Slobodna Dalmacija: 09. 12. 2005.

ISTRAŽUJEMO TKO SU ZAŠTIĆENI SVJEDOCI I ŠTO MOGU KAZATI NA MOGUĆEM NOVOM HAAŠKOM PROCESU GENERALU HVO-a

Ljubičić, Bralo i Šantić vraćaju Blaškića u Haag?

Piše: Zvonimir ČILIĆ

Hoće li Haaški sud prihvatiti zahtjev tužiteljstva za obnovu postupka protiv generala Tihomira Blaškića, pravomoćnom presudom 29. srpnja prošle godine osuđenoga na devet godina zatvora i odmah puštenoga na slobodu?

Tko su tri zaštićena svjedoka na čijim se iskazima i svjedočenju temelji zahtjev za obnovu sudskoga postupka? Koji su to dokumenti i dokazi koji navodno Blaškića terete po zapovjednoj odgovornosti za zločine počinjene 1993. godine na području srednje Bosne, a koji sud nije imao prije izricanja pravomoćne presude. Koji su to zločini za koje je prema novim dokumentima i svjedočenju zaštićenih svjedoka navodno odgovoran general Tihomir Blaškić?

Ova i niz drugih pitanja maksimalno su aktualizirana u srednjoj Bosni i predmet su razgovora i špekulacija nakon vijesti da se u Haaškom sudu razmatra zahtjev za obnovu sudskog postupka protiv generala Blaškića.

Nove špekulacije

I naravno, može se samo špekulirati hoće li zaista i doći do obnove postupka i tako napraviti presedan kakav do sada nije bilo ne samo u Haaškom sudu nego i u modernom pravosuđu demokratskog svijeta.

Jer, proces generalu Blaškiću trajao je više od osam godina, a prvostupanjskom nepravomoćnom presudom 3. ožujka 2000. godine osuđen je drakonskom kaznom od 45 godina zatvora.

Žalbeni postupak trajao je više od četiri godine, da bi Žalbeno vijeće uvažilo većinu argumenata obrane i kaznu, na opće iznenađenje, smanjilo sa 45 godina na devet godina zatvora i 29. srpnja 2004. godine pustilo ga na slobodu.

Naravno, spekulira se i nagađa tko su tri zaštićena svjedoka, a "izbor" nije i ne može biti širok. Svodi se, uglavnom, na Pašku Ljubičića, haaškog zatočenika, ratnog zapovjednika Vojne policije HVO-a koja je i izvršila napad na Ahmiće.

U najužem krugu su i Miroslav Bralo Cicko, pripadnik postrojbe Vojne policije HVO-a Jockeri, prije dva dana osuđen na dvadeset godina zatvora i Vladimir Šantić, jedan od bliskih vojnih suradnika Paške Ljubičića, haaški pokajnik, 23. listopada 2001. godine pravomoćnom presudom osuđen na 25 godina zatvora, sada na izdržavanju kazne u Španjolskoj. No, pitanje je što bi oni novoga mogli reći i dokumentirati vezano za generala Blaškića a što već nije znao i imao Haaški sud?

Jer, Paško Ljubičić je već odavno, prije pravomoćne presude Tihomiru Blaškiću rekao što zna o Ahmićima, što zna o zapovijedima i ovlastima i Blaškića i Kordića i teško je povjerovati da se nečega bitnog tek sada sjetio.

A ahmićki zločin je, po svemu sudeći, točka oko koje se ponovno vrti i okreće istina i sudbina generala Blaškića i Darija Kordića.

Što bi novoga mogao reći Miroslav Bralo Cicko? Ništa, ili vrlo malo, jer je riječ o niskopozicioniranom pripadniku Jockera, iz zatvora puštenog dan uoči masakra u Ahmićima.

Međutim, Bralo je pokajnik i u spašavanju svoje kože sigurno je spreman na sve, a iz dosadašnje prakse da se zaključiti kako Haaškom sudu "po potrebi" argumenti mogu biti i insinuacije i lažne konstrukcije, lažna svjedočenja..., a s druge strane to ponekad nisu notorne činjenice i argumentirana svjedočenja. E, sada je pitanje što je "potreba" Haaškoga suda.

Posjet istražitelja

Vladimir Šantić od svibnja 2002. godine dvadeset petogodišnju kaznu izdržava u Španjolskoj. I on je pokajnik, i on je svoje rekao u pokajničkom iskazu i kako se onda može špekulirati da bi i on mogao biti jedan od tri zaštićena svjedoka koji svojim iskazima iznova terete generala Blaškića?

Međutim, ako se zna, a o tomu se otvoreno govori u srednjoj Bosni, Šantića su u španjolskom zatvoru u više navrata posjećivali haaški istražitelji, i podsjećali ga na (ne)mogućnost pomilovanja, onda se stvar mijenja iz temelja. Jer, istražitelj sigurno nisu dolazili u Španjolsku pitati ga zdravlje i uvjete života u španjolskom zatvoru, a Šantić, sigurno je, mnogo toga zna. Što su suradnici Carle del Ponte prikupili, što su novo "izvukli" i po kojoj cijeni od zaštićenih svjedoka i hoće li to biti dovoljno za obnovu sudskog postupka i za novu kalvariju generala Tihomira Blaškića, ostaje čekati pa vidjeti.

No, u prilog tvrdnji o obnovi postupka, prema nekim mišljenjima, govori i činjenica da je Dario Kordić i godinu dana nakon pravomoćne presude (25 godina zatvora) u haaškom istražnom zatvoru, a ne na izdržavanju kazne u nekoj od država koje s Haaškim sudom imaju takav ugovor. Naime, tvrdi se da Kordić u Haagu čeka obnovu postupka generalu Blaškiću.

Jer optužnice protiv Blaškića i Kordića se "preklapaju", prepleću se nadležnosti i ovlasti, njihovi iskazi i iskazi svjedoka...!

I krivica Blaškića u znatnoj mjeri oslobađa Kordića i obratno, naravno!