Večernji list: 21. 01. 2006.

PRAVILA IGRE Vladin prijedlog Zakona o lokalnim izborima podijelio HDZ, SDP i HSP

Trgovina mandatima: Afere Dubrovnik, Požega i Gorica neće biti riješene

Autor: MLADENKA ŠARIĆ

Tko se ponadao da će Vladin prijedlog hitnih izmjena Zakona o lokalnim izborima brzo, efikasno te politički i pravno neupitno raspetljati afere izazvane pokušajima promjene vlasti u Velikoj Gorici, Dubrovačko-neretvanskoj i Požeško-slavonskoj županiji, prevario se. HDZ, SDP i HSP, kojih se ti slučajevi najviše tiču, imaju uglavnom suprotna mišljenja.

Bjanko-ostavke

U HDZ-u ističu da se zakon donosi za budućnost i nisu sigurni da će išta značiti u spomenutim slučajevima. U SDP-u smatraju da će zakon potvrditi kako je u tim slučajevima bilo manipulacija i bezakonja i nadaju se da će krize biti riješene izborima.

U HSP-u pak drže da su ti slučajevi zaključeni. Sve tri krize, koje su izazvali HSP-ovi vijećnici kad su odlučili promijeniti tabor, presječene su aktiviranjem njihovih kuvertiranih ostavki, a to što se još vuku neki pravni repovi neće dovesti u pitanje zakonitost poteza koji je stranka povukla da bi zaštitila sebe i svoje koalicijske ugovore, uvjeren je Anto Đapić. Antun Palarić, državni tajnik u Središnjem državnom uredu za upravu, kaže da će mu zakon omogućiti da spriječi nove krize jer će nakon njegova donošenja biti jasno da stranka ne smije aktivirati bjanko-ostavke svojih vijećnika.

Za aktualne slučajeve, međutim, zakon neće biti relevantan jer se, kao svaki zakon, ne smije primjenjivati retroaktivno, kaže Palarić. No, kako su slučajevi još otvoreni on za konačni pravorijek čeka stavove nekoliko institucija. Za požešku i dubrovačku priču, tako, čeka završetak istrage koja bi trebala pokazati jesu li točne optužbe dvojice pravaša da su njihovi potpisi na ostavkama krivotvoreni te da su im mandati ukradeni. Kad bi se to potvrdilo, politički bi se slučaj pretvorio u kazneno djelo i njime bi se dalje bavilo pravosuđe.

Budući da bi takav rasplet značio i da su odluke koje su u međuvremenu donijele skupštine tih županija, nelegalne, kriza koja bi nastupila vjerojatno bi morala biti riješena izborima. Za velikogoričku je aferu Palarić zatražio mišljenje Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Nema prakse

U dopisu koji je poslao predstojniku Branku Smerdelu obrazložio je da je taj slučaj bio presedan, da u Hrvatskoj nema ustavne, sudske ni upravne prakse na temelju koje bi se postupilo te da zato moli stručnjake da razmotre slučaj i iznesu mu svoje mišljenje. HSP će se u Saboru boriti protiv prijedloga da se vijećnicima omogući da najkasnije 24 sata prije sjednice podnesu ostavku, ali i da je do početka sjednice povuku. Đapić drži da i stranka ima pravo aktivirati vijećnikovu ostavku, te da ostavka mora biti neopoziva.

Nesporno je da mandat pripada vijećniku i da on njime može slobodno raspolagati. Upravo to su učinili i HSP-ovi vijećnici kad su bez prisile potpisali bjanko-ostavke kaže Đapić.