Vjesnik: 12. 12. 2005.
Vlada daje jamstvo za Gotovinu
Vlada će pomoći generalu Gotovini, a jedna od prvih mjera je i iniciranje postupka da se »odmrzne« njegova imovina
ZAGREB - Hrvatska vlada spremna je dati jamstvo za puštanje Ante Gotovine na slobodu do početka suđenja ako Haaški sud to od nje zatraži.
Očekuje se da će u ponedjeljak, na prvom pojavljivanju Gotovine pred Haaškim sudom, biti upućen zahtjev za obranu sa slobode. Ako se to i dogodi, zahtjev će razmatrati Haaški sud, koji bi u slučaju povoljnog rješenja zatražio jamstvo hrvatske vlade. Vjesnik doznaje da je Vlada spremna odmah to jamstvo i dati.
Istodobno, okupljen je vrhunski tim pravnih stručnjaka koji pripremaju obranu Ante Gotovine. Pripremljena je i sistematizirana sva dokumentacija i svi relevantni dokumenti koji mogu pomoći Gotovininoj obrani. Vlada i pravni stručnjaci koji su angažirani pomoći će svim raspoloživim sredstvima da se dođe do pune i prave istine.
Prije svega, hrvatska vlada je raspoložena i spremna pobiti one dijelove optužnice koji ne odgovaraju povijesnim činjenicama i istini. Za Vladu je neprihvatljivo svako revidiranje novije hrvatske povijesti, prije svega puna istina o Domovinskom ratu. Sam premijer Ivo Sanader u svim javnim istupima ističe da je Domovinski rat bio pravedan, legitiman i osloboditeljski te da je Hrvatska, koju je napao srpski agresor, imala pravo na obranu.
Hrvatska vlast stoji kod činjenice da je Ante Gotovina nevin, sve dok sud ne provede postupak i donese rješenje. Nema nikakvih dvojbi u to da službeni Zagreb neće učiniti sve da se dođe do pune istine u obrani generala Gotovine, ali i da se pomogne generalu.
Jedna od prvih mjera je i iniciranje postupka da se »odmrzne« generalova imovina. Hrvatska je, naime, poštujući međunarodne norme, zamrznula Gotovininu imovinu dok je bio u bijegu.
Hrvatska vlast ispunjava obećanja koja je dala tijekom generalova bijega. To prije svega znači da se Zagreb ne odriče Gotovine i da su njegove zasluge u obrani Hrvatske nedvojbene. Istodobno, dužnost je svakoga, pa i Gotovine, da se pojavi pred Sudom i dokaže svoju nevinost. To je obveza pred kojom nitko ne može biti amnestiran, a hrvatska će vlast dati na uvid sve dokumente koji će pomoći da se dođe do istine. Isto tako, neće tolerirati nikakvo falsificiranje povijesti ni istine o Domovinskom ratu, u kojem je i značajna uloga generala Ante Gotovine.
Dan prije nego će se u Haagu Ante Gotovina izjasniti o optužnici pred Sudom, uz mnogo emocija i strasti, ali bez incidenata, na splitskoj rivi više desetaka tisuća ljudi održalo je skup potpore generalu pod motom »Istina, a ne laž«. Zahtjevi okupljenih na skupu u Splitu su da se Gotovini sudi u Hrvatskoj, da mu se omogući obrana sa slobode a da državne službe osiguraju uvid u svu arhivsku građu u pripremi obrane. Isto tako, traži se od Vlade puna pravna i financijska pomoć za obranu Gotovine i vraćanje oduzetih građanskih prava Gotovininoj supruzi.
Organizatoru su uoči skupa apelirali da na Rivi ne bude provokativnih simbola. Ipak, mnogi su govornici pokazali nerealnost i želju za vlastitim političkim ambicijama, ali je prevladala atmosfera da se svi u Hrvatskoj angažiraju u dokazivanju Gotovinine nedužnosti pred sudom.
Mnogi govornici su kroz presnažne ambicije i uz scenografiju koja neodoljivo podsjeća na prošla vremena kada se politika više vodila na ulici, zamjerali sadašnjoj vlasti da je sudjelovala u uhićenju Ante Gotovine, povezujući Gotovininu sudbinu za sudbinom cijelog hrvatskog naroda. Istodobno, zaboravljajući glavne postulate pravne države za koje se sadašnja Hrvatska i zalaže. To je u prvom redu da nitko nije iznad zakona a da je hrvatska vlada spremna u potpunosti pomoći obrani Gotovine i zaštiti digniteta Domovinskog rata.
Splitski skup pokazuje da bi i za Gotovinu, ali i za hrvatsku državu, bilo kobno da dođe do novih podjela, jer se samo zajedno u ovom vremenu kušnji može doći do prave i pune istine, koja će pomoći i generalu i Hrvatskoj.
Jurica Körbler