Slobodna Dalmacija: 15. 12. 2005.

DOZNAJEMO ANTI GOTOVINI IZ HAAGA U PAR NAVRATA UPUĆENA NAGODBA U SLUČAJU DRAGOVOLJNE PREDAJE

GENERALOVI BRANITELJI DVAPUT ODBILI PONUDU ZA OBRANU SA SLOBODE

KRATKI SASTANAK Posljednji put prijedlog za Gotovinu stigao je iz Haaga u ranu jesen ove godine. Trebao ga je prenijeti odvjetnik Luka Mišetić, koji je tvrdio da funkcionira kao izravni glasnogovornik haaškog bjegunca. Predstavnici hrvatskih vlasti ugovorili su sastanak Mišetića s tužiteljicom Carlom del Ponte. No, sastanak je trajao vrlo kratko. Mišetić je ponudu odbio

Piše: Jasna BABIĆ

U posljednje dvije godine Anti Gotovini bile su upućene prilično dobre ponude iz Haaga: ako se dragovoljno preda, dobit će povlasticu da se brani sa slobode poput Ivana Čermaka i Mladena Markača. Prema izvorima Slobodne Dalmacije, nagodba nije realizirana zato što su Gotovinini odvjetnici to odbijali, vodeći kampanju da se njegova optužnica u potpunosti ukine.

Posljednji put isti prijedlog za Gotovinu stigao je iz Haaga u ranu jesen ove godine, dakle samo tri mjeseca prije nedavnog uhićenja. Trebao ga je prenijeti američko-hrvatski odvjetnik Luka Mišetić, koji je tvrdio da funkcionira kao izravni glasnogovornik haaškog bjegunca s kojim održava kontakt. U to ime predstavnici hrvatskih vlasti ugovorili su sastanak Luke Mišetića s tužiteljicom Carlom del Ponte. No, sastanak je trajao vrlo kratko. Mišetić je ponudu odbio.

Ultimativni zahtjev

Opet je ultimativno zahtijevao da se poništi optužnica i da se njegovom klijentu, po uzoru na slučaj Milana Zeca, vrati status osumnjičenika. U "slučaju Zec" haaško tužiteljstvo je, naime, shvatilo da su optužnicu izgradili na pogrešnim činjenicima: da je kao zapovjednik bojnog broda JNA granatirao Dubrovnik, premda se u tom trenutku, po naknadnim otkrićima, nalazio na potpuno drugom mjestu i potpuno drugoj vojnoj dužnosti.

Ukratko, ocijenivši Mišetićevu argumentaciju kao budalaštinu, Gotovinina navodnog izaslanika Carla del Ponte zamalo je izbacila iz ureda.

"Mi se danas pitamo jesu li te ponude ikada stigle do Gotovine? Ili je on doista toliko neinteligentan da je takvu ponudu odbio?", kaže sugovornik Slobodne Dalmacije koji je dobro upućen u hrvatsko-haaške odnose.

Premda Ivo Pukanić, autor čuvenog intervjua s Antom Gotovinom, u posljednjem Nacionalu tvrdi kako su u 4,5 godine postojale tri inicijative za Gotovinin "spas", istina je ponešto drukčija: sam Pukanićev intervju iz 2003. nastao je u okviru iste, potpuno promašene političke akcije za poništenje Gotovinine optužnice.

Uvukli i samog Mesića

Uz Mišetića, u tom su projektu sudjelovali redom: Marin Ivanović, bivši SIS-ovac s početničkim odvjetničkim iskustvom, Franjo Turek, tadašnji ravnatelj POA-e, Željko Bagić, šef predsjednikova ureda koji se osjetio sposobnim za haaške teme jer je, kao kriminalist, magistrirao na pravnom fakultetu. U priču su uvukli i samog predsjednika Mesića, koji se obvezao na lobističku pomoć među stranim diplomatima. Kako se moglo predvidjeti, Anti Gotovini time se ništa nije pomoglo. Godine 2003. sudbina njegove optužnice više nije ovisila o volji same Carle del Ponte.

Gotovinina optužnica bila je odavno pravomoćna, pa je time postala autonomni sudski akt o kojemu odlučuje, isključivo i jedino, nadležno sudsko vijeće Haaškoga tribunala, a ne haaško tužilaštvo. U "slučaju Zec" optužnica je također ukinuta, ne odlukom Carle del Ponte, već sudskog vijeća.