Večernji list: 22. 02. 2006.

KOALIRANJE Ivo Sanader i Anto Đapić dogovorili dugoročno partnerstvo svojih stranaka

HSP u HDZ-ovoj vladi nakon idućih izbora

Autor: MLADENKA ŠARIĆ

Premda su parlamentarni izbori relativno daleko, blokovi se polako oblikuju s obje strane političkog spektra. Iako su sve stranke sklone taktiziranju, doznajemo da je iz vrha HDZ-a nedavno poslana poruka šefu HSP-a Anti Đapiću da HDZ u HSP-u vidi strateškog partnera s kojim će poslije parlamentarnih izbora komponirati vlast. No, dok šef HDZ-a Ivo Sanader priželjkuje u taj postizborni savez privući i HSS, neovisno o tome bi li vlast u mandatu od 2007. do 2011. godine mogli složiti i bez trećega, takav aranžman pravašima nije bezuvjetno prihvatljiv.

Ne žele dijeliti kolač

U HSP-u smatraju, naime, da za trećim članom koalicije na državnoj razini neće biti potrebe ako HDZ i HSP budu mogli sami složiti vlast. Osim što drže nepotrebnim dijeliti kolač na tri dijela ako se ne mora, procjenjuju da bi uvlačenjem HSS-a u kombinaciju HDZ zapravo pokušao ograničiti HSP-ov utjecaj u budućoj vlasti. Šef HSP-a Đapić ne želi otkrivati detalje svojih razgovora sa šefovima stranaka, pa ni sa šefom HDZ-a, jer će, kaže, o koalicijama biti govora kad dođe vrijeme.

HSP-u je, ističe, trenutačno najvažnije da bude što jača stranka jer će tako u budućoj državnoj vlasti sukreirati politiku, a ne samo slijediti jačeg partnera. Ravnopravnost i utjecaj u nekoj koalicijskoj kombinaciji najbolje će nam osigurati vlastita snaga. Zato nam je ambicija da na izborima dobijemo 15 posto glasova kaže Đapić.

Neizbježne tenzije

Glavni tajnik HDZ-a Ivan Jarnjak, pak, kaže da na razini stranke nije donesena definitivna odluka o glavnom koalicijskom partneru, ali ističe da je HSP stranka s kojom HDZ blisko surađuje i koju vidi u svom koalicijskom krugu. No, zbog programske bliskosti, kaže, otvoreni su i za razgovore s HSS-om.

Iako HDZ i HSP, dakle, dugoročno računaju jedan na drugoga, pa Sanader može biti siguran da pravaši neće dopustiti da mu Vlada bude srušena u parlamentu, ne znači da tenzija neće biti. HSP je, naime, jako zamjerio premijeru što je skupštine u Dubrovačko-neretvanskoj i Požeško-slavonskoj županiji raspustio, otvarajući prostor za nove izbore, a da ih nije niti obavijestio.

U tim su županijama, naime, HSP i HDZ bili koalicijski partneri. Pravašima smeta i to što su u krizama lokalnih vlasti, koje su dirigirane iz HDZ-a i SDP-a, na kraju oni ispali najveći negativci. Zato će, poručuju pravaši, napasti HDZ u izbornioj kampanji u spomenutim županijama.

HDZ ŽELI IZBALANSIRANE SNAGE

Partnerski odnos s HSP-om donio bi HDZ-u stabilnu koalicijsku situaciju u kojoj ne bi ovisio o interesima puno malih partnera. No, pojačanje s HSS-om bilo bi im još bolje jer bi time izbalansirao odnose u koaliciji i ograničili poziciju HSP-a.

HSP DOBIVA PRILIKU ZA VLAST

Koalicija s HDZ-om za HSP bi značila oproštaj s oporbenim klupama. To je, naime, jedina relevantna parlamentarna stranka koja još nije obnašala vlast na državnoj razini. Osim toga, savezništvo sa Sanaderom važno im je i za učlanjenje u Europsku pučku stranku.

Friščićevo šaputanje sa Sanaderom

Šaputanje šefova HSS-a i HDZ-a na ujedinjenju liberala nije ostalo nezamijećeno. Josip Friščić kaže da su razgovarali o skorom skupu Europske pučke stranke gdje je HSS pridruženi član. Ne bi, naime, htjeli da im Sanader oteža poziciju. HDZ i HSS dobro surađuju lokalno, ali državna je vlast nešto drugo, kaže. HSS-u će za odluku o partneru biti važno kako će tko zastupati nacionalne interese na putu u EU. Jačanju dobrih odnosa, pak, pridonijet će i skora sjednica Vlade u Friščićevoj Koprivnici.