Jutarnji list: 15. 02. 2006.
Prijavili suca zbog namještanja dražbe
Piše: Nikola Patković
Spremni smo osigurati 31.720 kuna kako bi se obeštetila druga strana jer ne želimo da Osječani plaćaju nestašluk predstavnika p
ravosudne vlasti, rekao je GlavašOSIJEK - Saborski zastupnici Branimir Glavaš i Vladimir Šišljagić te osječko-baranjski župan Krešimir Bubalo danas su u svojstvu čelnika Udruge građana HDSSB posjetili obitelj Osječanke Anđelke Ristić koja bi danas trebala biti deložirana iz svoje kuće odlukom Općinskog suda u Osijeku.
Naime, njezina je kuća u ovršnom postupku, koji je proveo sudac Davor Vukušić, prodana na javnoj dražbi za 31.720 kuna iako je naknadno vrijednost kompletne nekretnine utvrđena na 555.000 kun
a.Nekretninu je kupila Ines Begić Liščić, žena suca Općinskog suda Davora Liščića koji je na javnoj dražbi bio opunomoćenik svoje supruge. Budući da je kuća prodana supruzi suca istog suda, i to kao jedinom kupcu na prvom ročištu za javnu dražbu, to otvo
rilo sumnje u cijeli postupak.Ponuda za častan odstup
Zbog toga je Ivica Leko, odvjetnik Ristićevih, podnio predstavke predsjednici suda i ministrici pravosuđa, ali i kaznenu prijavu protiv suca Vukušića zbog sumnji na propuste tijekom provedbe ovršnog postupka.
Sve predstavke i pritužbe odvjetnika Leke nisu urodile plodom, pa su Glavaš i njegovi suradnici odlučili dan prije deložacije ponuditi rješenje problema kojim bi obitelj Ristić ostala u svojoj kući, a druga strana, odnosno supruga suca Općinskog suda, bila obeštećena za iznos od 31.720 kuna.
- Spremni smo kao Udruga osigurati 31.720 kuna kako bi se obeštetila druga strana jer ne želimo da porezni obveznici Osijeka plaćaju ovaj nestašluk predstavnika pravosudne vlasti u Osijeku. Želimo da i druga strana iskaže dobru volju i tako potvrdi da nije bilo ničega zakulisnog i zlonamjernog u pozadini ovoga posla. Nudimo da se zaustavi deložacija i stvar vrati u prijašnje stanje.
Poziv žrtvama
Time bismo omogućili da ova obitelj zadrži svoju imovinu, ali i častan odstup onih koji su, neka mi se ne zamjeri, nečasno sudjelovali u ovom poslu - rekao je Glavaš, koji nije želio ulaziti u ocjenu legalnosti i zakonitosti provedenog postupka, ali je rekao da ovakav način djelovanja nije daleko od zloporabe dužnosti.
Odvjetnik Leko rekao je da bi u slučaju provedbe ovrhe, a ako se utvrdi Vukušićeva kaznena odgovornost za propuste u ovršnom postupku, cijeli slučaj u konačnici mogao koštati državu više od 555.000 kuna jer bi štetu obitelji Ristić tada morala nadoknaditi
Republika Hrvatska.- Ako bi druga strana prihvatila 31.720 kuna, sve bismo to izbjegli - rekao je Leko. Glavaš je pozvao sve koji su doživjeli ne-što slično, a navodno takvih slučajeva ima još, da mu se jave i da će njihovi slučajevi biti proslijeđeni nadležnim institucijama.
Kako je nastao slučaj Ristić
Slučaj Ristić nastao je zbog stare prizemnice od 25 kva-drata na istoj čestici koja se zbog duga od 19.500 kuna našla kao predmet ovrhe, a u postupku je procijenjena na 42.000 kuna. Novac su potraživali uzdržavatelji prijašnjih vlasnika posjeda za ulaganje u manji objekt.
No, sudac Vukušić je, prema Lekinim tvrdnjama, 42.000 kuna predstavio kao vrijednost kompletne nekretnine Ristićevih, odnosno i kuće od 57 četvornih metara i zemljišta od 255 kvadrata, na
kojima nije izvršena procjena u ovršnom postupku. Na kraju je to prodano za 31.720 kuna iako je cijela nekretnina naknadno procijenjena na 555.000 kuna.