Slobodna Dalmacija: 03. 02. 2006.

PRELILA SE ČAŠA HERCEGOVAČKI PODUZETNIK MILAN LUČIĆ OGORČEN ZBOG ULASKA ZHELEZNYAKA U IMOTSKU VINARIJU

’Imoti’ je zadan smrtni udarac!

POKOPANI Najnovijim događajima ’Imota’ je definitivno pokopana, jer je zbog pojedinačnih interesa definitivno propuštena prilika da se ta nekad ugledna vinarska tvrtka vrati u život, ustvrdio je Milan Lučić

Piše: Dražen GUDIĆ

Mislim da je najnovijim događajima ’Imota’ definitivno pokopana, jer je zbog pojedinačnih interesa definitivno propuštena prilika da se ta nekad ugledna vinarska tvrtka vrati u život.

To je reakcija poznatoga hercegovačkog poduzetnika Milana Lučića na činjenicu da je na dražbi, na kojoj je i sam sudjelovao, potraživanja ’Splitske banke’ prema ’Imoti’, teška već više od 18 milijuna kuna, kupio ruski tajkun Dmitry Zheleznyak, i to za gotovo 13 milijuna kuna.

Rus će profitirati

Lučić tvrdi da je organizirana velika igra u kojoj na ruševinama ’Imote’, kao vinarske kuće, trebaju profitirati pojedinci.

Banka se namirila izvan svake razumne mjere, Zheleznyak će na kupljenom dugu profitirati, jer dug koji je kupio stalno raste zbog visokih kamata, a namirit će ga prodajom imovine tvrtke. A još će možda jeftino dobiti i punionicu votke.

- ’Imotu’ je izlihvarila ’Splitska banka’, koja je kamatama glavnicu uvećala nekoliko puta i izvukla veliku, neopravdanu korist. Postavili su se suprotno onome što ’Splitska banka’ treba biti - umjesto da budu u funkciji razvoja, da podignu tvrtku i udahnu joj novi život, ravnajući se samo profitom dali su je u ruke onomu tko uopće nije zainteresiran za njenu osnovnu djelatnost, čime je ’Imoti’ kakvu poznajemo zadan smrtonosni udarac - tvrdi Lučić.

- Zanimljivo je - upozorava Lučić - da se organizira javno nadmetanje na kojem ’Imota’ ima pravo pristupa bez plaćanja jamčevine i da na posljetku ta tvrtka izlicitira cijenu po kojoj je dug prodan.

Neki čudni dogovori

Imam zapisnik iz kojeg je vidljivo da je dug otkupila sama ’Imota’, a tek iz medija sam doznao da ga je zapravo platio Zheleznyak. To su očito neki čudni dogovori, kao što je čudno da tvrtka u blokadi pred privatizacijom javno oglašava prodaju vrijedne nekretnine u Splitu, s početnom cijenom od 11,1 milijun kuna (oglas otvoren do 8. veljače, op.a.). Je li možda to jedno s drugim u vezi, hoće li novac od nekretnine pokriti otkup duga, tek treba vidjeti - pita se Lučić.

Nije nikakva tajna da je sam Lučić ozbiljno namjeravao ući u ’Imotu’, o čemu je javno progovorio u medijima. Ne krije ni da je namjeravao otkupiti dug ’Splitske banke’ prema imotskoj tvrtki. Tvrdi da je to činio javno i transparentno, s namjerom da kupi potraživanja i udjele kako bi ’Imotu’ podigao na noge.

Nominalna cijena - 18 milijuna kn

Vlasnik 98,73 posto udjela je država, odnosno Ministarstvo financija, a nominalna prodajna cijena koju HFP mora istaknuti je 17,95 milijuna kuna. Tvrtka je već dugo u blokadi, na platnom popisu ima 102 radnika, s godišnjim prometom od oko 15 milijuna kuna. Golemi proizvodni kapaciteti, u koje dugo nije ulagano, kapaciteta 2000 vagona, koriste se sa svega 15 posto.

Pismo namjere iz 2005.

Lučićev ’Hepok’, u čijoj vlasničkoj strukturi sudjeluje i ’Vino Alpe Adria’ iz Austrije, u Zagrebu je osnovao tvrtku ’Supra-Krug’ i poslao, sredinom prošle godine, pisma namjere Fondu za privatizaciju i ’Splitskoj banci’, uz obrazloženje vlastitih namjera da se ’Imota’ konsolidira i uključi u poslovni sustav ’Hepok’, kojemu je vinarstvo i vinogradarstvo osnovna djelatnost. Najnovijim raspletom u tim je planovima definitivno zaustavljen.