Glas Istre: 19. 12. 2005.

OBJAVLJIVANJE IZVJEŠĆA VENECIJANSKE KOMISIJE O BUDUĆNOSTI CRNE GORE

Crna Gora korak bliže referendumu o neovisnosti

Europski pravni stručnjaci ostali su pri tome da se za neovisnost Crne Gore treba izjasniti natpolovična većina građana s pravom glasa

BEOGRAD - Prema službenom izvješću Venecijanske komisije Crna Gora je korak bliže referendumu o neovisnosti, ali su i vlast i oporba, u pogledu tumačenja prethodnih i plebiscitarnih pravila, ostali - nepomirljivi. Komisija je navela da na referendumu ne trebaju glasovati oni državljani Crne Gore koji imaju pravo glasa u Srbiji (njih oko 300 tisuća, a za što se zalagala oporba) dok bi na izjašnjavanju trebalo sudjelovati više od 50 posto upisanih u birački popis.

Dakle, europski pravni stručnjaci ostali su pri tome da se za neovisnost Crne Gore treba izjasniti natpolovična većina crnogorskih građana s pravom glasa. No, ovaj stav je donekle ublažen jer spomenuta odredba više nije »tvrda preporuka« već se spominje samo kao iskustvo stručnjaka u drugim zemljama, koje nije obvezujuće, tj. ne predstavlja pravni zahtjev Komisije. Također, Venecijanska komisija pomirljivija je i u vezi s koncenzusom vladajućih i oporbenih stranaka pa sada procjenjuje da bi, ako se pronađe koncenzualno rješenje o potrebnoj većini, to ojačalo legitimitet rezultata referenduma, a ako se ta većina dostigne, to bi bila vrsna osnova za crnogorsku neovisnost. Na kraju, ovo je tijelo naredilo da se rezultati plebiscita, ma kakvi bili, moraju primijeniti na način koji održava ustavnost unutar Crne Gore. Ovo se odnosi na dio Ustava Crne Gore prema kojem odluku građana o promjeni državnog statusa mora verificirati dvotrećinska većina zastupnika u crnogorskom parlamentu.

Zanimljivo je da su nakon ovih razjašnjenja prva reagiranja i vladajuće koalicije i oporbe uglavnom pozitivna. Na primjer, predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić veli kako bi se »moglo reći da je u Veneciji crnogorski lav dobio krila prema referendumu. Sigurnost je tu, u veljači će biti odluka o referendumu, a u travnju izjašnjavanje građana Crne Gore«. S druge strane, oporba inzistira na stavu Komisije o kvalificiranoj većini za odluku o referendumu više od polovice upisanih birača, prenio je B92. Dužnosnik Socijalističke narodne partije Velizar Kaluđerović kaže: »Venecijanska komisija je ostala pri stavu da se sugerira političkim subjektima u Crnoj Gori da koncenzusom dođu do tog problema i da to predstavlja uvjet za legitimnost referenduma«. Što se tiče srbijanskih političara, Aleksandar Simić, savjetnik premijera Koštunice, smatra posebno značajnom preporuku da odluku, kojom se mijenja državni status, mora potvrditi i dvotrećinska većina zastupnika u Skupštini Crne Gore.

Inače, visoki predstavnik EU-a Javier Solana imenovao je slovačkog diplomata Miroslava Lajcaka za svog predstavnika u pregovorima o uvjetima za održavanje referenduma u Crnoj Gori, prenijeli su srbijanski mediji.

B. OPRIJAN ILIĆ