V
ečernji list: 24. 02. 2006.SKANDAL
Optuženi Valentin Ćorić želi promijeniti odvjetnika, sud u Haagu ne poštuje izbor odvjetničkog timaOdvjetnik ga izdao za haaških milijun eura
Autor:
Davor IvankovićZamislite da su vam ostala još dva mjeseca na slobodi, da 25. travnja morate otići u pritvorsku jedinicu Haaškog suda, u kojoj ćete, ako vas proglase nevinim, provesti najmanje četiri godine, a osude li vas, 10, 15 ili više godina. Zamislite da vas Sud prisiljava da vas brani odvjetnik kojega više ne želite niti vidjeti, u kojega ste izgubili povjerenje.
Zamislite da Sud ne poštuje vaše pravo da angažirate novi odvjetnički tim. Zamislite sad da vam ostaje samo da se branite sami, onako laički, u procesu u kojem možete biti kažnjeni doživotnim zatvorom!? Hrvatski odvjetnički krugovi bruje o toj skandaloznoj situaciji u kojoj se našao jedan od Hrvata, haaških optuženika, Valentin Ćorić.
Slijede godine pritvora
Ćorić je pripadnik tzv. hercegovačke skupine, koju čini šest bivših dužnosnika HVO-a i "Hrvatske zajednice Herceg-Bosne"; Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić. Svi su se oni dragovoljno predali Haaškom sudu 5. travnja 2004. jer ih je Haag optužio za "udruženi zločinački pothvat".
Optužbe se odnose na teške povrede Ženevskih konvencija, hotimično lišavanje života, nečovječno i okrutno postupanje prema zarobljenicima, tjeranje na prisilni rad i sl. V. Ćorić je petooptuženi, a bio je ministar unutarnjih poslova HZ-HB i zapovjednik vojne policije HVO-a. Optuženici su proveli u haaškom pritv
oru pet mjeseci te su pušteni na privremenu slobodu. Sudski proces, koji će trajati najmanje četiri godine, počinje 25. travnja, a optuženici idu u pritvor.Ćorić je za branitelja odabrao zagrebačkog odvjetnika Tomislava Jonjića, svoga dugogodišnjeg prijatelja, no kako se u međuvremenu razočarao u njega, 20. siječnja ove godine otkazuje mu punomoć i o tome obavještava tajništvo Haaškog suda.
Obolio od novca
Odvjetnički krugovi tvrde da je Ćorić posumnjao u Jonjića prije nekoliko mjeseci, kad je njegov odvjetnik počeo skrivati o čemu se dogovara sa Sudom. Tvrde da je Jonjić, kao prvi odvjetnik, odbijao prijeku potrebu proširenja odvjetničkog i tima istražitelja, ucjenjujući Ćorića tvrdnjom da je on sasvim dovoljan i da će u suprotnom napustiti slučaj.
Obolio je od novca tvrde u odvjetničkim krugovima, precizirajući kako je Jonjić očito podlegao čestoj "haaškoj bolesti" gramzivosti, jer je to prilika da se enormno zaradi. 500 eura na dan jače je od časti i odvjetničke etike navode Večernjakovi izvori. Bolest je to koja najbolje ocrtava apsurdni pravni ustroj Suda u Haagu sucima, tužiteljima i većini odvjetnika u interesu je da optuženici provedu što dulje do presude.
Haag odvjetnicima plaća 20 tisuća eura mjesečno, a tko te plaća, taj je i gazda, kaže narod. Jonjić ne odstupa. Neki ugledni hrvatski odvjetnici nude se Ćoriću, zgroženi povredom odvjetničke etike svojega kolege, no Sud Ćoriću poručuje: u ovoj fazi suđenja jedino je rješenje da se pomirite s dosadašnjim odvjetnikom!?
Odvjetnik Zvonimir Hodak: To što rade u Haagu je nepojmljivo
Zvonimir Hodak, koji je prije nekoliko mjeseci došao u sukob s birokracijom suda u Haagu, kada nije želio pristati na ponižavajuće ispunjavanje 25 zahtjeva ne bi li dobio akreditaciju kao drugi odvjetnik V. Ćorića, tvrdi da je to što sud radi Valentinu Ćoriću nepojmljivo. "Diskrecijsko je pravo optuženog da izabere odvjetnika, sud se, ni teoretski ne smije miješati u to... Jonjić je elokventan, no naše je osnovno pravilo optuženi ima pravo izabrati najgoreg ili
najboljeg branitelja; nema li više povjerenja, odvjetnik se isti čas mora povući", kaže Hodak. Haaški sud, međutim sam određuje svoja pravila i kada bi se, bez dozvole tajništva, Jonjić sam maknuo, čini mi se da bi se izložio čak i kazni suda. I što ćemo sad, zar optuženicima preostaju samo "akademske šešeljevske scene" u sudnici da bi se izborili za promjenu odvjetnika? Nema to veze s normalnim suđenjem sud u Haagu treba tužiti, ali komu, pita se odvjetnik Zvonimir Hodak.Haag: 'Nemamo komentara'
Iz tajništva Haaškog suda nisu željeli reći ništa javno u vezi sa skandalom o promjeni odvjetnika Valentina Ćorića. Uobičajeni "no comment", međutim, skriva skandalozne činjenice o kojima bruje hrvatski odvjetnici. Jonjić je pisao Sudu, a ovaj potom poručio optuženom da Sud ne vidi ozbiljne razloge za raskid, naprotiv, prema Jonjićevu pismu, sud smatra da su Ćorić i Jonjić u fazi pomirbe. Poruka suda je: morate prihvatiti njega kao odvjetnika. Svi u branši smatraju da Hrvatska odvjetnička komora sada mora reagirati.
PRAVDA - I Nürnberg je bio bolji
Prema sustavu koji je sam sebi odredio Sud u Haagu, i najkraći proces optuženicima traje barem četiri godine. Za usporedbu, povijesno suđenje u Nürnbergu trajalo je, u najduljem procesu 10 mjeseci.
Optuženi su imali pravo izbora branitelja, većina njih angažirala je odvjetnike židovskog podrijetla, a Amerikanci se nisu miješali u izbor. Haaški je sud dosad potrošio već više od milijarde dolara, ima 1500 zaposlenih, suci su plaćeni oko 50.000 eura mjesečno.
U krugovima odvjetnika prepričava se izjava iskusnog manje iskusnom kolegi koji ga je pitao kako da brzo izvuče klijenta na privremenu slobodu. "Što ti je, ako su na slobodi, naći će nekog drugog..."
Jonjić: 'Pitajte Haaški sud ili nek vam Ćorić objašnjava'
Tomislav Jonjić, odvjetnik iz Zagreba, nije za Večernji želio komentirati vijest da mu je klijent, Valentin Ćorić, otkazao punomoć.
Niti je želio govoriti o tvrdnji iz odvjetničkih krugova kako je njegovo daljnje zadržavanje na službenoj poziciji Ćorićeva prvog branitelja nespojivo s temeljem odvjetničke etike odlaziš kad klijent iskaže nepovjerenje prema tebi.
Ne želim u to ulaziti, to je povjerljive naravi, ide u odnos odvjetnika i klijenta. Ne mogu o tome govoriti putem medija... Obratite se Sudu u Haagu ili nek vam objašnjava Valentin Ćorić izjavljuje T. Jonjić.