima, ali mnogima je u međuvremenu taj dug vraćen putem mirovinskih primanja, kao što je dodatak od 100 kuna plus šest posto, te usklađivanjem mirovina radi uklanjanja razlika u razini mirovina ostvarenih u različitim razdobljima. Tako je njima svota isplaćenih primanja ukupno jednaka ili veća od iznosa izračuna prema Zakonu o provođenju Odluke Ustavnog suda od 12. svibnja 1998. godine, te im ne pripada pravo na odštetu.

Tko se hoće žaliti - pravac HZMO

Korisnici mirovina koji su dobili obavijest o članstvu u Umirovljeničkom fondu i visini naknade, a koji smatraju da im nije pravilno izračunata svota odštete, mogu podnijeti zahtjev za ponovni izračun, pojašnjavaju u HZMO-u. Oni koji ne dobiju obavijest o izračunu iznosa odštete, a smatraju da im pripada, mogu podnijeti zahtjev za izračun te naknade. Tiskanice "zahtjeva za izračun svote obeštećenja" nalaze se na posebno označenim mjestima u područnim službama Zavoda, te na šalterima HPB-Investa.