Jutarnji list: 20. 04. 2006.
Gotovinini podređeni postaju osumnjičenici
Piše: Ivanka Toma
ZAGREB - Premda je optužnica protiv generala Ante Gotovine već odavno podignuta i već su počele pripreme za suđenje, haaški istražitelji i dalje su vrlo aktivni u prikupljaju dokaza kojima nastoje potkrijepiti navode iz optužnice.
I dalje se obavljaju razgovori s nižim rangom zapovjednika koji su u vrijeme akcije Oluja bili pod zapovjedništvom generala Gotovine, a nekima od njih daje se status osumnjičenika kako bi pod pritiskom da je i protiv njih moguće pokretanje postupka bili kooperativniji.
Prije mjesec dana na razgovor s haaškim istražiteljima bio je pozvan brigadir HV-a Mladen Fuzul, koji je u vrijeme Oluje bio nižerangirani zapovjednik. Prema riječima njegova odvjetnika Berislava Živkovića, Fuzul je bio pozvan na razgovor kao svjedok, no kada se na razgovoru pojavio odvjetnik, haaški istražitelji su ga obavijestili da mu se status promijenio u osumnjičenika.
I Kotlar ispitivan o Oluji
Istražitelje je, kaže Živković, zanimala isključivo ratna operacija Oluja. Odvjetnik nije želio ulaziti u pojedinosti razgovora s istražiteljima, kao ni analizirati situaciju u kojoj se našao Fuzul u odnosu na optužnicu protiv generala Gotovine. Rekao nam je samo da razgovor na kraju nije obavljen jer je kao branitelj zatražio određeno vrijeme u kojem bi se Fuzul pripremio za razgovor i tako isho
dio odgodu. Novi datum za razgovor još nije određen.Na vrlo sličan način, ali u svojstvu svjedoka, s haaškim istražiteljima je krajem prošle godine razgovarao Danijel Kotlar, umirovljeni brigadir HV-a, sada zadarski dožupan. Kotlar je također bio ispitiva
n uglavnom o Oluji.Kako je rekao, ispitivalo ga se o ingerencijama koje je kao zapovjednik 113. brigade imao na novooslobođenom području, zatim o tome koje su se vojne aktivnosti provodile, te koje je radnje kao zapovjednik poduzimao kako bi se spriječili paleži, pljačke i ubojstva civila.
Kotlar je rekao i da je istražitelje zanimao odnos zapovjednog vrha prema njemu, te postupanje vojnog vrha neposredno pred Oluju, za vrijeme akcije, kao i sastanak u Kninu koji je general Gotovina održao neposredno nakon operacije. Iz tema o kojima je Kotlar razgovarao s istražiteljima također proizlazi da je svrha razgovora bila potkrepljivanje navoda iz optužnice protiv generala Gotovine.
Domaće pravosuđe
Činjenica da se neki zapovjednici, kao što je slučaj s Fuzulom, i danas pozivaju na razgovor u svojstvu osumnjičenika nije, kaže pomoćnik ministrice pravosuđa za suradnju s međunarodnim kaznenim sudovima Jakša Muljačić, u koliziji s izlaznom strategijom Haaškog suda.
- Do kraja 2004. podignute su sve optužnice i više neće biti novih optužnica Haaškog suda. No, istražitelji i dalje rade jer se po anglosaksonskom pravu istrage provode i dok traje suđenje - kaže Muljačić.
Dalje objašnjava da to što je netko tko je bio pozvan na razgovor s istražiteljima i dobio status osumnjičenika nipošto ne znači da će ga Haaški sud optužiti. Muljačić navodi da je osumnjičenik viši status u kojem osoba koja je na razgovoru ima pravo na branitelja, može odbiti odgovarati na pojedina pitanja i, na kraju, ne dovodi se u situaciju da
tijekom razgovora eventualno tereti samog sebe.No, svatko tko dobije status osumnjičenika ipak mora imati na umu da se unatoč izlaznoj strategiji Haaškog suda i dalje provode istrage, te da će dobar dio tih istraga biti predan domaćem pravosuđu, kao i da će neke od njih zasigurno rezultirati optužnicama pred našim sudovima.
Uskoro optužnica protiv Norca i Ademija
Pripreme za preuzimanje prvog slučaja koji je Haag prepustio hrvatskom pravosuđu - predmeta protiv generala Mirka Norca i Rahima Ademija koji su optuženi za ratni zločin u Medačkom džepu - privode se kraju. Kako nam je rečeno u Državnom odvjetništvu, prije nekoliko dana iz Haaga je stigla posljednja skupina dokaznog materijala, što znači da se dovršava prilagodba haaške optužnice. Prema procjen
ama tužitelja s kojima smo razgovarali, domaća optužnica protiv Norca i Ademija mogla bi biti predana sudu već za nekoliko tjedana.