Slobodna Dalmacija: 14. 12. 2005.

HAAŠKA STATISTIKA ANTE GOTOVINA JEDINI HRVAT IZ HRVATSKE KOJI SE TRENUTAČNO NALAZI U PRITVORU SCHEVENINGEN

ICTY optužio 93 Srba, 32 Hrvata i 10 Bošnjaka

OSMORICA NA SLOBODI Osim generala Mladena Markača i Ivana Čermaka, početak haaškog suđenja na slobodi čekaju i šestorica bivših vojnih i političkih dužnosnika HR Herceg-Bosne. GOTOVINA OSAMLJEN Jedini Hrvat iz Hrvatske koji se trenutačno nalazi u pritvoru je general Ante Gotovina

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Ante Gotovina jedini je Hrvat iz Hrvatske koji se trenutačno nalazi u haaškom pritvoru. A osim generala Gotovine, koji — to je posve izvjesno — početak suđenja neće čekati na slobodi, u haaški pritvor će se iz Hrvatske još jedino morati zaputiti optuženi generali Mladen Markač i Ivan Čermak kojima je Sud, uz jamstvo Vlade RH, svojedobno odobrio da početak suđenja čekaju na slobodi.

Merčepu će suditi Zagreb, a ne Haag

Navedenom, uz optužnicu protiv umirovljenoga generala Janka Bobetka koji je preminuo prije prebacivanja u Haag, valja pridodati i objedinjenu optužnicu Haaškog suda (ICTY) protiv generala Rahima Ademija i Mirka Norca, ali tim slučajem će se baviti hrvatsko pravosuđe.

Naše pravosuđe bi se trebalo pozabaviti i Tomislavom Merčepom protiv kojeg Haag, to je posve izvjesno, neće podignuti optužnicu, nego će taj slučaj u cijelosti prepustiti Hrvatskoj. Dakle, od svih bivših političko-vojnih dužnosnika RH, Haag je podigao ukupno šest, odnosno, nakon objedinjavanja slučaja Ademi-Norac, pet optužnica protiv generala HV-a, od kojih će se trojicom baviti oni, a dvojicom domaće pravosuđe. I to je, što se tiče Haaga i Hrvatske, sve.

Što se, pak, tiče nacionalne pripadnosti, na popisu optuženih uvjerljivo je najviše Srba, tri puta više nego Hrvata. Naime, ukupno ih je, s obje strane Drine, optuženo 93, od čega ih se većina nalazi u scheveningenskom pritvoru ili pak na izdržavanju pravomoćne kazne u švedskim, njemačkim, talijanskim, finskim, britanskim, norveškim i drugim europskim zatvorima.

Čekaju Mladića i Karadžića

Među onima koji su pravomoćno osuđeni ili im je postupak u tijeku, uključujući i one koji su do početka procesa pušteni na slobodu, i nekadašnji su čelni ljudi srpskog političko-vojnog vrha koji su imali ključnu ulogu u započinjanju i vođenju ratova na području bivše države, a to su: Slobodan Milošević, Vojislav Šešelj, Milan Martić, Biljana Plavšić, Milan Babić, Nikola Šainović, Momčilo Perišić, Milan Milutinović, Dragoljub Ojdanić, Radislav Krstić, Radoslav Brđanin, Milan Gvero, Veselin Šljivančanin, Mile Mrkšić, Miroslav Radić, Sreten Lukić, Nebojša Pavković, Jovica Stanišić, Frenki Simatović...

Nedostaju još za ratne zločine optuženi Radovan Karadžić i Ratko Mladić, te jedan od nekadašnjih čelnika tzv. SAO Krajine Goran Hadžić.

Haaško tužiteljstvo je optužilo ukupno 32 Hrvata iz Hrvatske i BiH. Od toga su četiri optužnice — protiv Ivana Šantića, Marinka Katave, Pere Skopljaka i Zorana Marinića — povučene, a u haaškim sudskim procesima optužbi su oslobođeni Zoran, Vlatko i Mirjan Kupreškić te Dragan Papić. Zatvorske su kazne odslužili Tihomir Blaškić, Mario Čerkez, Zlatko Aleksovski i Ante Furundžija.

Početak suđenja u scheveningenskom pritvoru čekaju Paško Ljubičić i Ivica Rajić koji su optuženi za zločin u Ahmićima, odnosno Stupnom Dolu, a Miroslav Bralo Cicko je nedavno, za zločin počinjen u Ahmićima, nepravomoćno osuđen na 20 godina zatvora.

Šantić i Josipović u španjolskim zatvorima

Do okončanja žalbenog postupka, u haaškom pritvoru će boraviti i nekadašnji zapovjednik Kažnjeničke bojne Mladen Naletilić Tuta koji je osuđen na 20 godina zatvora, kao i Vinko Martinović Štela kojemu je presuđeno 18 godina.

Bivši čelnik HVO-a i HDZ-a BiH Dario Kordić pravomoćno je osuđen na 25 godina zatvora i na izdržavanje kazne će biti prebačen u neki od zatvora europskih država koje "primaju" haaške osuđenike. Zbog sudjelovanja u ahmićkom masakru, Vladimir Šantić i Drago Josipović su pravomoćno osuđeni na 18, odnosno 12 godina robije, a kazne izdržavaju u španjolskim zatvorima.

Osim hrvatskih generala Markača i Čermaka, početak suđenja u Haagu na slobodi čekaju i šestorica bivših vojnih i političkih dužnosnika tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne, a to su: Slobodan Praljak, Jadranko Prlić, Milivoj Petković, Bruno Stojić, Valentin Ćorić i Berislav Pušić.

Za zločine počinjene u BiH, Haag je optužio i deset Bošnjaka, uglavnom bivših vojnih dužnosnika Armije BiH. Jedan od optuženih je i general Rasim Delić, nekadašnji ratni zapovjednik Glavnog štaba Armije BiH, kojeg se, po zapovjednoj odgovornosti, tereti za zločine nad hrvatskim i srpskim civilima i ratnim zarobljenicima.

Sefera oslobodilo

Osim Delića, suđenje čeka još nekoliko visokih časnika Armije BiH, a njezina bivšeg zapovjednika i haaškog optuženika generala Sefera Halilovića, koji je bio optužen za zločine počinjene u Hercegovini 1993. godine, Haag je nedavno oslobodio optužbi i pustio na slobodu.

Mjesta i za bivše zapovjednike OVK-a

Osim protiv Srba, Hrvata i Bošnjaka, Haag je za zločine počinjene na Kosovu optužio i nekoliko tamošnjih Albanaca, uglavnom nekadašnjih zapovjednika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). Među optuženima je i Ramush Haradinaj, jedan od glavnih zapovjednika OVK-a, koji je do odlaska u Haag bio premijer Kosova.

U scheveningenskom pritvoru suđenje čeka i bivši makedonski ministar unutarnjih poslova Ljube Boškoski kojeg Haag tereti za zločine koje su, tijekom njegova mandata, počinili pripadnici makedonske policije.