Slobodna Dalmacija: 13. 12. 2005.

VELIKO POSPREMANJE MEĐUNARODNA ZAJEDNICA NAMJERAVA UOČI IZBORA "POČISTITI" POLITIČKU SCENU U BiH

ČOVIĆ I LIJANOVIĆ IDU U POLITIČKU MIROVINU

BEZ AFERA Iz OHR-a nam je potvrđeno da će se uoči sljedećih izbora točno znati koji se političari zbog dosjea smiju ili ne smiju kandidirati na izborima. Stoga neće biti iznenađenje kada se na kandidacijskim listama ne pojave pojedine trenutno visokopozicionirane osobe u svojim političkim strankama — Čović, Ivanković, Ivanić, Dokić, Žilić...

Piše: Zlatko TULIĆ

Iako su opći izbori u BiH sazvani za listopad iduće godine, deset mjeseci ranije počele su stranačke i kadrovske kalkulacije. Glavni razlozi većine tajnih sastanaka koji se održavaju ovih dana iza zaključanih vrata leže u činjenici da je većinu aktualnih političara uhvatila panika zbog novih kriterija koje priprema međunarodna zajednica u izboru političkih kandidata.

Naime, već dulje vrijeme iz OHR-a dopiru informacije kako će zbog važnosti idućih izbora — s obzirom na to da će oni koji osvoje vlast imati veliku odgovornost za priključenje BiH Europskoj uniji i pokazati kakvu zemlju žele u budućnosti — dosjei svih političara biti ključni element za njihovu kandidaturu na izborima. Drugim riječima, to znači da međunarodna zajednica u BiH želi na predstojećim izborima političare bez "oraha u džepu" i čiste političke prošlosti.

"Čisti" na izbore

Iz OHR-a nam je potvrđeno da će se uoči izbora točno znati koji se političari zbog dosjea smiju ili ne smiju kandidirati na izborima. Stoga, kako nam je rečeno, neće biti nikakvo iznenađenje kad se na kandidacijskim listama ne pojave pojedine trenutno visokopozicionirane osobe u svojim političkim strankama.

U ovom trenutku mora biti jasno svim političarima koji su upleteni u neku od afera, osobito onih financijske prirode, te imaju na leđima teret optužnice, da se neće moći kandidirati na predstojećim izborima. Isto tako, dosjei koje imaju stranci mogli bi imati ključnu ulogu u formiranju kandidacijskih lista.

Riječ je o zabilješkama u proteklim godinama o njihovu radu te sudjelovanju u aferama ili privatnim poslovima na račun države i poreznih obveznika. Izvor blizak OHR-u ističe kako će takvim političarima diskretno ili izravno u četiri oka biti poručeno da se ne kandidiraju, ili će oni sami od svojih stranaka to zahtijevati, navodeći već poznate izgovore i razloge poput pogoršanog zdravstvenog stanja ili obiteljskih problema.

Naravno, još uvijek je rano za donošenje zaključaka o tome tko od istaknutih političkih osoba koje su sada u zakonodavnoj ili izvršnoj vlasti, ali i oni moćnici koji nisu u vlasti, neće biti na kandidacijskim listama.

Ako kriteriji međunarodne zajednice koji se odnose na dosjee političara doista postanu ključni za kandidaturu, veći broj aktualnih političkih protagonista nestat će s bh-političke scene.

Nove snage

Prema svemu sudeći, na kandidacijskim listama za opće izbore u BiH u listopadu neće biti Dragana Čovića, aktualnog predsjednika HDZ-a, kao ni Mladena Ivankovića Lijanovića, šefa stranke Radom za boljitak.

Ako se uzme u obzir i činjenica da se u starom sazivu Predsjedništva HDZ-a BiH do Devetog sabora nalazilo sedamnaest osoba protiv koji su podignute krivične prijave, jasno je da mnogima prijeti izostanak s kandidacijskih lista.

Kako bi se uskoro na optuženičkoj klupi mogao naći i aktualni ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić zbog kriminalnih radnji u poduzeću "Srpske šume", koje su milijunskim iznosima pomagale vladajuće stranke SDS i PDP, Ivanićevo ime bi također moglo biti izostavljeno na izbornim listama. Nedavno je donesena i presuda protiv aktualnog ministra transporta i komunikacija Branka Dokića. Iako je riječ o presudi prema kojoj je Dokić morao isplatiti 11 tisuća KM, što je i učinio, njegovo sudjelovanje u aferi na račun države evidentirano je u rokovnicima međunarodnih predstavnika.

Isto tako, na uvjetnu kaznu osuđen je i Tihomir Gligorić, zastupnik u Parlamentu BiH, i šef raspuštenog povjerenstva za istragu o utrošku donacija u BiH. Upitna je i kandidatura bivšeg SDA-ova ministra policije u Federaciji Mehmeda Žilića, protiv kojega se vodi krivični postupak na sarajevskom Županijskom sudu, te Fehima Škaljića, bivšeg načelnika sarajevske općine Stari Grad. Prema svemu sudeći, političku karijeru je završio i Mirsad Velađić, vječni poslijeratni šef Unsko-sanke županije, inače kadar SDA, protiv kojega je također podignuta optužnica.

OHR želi nove snage

Iako iz OHR-a nitko ne želi davati izjave u vezi s dosjeima političara koji će odrediti njihov izostanak ili kandidaturu na idućim izborima, jedno je jasno — međunarodna zajednica želi počistiti političku scenu u BiH i uvesti nove nekompromitirane političke snage.