Slobodna Dalmacija: 23. 02. 2006.

PROSCI U REDU SNIMANJE BILANCE SPLITSKE NOVČARSKE KUĆE DOSAD OBAVILA ČETIRI POTENCIJALNA KUPCA

HPB odustala od utrke za Splitsku banku

KNJIGE Splitske banke već su pročešljali mađarski OTP, portugalski Millennium, francuski Societe General i belgijska KBC banka, a poljski PKO i NB Grčke na redu su ovih dana

HRVATSKA HPB odustala je od "snimanja", a to znači i od kupnje

Piše: Ljubica VUKO

Ovog tjedna dubinsku provjeru poslovnih knjiga HVB Splitske banke provjeravaju bankovni stručnjaci belgijskog KBC-a i poljskog PKO-a, a sljedećega će postupak due diligence provesti Nacionalna banka Grčke. Hrvatska poštanska banka, kako saznajemo, odustala je od due diligence, a time po svemu sudeći i od kupnje najveće dalmatinske novčarske kuće i jedne od šest vodećih u Hrvatskoj s više od 400 tisuća klijenata i tržišnim udjelom od 10 posto. Ranije su već, što elektroničkim putem, što u sobi za podatke HVB Splitske banke, poslovanje te banke provjeravali portugalski Millennium bcp, mađarski OTP i francuski Societe Generale.

Tako je u igri za kupnju HVB Splitske banke ostalo šest kandidata, a tko će od njih dati obvezujuću ponudu, znat će se sredinom ožujka. Prema mnogim izvorima, najbolji strateški partner bila bi belgijska KBC banka koja djeluje u sastavu KBC grupe s više od 11 milijuna klijenata i više od 50 tisuća zaposlenih. No, njoj je prepreka za ulazak na hrvatsko tržište 34 postotni udjel u Novoj Ljubljanskoj banci. Andre Bergen, predsjednik Uprave KBC-a, svjestan da netko mora učiniti prvi korak da hrvatski štediše više ne čekaju svoj novac, a i da KBC otvori sebi put, iznio je prijedlog o kreditiranju isplate tog duga, pa je Bruxelles sada u očekivanju reakcija Zagreba i Ljubljane.

Isto tako, francuska Societe Generale mnogim političkim i gospodarskim kanalima trudi se hrvatskoj javnosti i vlastima poslati poruku da bi bila poželjan partner u Splitskoj banci. Ništa manje nisu zainteresirane i druge banke, a sve znaju da će morati ponuditi između 700 i 800 milijuna eura, što je tri puta veća vrijednost od knjigovodstvene vrijednosti Splitske banke.

HNB ne prihvaća ponudu Andrea Bergena i KBC-a

Na upit da komentiraju ponudu čelnika belgijskog KBC-a Andrea Bergena, koji je iskazao spremnost svoje banke da povoljno kreditira isplatu zamrznute stare devizne štednje u Ljubljanskoj banci, iz Hrvatske narodne banke dobili smo kratak odgovor: "Neprenesena devizna štednja stvar je privatno-pravnog odnosa između Ljubljanske banke i njezinih štediša." Tim stavom HNB očito smatra neprihvatljivim prijedlog Bergena da kredit od 160 milijuna eura za povrat duga štedišama odobri vladama Slovenije i Hrvatske, svakoj po 80 milijuna eura, jer bi na taj način Vlada RH bila uvučena u plaćanje duga za koji je odgovorna isključivo Ljubljanska banka, odnosno slovenska država. To pak znači da će guverner Rohatinski vjerojatno ostati čvrst u stavu - dug za licenciju - odnosno da neće dopustiti KBC-u kupnju Splitske banke dok se ne riješi problem neprenesene devizne štednje u staroj Ljubljanskoj banci, budući da KBC ima vlasnički udjel u njezinoj novoj sljednici.

Prodaje cijena, ali i politika

Talijanski UniCredit HVB Splitsku banku mora prodati nakon što se spojio s njemačkom bankarskom grupacijom HVB u čijem je vlasništvu bila i Splitska banka. Očekuje se da će UniCredit izabrati kupca u travnju, a osim što će se pri izboru voditi najvišom ponuđenom cijenom, svakako će nastojati da time budu zadovoljne i hrvatske vlasti.

UniCredit je naime vlasnik vodeće hrvatske novčarske kuće, Zagrebačke banke, pa mu je itekako stalo da zadrži dobru poziciju u Hrvatskoj.