Glas Istre: 25. 02. 2006.

PARLAMENTARNI ODBOR ZA ISELJENIŠTVO UTJECAO NA ODLUKU O POVLAČENJU KONVENCIJE O DRŽAVLJANSTVU IZ SABORSKE PROCEDURE

HDZ pod pritiskom dijaspore povukao europsku konvenciju

Dok jedni smatraju da je odluka Vlade donesena nakon dvojbi koje je izazvao Vladimir Šeks svojim izjavama o pravu Hrvata iz BiH na stjecanje hrvatskog državljanstva, drugi misle da je riječ o moćnom utjecaju hrvatske dijaspore iz BiH

ZAGREB - Nakon što je dva dana malo kome bilo jasno što je predsjednik Sabora Vladimir Šeks mislio kada je izjavio da će Hrvati u BiH izgubiti pravo na stjecanje hrvatskog državljanstva, on je jučer rekao da je jednostavno – krivo shvaćen.

- Odbacujem insinuacije da sam svojim navodnim izjavama tumačio sadržaj ugovora o dvojnom državljanstvu između Hrvatske i BiH na način da bi se Hrvatima u susjednoj državi ograničavalo, oduzimalo ili na bilo koji način uskraćivalo pravo na stjecanje hrvatskog državljanstva. Naprotiv. S ovim ugovorom Hrvatima u BiH to se pravo izričito jamči, što je uostalom i bila svrha razgovora koji su prethodili sporazumu, rekao je predsjednik Sabora.

Naglasio je da Daytonski sporazum predviđa da od 2012. godine građani u BiH više neće moći imati dvostruko državljanstvo, osim ako se to pitanje ne riješi sporazumom s drugim državama. Takav je upravo i ugovor između Hrvatske i BiH, koji se nalazi pred ratifikacijom.

- Sada je maksimalno zajamčeno pravo Hrvatima u BiH na hrvatsko državljanstvo. Sve ostaje po starom, nikome se od Hrvata u BiH neće onemogućiti stjecanje hrvatskog državljanstva. Doduše, Europskom konvencijom o državljanstvu preporučuje se da prebivalište bude temelj za stjecanje državljanstva. Međutim, ovaj je sporazum dviju zemalja vrjedniji od konvencije. Prebivalište neće biti uvjet za dobivanje hrvatskog državljanstva, kategoričan je bio Šeks.

A da ne bi bilo nikakvih dvojbi o konvenciji, Vlada je, potvrdio nam je to njezin glasnogovornik Ratko Maček, taj dokument povukla iz saborske procedure. Jedino je objašnjenje zasad da se »neke stvari još usuglašavaju«. Vjerojatni je razlog snažno protivljenje dijela HDZ-a, predvođenog predsjednicom parlamentarnog odbora za iseljeništvo Zdenkom Babić Petričević.

No ostaje otvoreno pitanje glasovanja pripadnika hrvatske dijaspore, posebno Hrvata u BiH, jer se današnja oporba već godinama zalaže da na izborima u Hrvatskoj isključivo mogu sudjelovati birači koji imaju prebivalište u zemlji. Ali ni tu, izgleda, neće biti promjena, premda je Šeks najavio da će u sklopu rasprave o izbornom zakonodavstvu, što slijedi na dnevnom redu, biti i rasprava o glasovanju hrvatske dijaspore.

- Prema hrvatskom Ustavu, hrvatski državljani, bez obzira na to gdje žive, imaju pravo sudjelovati na parlamentarnim i predsjedničkim izborima u Hrvatskoj. Sporazumom Hrvatske i BiH predviđeno je da svaka od država potpisnica svojim zakonodavstvom regulira aktivno i pasivno biračko pravo svojih građana. To je vrlo kompleksno pitanje i nije sada lako promjenom hrvatskog izbornog zakonodavstva hrvatskim državljanima u BiH oduzeti pravo da glasuju na izborima u Hrvatskoj, zaključuje Šeks.

D. CIGLENEČKI, J. MARIĆ

Leko: Građani u drugim državama odlučivat će o hrvatskom premijeru

Zastupnik SDP-a Josip Leko, inače podrijetlom Hercegovac, ističe da je sporazum Hrvatske i BiH isključivo u funkciji politike HDZ-a.

- HDZ-u je prioritet briga za glasove dijaspore. Jasno je da će prema sporazumu Hrvatima u BiH ostati dva glasa, sudjelovat će i ubuduće i na izborima u svojoj državi i u Hrvatskoj. Dakle, građani drugih država i dalje će odlučivati tko će biti hrvatski premijer, upozorava Leko. U situaciji kada se predsjednik Sabora protivi talijanskom zakonu na temelju kojeg će državljanstvo Italije moći dobiti i brojni hrvatski građani, neprincipijelno je, smatra Leko, da HDZ inzistira na dvostrukom državljanstvu Hrvata u BiH.