Jutarnji list: 30. 12. 2005.
EU odgađa primanje Bugarske i Rumunjske?
Piše: Augustin Palokaj
BRUXELLES - Europska bi Unija sljedeće godine mogla odlučiti da odgodi primanje Bugarske i Rumunjske u punopravno članstvo te usporiti proces koji je počeo s Turskom, piše agencija Bloomberg. Iako u Europskoj komisiji službeno još nema nikakvih naznaka kakvu će preporuku dati u travnju 2006. u vezi s Bugarskom i Rumunjskom, povjerenik za proširenje Olli Rehn nekoliko je puta ponavljao da se on neće ustručavati od preporuke da se članstvo odgodi za godinu dana ako te dvije države do tada ne ispune ono što se od njih očekuje.
U slučaju odgode EU će Bugarsku i Rumunjsku u punopravno članstvo primiti 1. siječnja 2008. umjesto 2007., kako je najavljeno. U ovom trenutku EU ima najveće zamjerke na nedovoljnu borbu protiv korupcije u tim državama. Povjerenik Olli Rehn je najavio da će se prije preporuke odgoditi ili ne odgoditi za jednu godinu članstvo Bugarske i Rumunjske konzultirati i s Europskim parlamentom.
Građani EU pozitivno o Hrvatskoj
Spekulacije o eventualnoj odgodi primanja Bugarske i Rumunjske u EU te usporavanju procesa približavanja Turske pojavile su se u vrijeme kada raste protivljenje proširenju u cijeloj Europskoj Uniji. U tom slučaju “nespremnost” Bugarske i Rumunjske mogla bi se iskoristiti i za smirivanje javnog mnijenja u EU te poslužiti kao svojevrstan dokaz da se Unija više neće širiti automatizmom. Zadnje istraživanje javnog mišljenja u EU pokazalo je da Bugarska i Rumunjska ne uživaju potporu više od polovice građana EU, a Tursku bi u Uniji željelo samo 31 posto građana. Iako je Hrvatska u procesu znatno iza Bugarske i Rumunjske, ona je u boljem položaju što se tiče imidža kod građana EU. Zapravo, Hrvatska je jedini kandidat kojeg bi većina građana EU htjela u članstvu. Odgoda primanja Bugarske i Rumunjske ne bi trebala utjecati na proces koji je već počeo s Hrvatskom, uvjeravaju nas u Europskoj komisiji, uz napomenu da se ne zna kakva će na kraju biti odluka o Bugarskoj i Rumunjskoj i da se ništa u ovom slučaju ne može prejudicirati. Austrijsko predsjedništvo EU, koje preuzima vodstvo 1. siječnja, očekuje prva izvješća o screeningu s Hrvatskom te ne isključuje mogućnost da, u slučaju pozitivnog izvješća, EU donese odluku o otvaranju prvih poglavlja za pregovore.
Pregovori u 2006. bez problema
U svakom slučaju, kako su rekli i nizozemski ministar vanjskih poslova Ben Bot i drugi predstavnici EU, Unija će biti znatno pažljivija u nastavku proširenja, i to i Hrvatska mora imati na umu. Zbog lošeg iskustva iz prijašnjeg proširenja EU je pažljiviji u slučaju Bugarske i Rumunjske, a zbog njih bi mogao
biti još oštriji prema Hrvatskoj ubuduće. Ipak, što se tiče 2006. godine, u slučaju Hrvatske u EU vjeruju da će se sve odvijati prema planu i bez problema.