Večernji list: 23. 12. 2005.

PROPALI PREGOVORI Nakon što su sindikati odbili povećanje plaće od tri posto, zaposleni u državnoj upravi, policiji i vojsci obustavit će rad u srijedu 28. prosinca

Službenici idu u štrajk

Autor: Ljubica Gatarić

Četiri sindikata zaposlenih u državnoj upravi, policiji i vojnim službama odlučila su odmah poslije božićnih blagdana, u srijedu 28. prosinca, organizirati štrajk u državnoj upravi. Ivica Ihas, predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, kaže da će poziv za štrajk dobiti svih 65 tisuća zaposlenih u državnoj upravi, a on je uvjeren da će mu se većina i pridružiti jer su državni službenici godinama nezadovoljni statusom i plaćama.

Carinici zarađuju oko 3000 kuna, policajci 3700, a viši inspektori 4800. Štrajku se ipak neće priključiti carinski sindikat, pa bi od svih državnih službi u srijedu jedino carinici trebali raditi normalno, no Ihas kaže da su i tu moguća iznenađenja.

Dodaci na plaću

Čak i ako ne budu u štrajku, carinici će provoditi bijeli štrajk, pa će i na granici biti usporenog hoda naglašava Ihas. Četiri sindikata koja organiziraju štrajk danas će na konferenciji za novinare objasniti proceduru i način štrajka, ali kako sada stvari stoje, građanima bi bilo najpametnije da se na dan štrajka klone državnih institucija. Sindikati idu u štrajk jer traže 300 kuna dodatka na plaću, čime žele umanjiti razliku u plaćama sa zaposlenima u javnom sektoru i javnim poduzećima.

"Postavljeni isključivi zahtjev sindikata za lineralno povećanje plaća u istom iznosu svima zaposlenima nije moguć zato što bi se na taj način narušio postojeći sustav razlika u vrijednosti određenih poslova. Takav model ne priznaje stupanj stručne spreme, složenost i odgovornost poslova i slično", odgovorili su jučer u Vladi. Javnosti su se obratili priopćenjem u kojem tvrde da su sindikati državnih službi jučer odbili potpisati sporazum u kojem im je Vlada nudila povećanje osnovice za plaće za tri posto te nastavak pregovora o izmjenama Kolektivnog ugovora.

Prebacili odgovornost

Vlada tvrdi da je sindikatima nudila i nastavak pregovora o usklađivanju koeficijenata i donošenje Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova te suradnju u donošenju novog Zakona. "Vlada je bila otvorena za dogovor, u skladu s realnim uvjetima, ali sindikati nisu pokazali razumijevanje da se suradnjom dođe do prihvatljivih rješenja", istaknuli su u Vladi, čime su odgovornost za štrajk neizravno prebacili na sindikate.

Begović: Štrajk nije rješenje

Štrajk nije način za rješavanje problema, izjavio je Vitomir Begović, predstojnik Vladina ureda za socijalno partnerstvo koji kaže da je i tijekom jučeršnjeg dana pokušao sa sindikatima naći dogovor kako bi se izbjegao kolaps državne uprave. No, sindikati, kaže, ne odustaju, usprkos tome što im Vlada nudi da već na početku godine počnu pregovore o koeficijentima i novom sustavu plaća.