Jutarnji list: 04. 04. 2006.
Hrvatska i MMF: Trećinu državnih tvrtki prodati ili zatvoriti
Piše: Viktor Vresnik
Vlada najavljuje i značajnu reformu sustava socijalnih naknada
ZAGREB - U danas objavljenom “pismu namjera” Međunarodnom monetarnom fondu hrvatska vlada za drugu polovicu godine najavljuje “složenu reformu zdravstvenog sustava”. Brže od toga - tijekom prve polovice godine - očekuje se završetak privatizacije Ine i T-HT-a, a do kraja 2007. godine Vlada najavljuje privatizaciju gotovo sv
ih državnih tvrtki, osim brodogradilišta.“Do kraja lipnja 2006. u skladu s PAL programom koji provodimo sa Svjetskom bankom namjeravamo privatizirati ili likvidirati trećinu kompanija u kojima vlada ima većinski udio, a prodati državne dionice u polovici kompanija u kojima država ima manjinski udio”, piše u pismu koje su potpisali ministar financija Ivan Šuker i guverner HNB-a Željko Rohatinski.
Do kraja lipnja u planu je i izrada plana privatizacije Croatia osiguranja. Vlada planira “spojiti, a nakon toga privatizirati” i dvije preostale državne banke, Croatia banku i Hrvatsku poštansku banku. Već bi ovog mjeseca trebao biti dovršen i program restrukturiranja željezara i brodogradilišta koji se priprema uz konzultacije s EU, kako bi bio usklađen s pravnom stečevinom Unije.
“Zdravstvena reforma koju upravo dovršavamo neće utjecati samo na ključne parametre unutar današnjeg sustava, nego će i promijeniti poticaje za dobavljače i korisnike zdravstvenog sustava. Pojačat će se odgovornost i uvesti promjene u ponašanju”, stoji u pismu MMF-u.
Vlada najavljuje i značajnu reformu sustava socijalnih naknada, namijenjenih najranjivijem sloju građana, kao i usklađivanje tih naknada sa sustavima unutar EU. “Očekujemo da će se gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj i tijekom 2006. nastaviti zadovoljavajućim korakom i predviđamo realni rast BDP-a od oko četiri posto, što je otprilike jednako kao i godinu dana ranije. Moramo, međutim, upozoriti da realizacija naših predviđanja zavisi od razvoja prilika u okruženju.
Ozbiljnije usporavanje rasta na susjednim tržištima imalo bi ozbiljne posljedice za hrvatsku vrlo otvorenu ekonomiju. Jednako tako, opasnost predstavlja i moguće daljnje ubrzavanje inozemne zaduženosti.
Postupno vraćanje duga umirovljenicima koje započinje u lipnju, također se može očitovati na potrošnji i uvozu. Spremni smo prilagoditi našu politiku i naše ciljeve kako bismo osigurali dugoročnu održivost našeg programa”, također se navodi u danas objavljenom hrvatskom “pismu namjere” MMF-u. “Pismo namjere” redovan je dio procedure prilikom sklapanja i kasnijih revizija sporazuma neke vlade s MMF-om.