Večernji list: 18. 04. 2006.
NAFTNA KRIZA
U svijetu probijena psihološka granica od 70 dolara za barelBenzin u Hrvatskoj uskoro deset kuna
Autor: Nada KOLEGA
Na svjetskim tržištima probijena je psihološka granica od 70 dolara po barelu nafte. Kada bi cijena skočila na 80, što se može očekivati zbog eskalacije nuklearne krize oko Irana, litra BMB 95-a, koju Vlada i Ina zasad održavaju na razini ispod osam kuna, u Hrvatskoj bi premašil
a 10 kuna, a govorio se i o 11 kuna za litru tog najpopularnijeg goriva.Zbog toga Hrvatska hitno osniva agenciju za strateške rezerve nafte, a ovaj tjedan bi se u Vladi trebao održati sastanak s domaćim naftašima.
Predviđene mjere
Intervencija na Iran, procjenjuju svjetski naftni stručnjaci, mogla bi povećati cijene nafte i iznad 100 dolara po barelu budući da je Iran četvrti izvoznik nafte koji u svjetskoj ponudi sudjeluje sa 2,4 milijarde barela na dan. Međunarodna agencija za energetiku u slučaju svjetske krize savjetuje uvođenje mjera poput vožnje parnim i neparnim danima te upotrebu isključivo javnog prijevoza.
Kako se Hrvatska sa svojih 70 posto uvoza sirove nafte ne može ograditi od svjetskih zbivanja, i Ina je prošlog tjedna povisila cijene naftnih derivata. Međutim, zbog intervencije Vlade nije poskupio eurosuper 95, gorivo koje se najviše koristi u Hrvatskoj, a nakon čijeg je probijanja granice od osam kuna Vlada obećala smanjivati trošarine.
Kako ne bi gubila na 95-ici, Ina je svojim velikim kupcima goriva ukinula rabat na tu vrstu derivata. Gorivo će poskupjeti i u BiH, gdje su najveći dobavljači, Energopterol i Ina BiH, već zatražili od Ministarstva trgovine odobrenje viših cijena za dizelska i benzinska goriva do kraja ovoga tjedna.
Poskuljenje goriva u prosjeku 0,35 eura najavljeno je i u Srbiji. Kako će se dalje kretati cijene nafte, nitko sa sigurnošću ne može tvrditi.
Po džepu potrošača
No, s obzirom na porast potražnje te probleme zbog nedostatka naftovoda i smanjenih rafinerijskih kapaciteta, teško je očekivati da će cijene nafte padati. I dok je za građane, krajnje korisnike, nafta izrazito skupa, velikim naftnim kompanijama visoka cijena omogućuje dobivanje nafte iz nekonvencionalnih izvora koji su donedavno bili neisplativi.