Večernji list: 06. 04. 2006.

OTKRIVAMO Pisanjem tužbi, građanin prisilio Sanaderovu Vladu da predloži Zakon o Uredu predsjednika

Mesićev ured - 6 godina mimo Ustava?

Tek što se slegla buka zbog novog zapošljavanja Mesićevu uredu, toj se temi vratila Vlada i odlučila Ured predsjednika napokon ugurati u zakonske okvire. No, tu odluku, međutim, nisu isprovocirale kritike na račun Mesića, nego dugogodišnje inzistiranje građanina.

Petar Radelj prvi je put u rujnu 2004. predložio sudu da sastavi izvještaj Saboru o “neustavnosti i nezakonitosti”. Naime, izmjenama Ustava iz 2000. zapisano je da se ustroj i djelokrug Ureda predsjednika uređuju zakonom i pravilnikom.

Nakon zanosa pretvaranjem polupredsjedničkog u parlamentarni sustav, na tu se obvezu zaboravilo. Ustavni zakon za provedbu Ustava iz 2001. dao je rok od dvije godine za usklađivanje zakona s Ustavom, koji je istekao u ožujku 2003., zaključio je Radelj i na to podsjetio Ustavni sud.

U međuvremenu, Mesić je dva puta mijenjao Odluku o Uredu predsjednika, za što više nije imao ovlasti, tvrdi Radelj, koji opet piše Ustavnom sudu i dobiva odgovor da je Vlada obećala da će Zakon biti pripremljen 2005.

Radelj potom u dva navrata pita Vladu, pa i premijera, je li zakon u pripremi. Kad nije dobio odgovor, u dva navrata protiv Vlade podiže tužbu Upravnom sudu zbog nepoštovanja Zakona o pristupu informacijama. Najnoviji podnesak kojim je Radelj istim povodom zatrpao Ustavni sud nosi datum 30. siječnja ove godine. Hoće li biti i zadnji, još nije sigurno.

(D.K.)

Kazna: Za dodjeljivanje sudu 500 kuna

Nije problem u Uredu predsjednika, niti u ljudima koji tamo rade, nego u tome da se ne poštuje Ustav kaže Radel. No, Radelj bi mogao ostati bez 500 kuna. Toliko mu je odrezao Upravni sud kao stranci kojoj je tužba odbačena. Radelj je tužio Vladu zbog prava na pristup informacijama, a Upravni sud je odgovorio da se prvo morao žaliti premijeru.