Glas Slavonije: 24. 02. 2006.

PREDSJEDNIK HSP-A I OSJEČKI GRADONAČELNIK ZAPRIJETIO ZBOG PROBLEMA OKO PONAVLJANJA MAGISTARSKOG STUDIJA

Đapić: Počinje bitka s Udbom!

SPLIT - Nakon problema sa zahtjevom za ponovni upis na poslijediplomski studij Pravnog fakulteta u Splitu, predsjednik HSP-a Anto Đapić jučer je optužio prof. dr. Dragana Bolanču, dekana splitskog Pravnog fakulteta, za "osobnu netrpeljivost i ideološku ostrašćenost", prigovarajući mu da koristi autoritet dekana u političkom obračunu. Đapić je najavio i moguću saborsku inicijativu za usvajanje zakona o lustraciji.

- U svim zemljama gdje je provedena lustracija, prvo su lustrirani fakulteti. Primjerice, nakon ujedinjenja Njemačke, na društvenim fakultetima bivšega DDR-a nije ostao gotovo ni jedan profesor, a kod nas su ljudi koji su bili svjedoci u procesima iz 1971./72. godine danas "arbitri demokracije"!? U Hrvatskoj počinje bitka s Udbom. Glavni bastioni su neki fakulteti u Hrvatskoj. Oni koji nemaju veze s tim, nemaju se čega bojati, ali postoje pojedinci koji bi morali biti lustrirani, jer je Udba do 1990. u velikoj mjeri postavljala kadar na fakultetima i praktički kreirala ideološko usmjerenje fakulteta, ustvrdio je Đapić.

- Ne bojim se tih njihovih titula, kvaziznanstvenog ponašanja i gledanja s visoka na nas s hrvatske desnice. Ne mogu nam dijeliti lekcije o tome što je demokratsko u Hrvatskoj oni koji su bili najžešći zagovornici očuvanja Jugoslavije i najveći protivnici demokratskih vrijednosti Zapada. Oni su danas, navodno, lučonoše demokratskih vrijednosti, a mi koji smo se cijeli život borili za demokratske vrijednosti zapadne demokracije ispadamo rigidni, nazadni!? Neki fakulteti i dandanas stoje kao ideološki bastioni komunističkog i udbaškog ideološkog naslijeđa, bastiona onih koji su na hrvatsku državu eventualno pristali, ali je nikada nisu voljeli. Mislim da je bilo dosta hibernacije i da treba oštro krenuti u borbu s ostacima udbaških mreža u Hrvatskoj, pa ćemo onda malo počistiti i splitski Fakultet, vidjeti tko je sve od njih doktorirao u Beogradu, a meni danas dijeli moralne lekcije - rekao je Đapić, dodajući kako, nakon fakulteta, lustrirati treba i "dio medija, jer oni koje je postavila Udba, ne mogu odgajati hrvatsku mladež, ne mogu biti profesori, ne mogu biti u medijima koje država financira".

Odgovarajući na Đapićeve napade, dekan Pravnog fakulteta u Splitu Dragan Bolanča kazao je da s Đapićem nema nikakvoga političkog obračuna jer se politikom ne bavi, a njegov najnoviji problem je isključivo u osobi koja mu je pisala prijavu za poslijediplomski studij.

- Što o tome misli Pravni fakultet, gospodin Đapić uskoro će službeno saznati. Njemu nitko ne brani da napiše magistarski rad, ali ni ja, ni Pravni fakultet nismo mu krivi što je svoj prethodni "rad" prepisao iz knjige Borisa Kandarea. Zato ne razumijem zašto je sada mene uzeo kao metu, jer postupam isključivo kao dekan Pravnog fakulteta - rekao je Bolanča, dodajući da je bio član Saveza komunista od 1985. do 1990., i da to nikada nije krio, ali se nikada nije aktivno bavio politikom.

- Dekan sam Pravnog fakulteta, časne institucije koja ove godine slavi 45 godina rada. U radu se i griješi pa je jedna od naših pogrešaka bila i to što je kolega Đapić napisao plagijat, a ne magistarski rad. No, tu su pogrešku ispravili Upravni sud RH, koji je u prosincu 2000. odbio Đapićevu tužbu kojom je tražio poništenje odluke Fakultetskog vijeća o oduzimanju magistarske titule, a Ustavni sud je u lipnju 2001. također odbio njegovu tužbu uz obrazloženje da se radi o plagijatu. To je najbitnija činjenica - odgovorio je na Đapićeve napade dekan Bolanča, dodajući kako je sudac Pešutić sa splitskoga Općinskog suda Đapića doista oslobodio od kaznenog progona zbog plagijata magistarskog rada, ali nije demantirao samu činjenicu da je rad plagijat. “Zbog te činjenice više puta me javno napadao i Đapićev stranački kolega Milijan Sesar, docent na našem fakultetu koji se javnosti predstavlja kao profesor. Ali, ne bih pričao o politici jer ja se bavim samo strukom”.

Autor: Z.KRŽELJ