Glas Istre: 13. 04. 2006.

PREDSJEDNIK EUROPARLAMENTA JOSEP BORRELL FONTELLES U SLUŽBENOM POSJETU HRVATSKOJ

Nekretnine žele »europski građani«, a ne stranci

Mora se ukinuti diskriminacija prema građanima EU-a koji žele kupiti posjed u Hrvatskoj. To neće dovesti do smanjenja nacionalne baštine, rekao je Borrell Fontelles

ZAGREB - Svaki europski dužnosnik koji dođe u Hrvatsku u svome obraćanju javnosti, političarima i medijima iskoristi priliku pohvaliti ljepote Hrvatske i usput podsjetiti da tržište nekretnina treba otvoriti. Iznimka nije bio ni jučerašnji posjet predsjednika Europskog parlamenta (EP) Josepa Borrella Fontellesa. Govoreći pred saborskim zastupnicima, kojih se tek nešto više od polovice pojavilo u sabornici, Borrell Fontelles je upozorio da se mora ukinuti svaka diskriminacija prema građanima EU-a koji žele kupiti posjed u Hrvatskoj. To neće dovesti ni do kakvog smanjenja nacionalne baštine ili obale u sklopu nekakvog turističkog razvoja koji će donijeti stranci, rekao je on. No, predsjednika europarlamenta očito smeta što se u Hrvatskoj govori o strancima.

- Koncept »stranca« mora ustupiti mjesto terminu »europski građanin«, savjetuje Borrell Fontelles. Pojasnio je i da, bez obzira na nedavno donesenu rezoluciju, EP za Hrvatsku »ne predlaže nikakav treći put niti neku alternativu« osim punopravnog članstva u EU-u.

Hrvatsko gospodarstvo je ocijenio kao »dobroga zdravlja«, ali se reforme moraju nastaviti, pogotovo što se tiče privatizacije, javne uprave i pravosuđa, jer strani ulagači traže pravnu sigurnost. Pozvao je na regionalnu trgovinsku integraciju, dodavši da se ne radi »ni o kakvom čudnom pokušaju ponovne izgradnje bivše Jugoslavije«.

- Morate sve poduzeti da potaknete napredak svojih susjeda i njihovu stabilnost. Nemojte u tome vidjeti neki pokušaj da vas strpamo u istu vreću kao ostale, rekao je Borrell Fontelles. Trajni povratak izbjeglica uvjet je za stabilnost regije, ali im treba osigurati gospodarske i društvene uvjete za povratak. »Ne mogu ljudi živjeti u pustinji, gdje ne mogu raditi ni zarađivati«, kaže ovaj Španjolac, koji je sa zastupnicima podijelio i iskustva njegove zemlje na putu u EU. Španjolskoj je trebalo 12 godina teških pregovora, i to često o vrlo prozaičnim problemima kao što su »rajčice i salata«, kaže, ali Hrvatskoj, uvjeren je, neće biti tako teško.

Ipak, priznaje da trenutačni proces pregovora nije jako brz i da će u tom velikom poslu biti i poteškoća. Svjestan je i da je hrvatsko javno mnijenje »dosta kolebljivo, podijeljeno« i da još »polovica hrvatskog stanovništva ne vidi jasno koje su prednosti ovog procesa«.

S Borrellom Fontellesom se sastao i premijer Ivo Sanader, koji je ohrabren stajalištem predsjednika EP-a.

- Gospodin Borrell Fontelles me ohrabrio kad je rekao da će Hrvatska sasvim sigurno »sutra« biti članica EU-a, izjavio je Sanader.

I. FRLAN, D. CIGLENEČKI

Hebrang: Postat ćemo članicom EU-a rasprodajom nekretnina

Člana predsjedništva HDZ-a Andriju Hebranga pomalo je zabrinuo govor Borella Fontellesa, točnije onaj dio u kojem spominje nekretnine.

- Mesić i Račan su 2001. godine stavili svoj potpis na SSP koji nije dobar za Hrvatsku. Sve zemlje su tijekom pregovora ishodile odgodu za prodaju nekretnina od 7 do 14 godina, a mi smo si već i prije pregovora oduzeli takvu mogućnost, kaže Hebrang, koji tvrdi da ćemo »postati članicom EU-a rasprodajom naših nekretnina, a ne pregovorima«.