Vjesnik: 28. 12. 2005.
U 2006. rješavanje svih ovršnih predmeta
Neriješenih ovrha više je od 500.000, a gruntovnih predmeta oko 250.000
ZAGREB - Premještanje sudskih predmeta na manje opterećene sudove, uvođenje jasnih kriterija za rad sudaca, nadzor u zemljišno-knjižnim predmetima, intenzivnije korištenje rada sudskih savjetnika i vježbenika, mjere su koje je Vesna Škare-Ožbolt, ministrica pravosuđa, u utorak na redovitom godišnjem sastanku s predsjednicima sudova istaknula kao ključne u smanjenju broja sudskih zaostataka, koji još opterećuju pravosuđe. Nazočili su predsjedni
ci Vrhovnog i svih županijskih sudova, te općinskih sudova u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci.Pozitivni trendovi, za što je Hrvatska dobila pohvale EU-a, projekti su sređivanja zemljišnih knjiga, ulaganje u infrastrukturu sudova, trend smanjenja broja neriješenih predmeta, a negativni neefikasno upravljanje sudovima, dugotrajnost postupaka i raširena korupcija, rekla je Škare-Ožbolt.
Ministrica ostaje kod svojih obećanja da će do kraja 2006. zaostaci u ovršnim i zemljišno-knjižnim predmetima svesti na nulu. Tu je, naglašeno je, situacija najteža jer je neriješenih ovrha više od 500.000, a gruntovnih predmeta oko 250.000.
Iako je broj neriješenih ovrha najveći na Općinskom sudu u Zagrebu, gdje ih je oko 250.000, tu su zbog reorganizacije i veće odgovornosti učinjeni i najveći pomaci, rekla je Barica Novosel, pomoćnica ministrice pravosuđa. Stanje s ovrhama poboljšat će se osnivanjem novih referada sudaca, osiguranjem informatičke opreme i zapošljavanjem službenika na određeno vrijeme.
Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda, upozorio je da su poseban problem veliki ovrhovoditelji, a najviše HRT, koji često zna zasuti sudove s oko 4000 ovrha odjednom.
U području zemljišno-knjižnih predmeta, do kraja iduće godine trebalo bi osigurati upis vlasništva u roku sedam dana, a izdavanje gruntovnih izvadaka isti dan u sudovima i kod javnih bilježnika, rečeno je.
Važni projekti su i prebacivanje slučajeva male vrijednosti s prekršajnih u upravni postupak, te pilot-projekt spajanja prekršajnih s općinskim sudovima. Zasad se predviđa spajanje tih sudova u Makarskoj, Otočcu, Visu, Čazmi, Iloku, Pločama, Korenici, Slunju, Donjem Miholjcu, Buzetu, Čabru, Benkovcu, Prelogu i na Pagu. Ministrica je naglasila da treba osigurati ujednačeniji pristup pravosuđu za sve građane, te više mogućnosti za obuku, specijalizaciju i usavršavanje sudaca.
Rigljan predsjednica Županijskog suda
Zagrebačka istražna sutkinja Mirjana Rigljan nova je predsjednica Županijskog suda u Zagrebu. Ministrica Vesna Škare-Ožbolt objavila je u utorak da ju je imenovala na tu dužnost, pa je Rigljan jedina žena na čelu nekog županijskog suda. U konkurenciji za to mjesto bili su i dosadašnji v.d. predsjednika Županijskog suda Miroslav Šovanj te sudac Ivan Turudić. [Biljana Bašić]