Večernji list: 06. 04. 2006.

OBRAČUNI Državno odvjetništvo uputilo POA-i i MUP-u zahtjev za istragu

Istražiti Šepićeve veze s podzemljem

Autor: Tanja BOŽIĆ

Državno odvjetništvo RH dostavilo je mjerodavnim institucijama zahtjev da se, na temelju Zakona o kaznenom postupku, provjeri utemeljenost informacija koje su dostavljene Odvjetništvu, potvrdila je jučer glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin.

Niz propusta

Prema Večernjakovim izvorima, riječ je o prijavama i predstavkama koje su Državnom odvjetništvu podnesene i u kojima se navodi cijeli niz Šepićevih propusta, pogrešaka i zloporaba visoke sudačke dužnosti. Te bi optužbe na račun suca Visokoga trgovačkog suda Nenada Šepića trebali provjeriti djelatnici kriminalističke policije MUP-a te Protuobavještajne agencije. Zahtjev koji DORH priprema MUP-u i POA-i trebao bi stići ovih dana.

To je, očito je, znao i sudac Šepić koji se, očekujući takav rasplet događaja, požurio u javnost plasirati informacije kako je i sam postao dio obrade agenata POA-e. No, zapleo se u vlastitim manipulacijama. Prema prvim Šepićevim izjavama, agenti POA-e razgovarali su s njim u uredu suda, a prema drugoj priči, u jednom zagrebačkom restoranu.

Tada im je sudac navodno predao dokumentaciju o zloporabama koje je pozivajući se na visoku dužnost svoga supruga počinila splitska odvjetnica Ecija Kuljiš-Bajić, inače supruga glavnoga državnog odvjetnika Mladena Bajića.

Kriminalni milje

Sudac Šepić, koji je u međuvremenu postao nedostupan novinarima te svojim nadređenima poriče da je razgovarao s bilo kime od njih te davao intervjue, računao je da će optužbama na račun Bajićeve supruge donekle prikriti trag da i protiv njega i nekoliko njegovih bliskih suradnika na sudu postoje ozbiljne optužbe u prijavama podnesenim DORH-u.

Šepić je, spomije se u prijavi protiv njega, bio vrlo susretljiv i kooperativan s pojedinim poznatim članovima hrvatskog podzemlja čije je predmete slao na rješavanje svojim bliskim kolegama, a neke je obrađivao i sam. U informacijama prikupljenim o kretanju i kontaktima s osobama iz kriminalnog miljea, točnije iz poznate "zločinačke organizacije", spominje se i sudac Šepić s kojim se jedan od "kapitalaca" susretao u zagrebačkim lokalima, a razmjenjivali su i darove.

Navodno je viđen i s Blažom Petrovićem koji je više od godine bio u bijegu. Očito je da će i krim-policija MUP-a i POA imati pune ruke posla kad zaprime zahtjev DORH-a za provjeru podataka iz prijave protiv Šepića i kolega.

U međuvremenu, Državno odvjetništvo, najavljeno je, nakon provedene kriminalističke obrade i provjere podataka i činjenica iz kojih proizlazi osnovana sumnja da su pravosudni dužnosnici počinili kaznena djela, pokrenut će postupak ako za njega bude osnove.

UKIDANJE IMUNITETA - Raspoređivali predmete i darove

Sudac Nenad Šepić izbjegavao je osobno povezivanje s predmetima na Visokom trgovačkom sudu koje je trebalo "elegantno riješiti". No zato je imao osobe od povjerenja koje su te predmete raspoređivale sucima na koje je Šepić imao utjecaja i kojima je slao "sitne znakove pažnje".

Zbog svega toga državni je odvjetnik zatražio da se Šepiću ukine sudački imunitet kako bi MUP i POA mogli istražiti istinitost navoda. Međutim, sudac je to pokušao predstaviti kao osobni rat koji Bajić vodi protv njega.

TKO JE SKRIVAO PRLJAVO RUBLJE - Optužbe o Šepiću odvjetništvu poznate od 2004.

Još u rujnu i listopadu 2004. godine Državno odvjetništvo dobilo je informacije u kojima se optužuju suci Turudić, Šepić i jedan sudac Vrhovnog suda, po svemu sudeći Marijan Svedrović. Sucu Šepiću pripisuju se veze s mafijom, no ne otkrivaju se imena mafijaša. Državno odvjetništvo u priopćenju tvrdi kako ono nije bilo izvor medijima.

Prljavo rublje brbljavog suca drži se daleko od javnosti svo ovo vrijeme, a pušta se tek danas kada je sudac Šepić javno optužio Glavnog Državnog odvjetnika i bivše čelnike. Mladen Bajić poručuje kako je zahtijevana provjera utemeljenosti navoda protiv Šepića, no ne otkriva dokle je ta obrada nakon 19 mjeseci došla.

Zašto je slučaj Šepić ponovno otvoren deset godina nakon događaja i pet godina nakon kaznene prijave trebao bi odgovoriti onaj tko ga je otvorio.

Šepić kazneno prijavio Bajića

Sudac i bivši predsjednik Visokog trgovačkog suda Nenad Šepić podnio je kaznenu prijavu protiv glavnog državnog odvjetnika Mladen Bajića, županijske državne odvjetnice u Zagrebu Višnje Lončar i drugih državnih odvjetnika koji su radili na kaznenoj prijavi podnesenoj 2001. protiv njega i još troje trgovačkih sudaca zbog navodnih zlouporaba u stečaju tvrtke Derma.

Presliku kaznene prijave medijima je u ime Šepića uputio njegov odvjetnik Vladimir Gredelj, a prijava je adresirana na Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK) i nadležno državno odvjetništvo.

U Državnom odvjetništvu RH (DORH) kažu da prijava još nije zaprimljena, no smatraju kako je riječ o pritisku na pravosudne dužnosnike, odnosno DORH da se u svezi mogućih kaznenih djela u slučaju Derma ne pokrenu kazneni postupci.

U kaznenoj prijavi Bajića se sumnjiči da je naredio, odnosno potaknuo Višnju Lončar i ostale odgovorne u zagrebačkom Županijskom državnom odvjetništvu na zlouporabu položaja i ovlasti te primanje mita.

Naime, protiv Šepića i troje sudaca zagrebačkog Trgovačkog suda 2001. podnesena je prijava zbog sumnje da su zlouporabili ovlasti u stečaju tvrtke Derma tako što su iz stečajne mase uzeli oko tri milijuna kuna pozajmice koju nikada nisu vratili. Novac su navodno utrošili na obnovu zgrade Visokog trgovačkog suda kojim je tada predsjedavao Šepić.

Gredelj u kaznenoj prijavi tvrdi da Višnja Lončar i njoj podređeni po prijavi protiv Šepića nisu postupali žurno, na što ih obvezuje zakon, već su to učinili pet godina kasnije, i to uoči izbora novog predsjednika Visokog trgovačkog suda za kojeg se kandidirao i Šepić. Time su, smatra Gredelj, naštetili časti i ugledu Šepića, te smanjili mogućnosti da bude izabran.

U prijavi se tvrdi da je i zahtjev za skidanjem Šepićeva sudačkog imuniteta Državnom sudbenom vijeću (DSV) podnesen u najpogodnijem trenutku da mu se našteti i kompromitira u javnosti.

Sumnju da su Bajić i tužitelji počinili i kazneno djelo primanja mita Gredelj nalazi u činjenici da nitko od njih nema neposredni interes, dakle niti motiv da zlouporabi položaj. Smatra da se iz toga može zaključak da su postupali po uputi nepoznate treće osobe koja je imala motiv i kojoj ne bi odgovaralo da Šepić postane predsjednik, te da su za to moguće primili i naknadu, odnosno mito.

Po Zakonu o državnom odvjetništvu, za pokretanje kaznenog postupka protiv glavnog državnog odvjetnika potrebno je odobrenje Hrvatskoga sabora, osim u slučaju ako je zatečen u počinjenju kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora u trajanju duljem od pet godina. Tada se o svemu izvješćuje predsjednik Sabora.

(Hina)