Glas Istre: 16. 12. 2005.
NAKON »TOPNIČKE PRIPREME« U HRVATSKOM SABORU BANSKI DVORI JUČER POTEZOM MAČA ODLUČILI RIJEŠITI SUKOB HDZ-a S PRISAVLJEM
Vlada PDV-om ruši vodstvo HRT-a
Odlukom Ministarstva financija, uz plaćanje 70 milijuna kuna za prvu polovicu 2002., događa se i presedan da HRT državi duguje PDV na prikupljenu RTV pristojbu i za sljedećih sedam polugodišnjih obračunskih razdoblja, što bi u konačnici značilo da se od HRT-a traži da plati gotovo 500 milijuna kuna!
ZAGREB - Nakon, kako je na jučerašnjoj sjednici Programskog vijeća HRT-a ustvrdio glavni urednik Informativnog programa HTV-a Vladimir Rončević, »orkestriranog napada saborske većine na HTV u parlamentu«, na Prisavlje je jučer ujutro stiglo i izvršno rješenje Ministarstva financija prema kojem HTV mora za prvih šest mjeseci 2002. godine platiti oko 70 mil
ijuna kuna PDV-a na prikupljenu RTV pristojbu.Odlukom Ministarstva financija se, uz plaćanje 70 milijuna kuna za prvu polovicu 2002., događa i presedan da HRT državi duguje PDV na prikupljenu RTV pristojbu i za sljedećih sedam polugodišnjih obračunskih razdoblja, što bi u konačnici značilo da Ministarstvo financija traži od HRT-a plaćanje gotovo 500 milijuna kuna!
- Kada nam je prvi put stiglo rješenje Ministarstva financija o dugu za PDV na RTV pristojbu, mi smo se žalili jer smatramo da se na pristojbu koja je sama po sebi vrsta poreza, ne plaća ponovno porez, ustvrdio je Mirko Galić koji je upozorio i na puno ozbiljniji aspekt problema.
Porez na porez - nezakonito
- Odluka Ministarstva financija je izvršna, ali mi ćemo se nastaviti žaliti na nju. Prvi je razlog što smatramo da smo u pravu i da ne trebamo platiti porez na porez. Drugi razlog je što ovakva odluka, ukoliko ostane na njoj, ugrožava financijsku stabilnost HRT-a, ali i njegovu budućnost jer može ozbiljno utjecati na opstojnost kuće, pojasnio je
Galić.Najavljujući da će HRT nastaviti borbu za neplaćanje poreza na porez, Galić je istaknuo i da je Sabor još 2002., uz preimenovanje televizijske pretplate u pristojbu za posjedovanje radijskih i TV aparata, dao i tumačenje zakonske odredbe o RTV pristojbi u kojem stoji da se na nju ne plaća PDV. Nadalje, Galić, ali i brojni porezni stručnjaci, slažu se da, osim što nema logike, plaćanje poreza na porez nije niti zakonito, a Galić je iznio i činjenicu da nijedna europska javna televizija ne plaća porez
na TV pristojbu.Odluka Ministarstva financija na sjednici Programskog vijeća dočekana je tek kao još jedna potvrda žestokog pritiska HDZ-a na HRT i želje da se smijeni njegovo vodstvo. U cijeloj priči oko PDV-a na RTV pristojbu je zanimljiv i podatak da je na plaćanju PDV-a od svojeg prvog dana u Vladi inzistirao i tada njezin potpredsjednik Andrija Hebrang, koji je novinarima još početkom 2004. kazao da će inzistirati i učiniti sve da se od HRT-a taj novac i naplati.
Rasplakana direktorica programa
Ipak, unatoč šokantnosti rješenja Ministarstva financija, najveći dio jučerašnje rasprave na Programskom vijeću bio je posvećen saborskoj raspravi o HRT-u i »Latinici«, pri čemu su se vijećnici redom složili da je emisija o Tuđmanovoj ostavštini bila neprofesionalna, dok o saborskoj raspravi nije bilo tako složnog mišljenja. Žestina rasprave i teške riječi dovele su i do toga da se direktorica programa Tanja Šimić, koja je pregledala i pustila spornu »Latinicu«, na početku svog izlaganja i rasplakala.
- Kada sam u ponedjeljak gledala »Latinicu«, bila sam u dilemi pustiti ju ili ne, jer mi je i tada bilo jasno da je neuravnotežena i neprofesionalno napravljena, kazala je Tanja Šimić nakon što se pribrala, zaključujući da je odgovorna zbog emitiranja »Latinice«, ali ne i zbog njenog sadržaja.
Nakon dugog i burnog zasjedanja, vijećnici su se složili da su u »'Latinici' prekršena programska načela i obveze utvrđene Zakonom o HRT-u i Zakonom o medijima«. Vijeće je, nadalje, predložilo pokretanje postupka utvrđivanja odgovornosti Denisa Latina te da se o odluci izvijesti javnost u roku 15 dana. Odluka je donesena s osam glasova, uz suzdržani glas Darinke Janjanin i protivljenje Juraja Njavre koji se zalagao za suspenziju Denisa Latina, što je izazvalo repliku Danka Bljajića kako nije u nadležnosti Programskog vijeća suspendiranje novinara. U tome ga je podržala i Suzana Jašić, koja je naglasila i da buru u javnosti podignu samo emisije koje diraju dijelove društva koji se, nakon desetogodišnjeg uživanja raznih povlastica, teško mire s njihovim gubitkom. Kao takav primjer istaknuto je »Otvoreno« Hloverke Novak Srzić o lustraciji u kojem, kako je kazao Bljajić, »nije bilo ni suprotne strane, ni profesionalnosti«.
Rončević: Pritisak vladajuće većine
Uz Latina, burno se raspravljalo i o saborskoj raspravi o kojoj je oštre ocjene iznio Vladimir Rončević, ustvrdivši da je bila orkestrirana i paušalna.
- Radilo se o planiranom pritisku vladajuće većine s ciljem provociranja odstupanja vodstva kuće, ustvrdio je Rončević koji je svoj dojam rasprave opisao riječima kako je vrh HRT-a i HTV-a bio u »saborskoj sudnici«. Direktorica HTV-a Marija Nemčić je kazala da je teško podnijela što se, zahvaljujući poslovniku, nije mogla obraniti od brojnih optužbi koje su »prelazile granice tolerancije«, dodajući i da je uvjerena da ništa od toga nije bilo slučajno.
- Smatram da 2.000 zaposlenika HTV-a časno radi svoj posao, a zastupnici su u raspravi, koja je 90 posto bila nedobronamjerna, baratali uglavnom poluinformacijama, kazala je Marija Nemčić, što je Rončević ilustrirao pohvalom koju je HTV dobio u Saboru, da mu je »U sridu« dobra emisija te kritikom da je HTV loše obilježio 14. obljetnicu »Oluje«.
Prema Darinki Janjanin, saborska je rasprava bila »žestok politički udar na HRT koji moramo obraniti«, s čime se nije složila Anja Šovagović Despot, dok je Juraj Njavro rekao da Sabor ima pravo raspravljati o čemu god želi, a nakon što je postavio pitanje »komu ovdje pada na pamet ocjenjivati Sabor« i prije nego se zauzeo za postavljanje »urednika za Domovinski rat«, izazvao je komentar Suzane Jašić koja mu je kazala - »ne mogu vjerovati što to pričate«.
Zvonimir MAMIĆ
Njavrin ispad
Nakon što je Darinka Janjanin ustvrdila da je »saborska rasprava, u najmanju ruku, bila neukusna« te da »to nije parlament demokratske države«, Juraj Njavro je dobacio da je »to vaš problem, a bio je i 1990. godine«. Zbog ove aluzije na nacionalnu pripadnost vijećnice Danko Bljajić je kasnije zatražio od Njavre da se ispriča, na što mu je ovaj poručio da je mlad, da ništa ne razumije i da će možda jednog dana shvatiti.
OESS: Politički pritisak na HRT
Vrlo je znakovito da istovremeno sa saborskom sjednicom HRT dobiva i rješenje o naplati duga za PDV, ustvrdila je predstavnica OESS-a Antonella Cerasino, koja je i jučer prisustvovala sjednici Programskog vijeća. Ustvrdila je da se na saborskoj sjednici moglo vidjeti kako postoji politički pritisak na HRT, ali i dodala da je uz OESS, za neovisnost HRT-a zainteresirana i Europska komisija te da bi, ukoliko se situacija nastavi pogoršavati, pitanje neovisnosti HRT-a moglo biti i važnim dijelom hrvatskih pregovora za pristup EU-u.