Slobodna Dalmacija: 21. 04. 2006.
ŠOK IZ SLOBODNE
CIJELA POLITIKA KOMENTIRA NAŠ JUČERAŠNJI ČLANAK O SPORAZUMU S SAD-omI SDP za ugovor s Amerikancima
I RAČAN JE HTIO Hrvatska je bila spremna potpisati kompromisni sporazum o neizručivanju osumnjičenih za ratne zločine Međunarodnom sudu još prije tri godine, za vrijeme Račanove vlasti. I danas u SDP-u tvrde kako ne mogu reći hoće li napasti Sanadera ako s SAD-om potpiše bilateralni ugovor o ekstradiciji, već čekaju da vide kako će on biti sročen
Piše: Tomislav KLAUŠKI
Kompromisni bilateralni sporazum s SAD-om o uzajamnom izručivanju optuženih za ratne zločine, baziran na međunarodnim konvencijama, Hrvatska je bila spremna potpisati još prije tri godine, za vrijeme Račanove vlasti.
Potpisala i Srbija
Odbijajući potpisati čuveni članak 98. o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu, hrvatska vlast je umjesto njega predlagala kompromisni sporazum. No, američka diplomacija to je uporno odbijala, i to iz političkih razloga.
Na kraju, cijela stvar je propala, a Amerikanci se okrenuli Ivi Sanaderu i Miomiru Žužulu koji su obećali promjenu situacija kad HDZ dođe na vlast.
Dvije godine kasnije, Sanaderova Vlada još nije potpisala članak 98. objašnjavajući tim istim američkim diplomatima kako bi time izgubila političku bitku s SDP-om.
Jer, navodno bi SDP na toj točki napao HDZ i srušio ga s vlasti. Time bi, po Sanaderovoj logici, SAD izgubio značajnog partnera u Hrvatskoj.
U SDP-u danas tvrde kako ne mogu reći hoće li napasti Sanadera ako s SAD-om potpiše bilateralni ugovor o ekstradiciji, već čekaju da vide kako će on biti sročen.
No, sličan ugovor nedavno je potpisala Srbija, koja također - zbog obveza prema Haagu - nije mogla pristati na članak 98. Umjesto toga, Amerika je sastavila alternativni tekst sporazuma koji je glatko prošao.
Mesić šuti....
No, još uvijek postoje određene sumnje što će sporazumom dobiti Amerika, budući da Hrvatska ne bi željela da taj sporazum bude u koliziji s Međunarodnim kaznenim sudom.
Iako za potpisivanje bilateralnoga međunarodnog sporazuma nije potreban supotpis predsjednika Republike - kao ni pri odšteti austrijskim folksdojčerima - Mesićev pravorijek izuzetno je bitan na domaćoj političkoj sceni.
Njegova šutnja o ovom pitanju je znakovita. Možda je odlučio podržati Sanaderova nastojanja za okretanjem Amerikancima, rušeći tako prepreke za ulazak u NATO i pritom kompromisnim sporazumom čuva svoj politički obraz.
...A šuti i Jakić
U tom smislu, zanimljivo je da se o ovom pitanju ne izjašnjava Tomislav Jakić, Predsjednikov savjetnik za vanjsku politiku, protivnik ulaska Hrvatske u NATO savez i inače rezerviran prema Bushovoj administraciji.
S druge strane, postoje tumačenja kako Mesić pušta Sanadera da potpiše sporazum i ako ga pritom ne bude konzultirao, oglasit će se poslanicom.
I na kraju vjerojatno, kao i u slučaju Austrije, pronaći dogovorni izlaz iz krize.
Na kraju, postavlja se pitanje kako će na ovakav sporazum reagirati Europska unija. Prije tri godine Bruxelles je savjetovao Hrvatskoj odbijanje potpisa članka
98..TKO JE PROMIJENIO STAV
Stjepan MESIĆ
Iako neki njegovi savjetnici tvrde da Predsjednik nije ni vidio američki prijedlog, nema sumnje da je Mesić informiran o inicijativi SAD-a. I s Pantovčaka se upućuju signali kako je promjena stava moguća: nijedan novinski tekst o toj temi još nije demantiran. Mesić nastoji pomiriti naizgled nepomirljivo - politička načela, očekivanja javnosti, želje EU-a i SAD-a, poziciju i opoziciju... On nema formalnu ovlast u potpisivanju ugovora, ali bez njega Sanader neće ništ
a poduzeti.Anto ĐAPIĆ
Šef pravaša dugo je bio žestoko protiv članka 98. Na kraju je i on upao u kombinacije s Amerikom. Prihvatio je argumentaciju svog savjetnika Mate Granića da su izlaznom strategijom Haaga srušene barijere za potpisivanje takvog sporaz
uma, a on nam otvara vrata NATO-a i boljih odnosa s Amerikom. A zapravo je odradio sondiranje za Sanadera i HDZ.Mesić: Nećemo potpisati u Dubrovniku
SARAJEVO - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić opovrgnuo je tvrdnje kako će prigodom Cheneyjeva posjeta Dubrovniku biti potpisan neki međudržavni sporazum.
— Posjet potpredsjednika Cheneyja se očekuje. Nije predviđeno nikakvo potpisivanje, ali ćemo se međusobno informirati o stanju u svijetu i Europi te mogućnostima i perspektivi rješavanja sadašnjih regionalnih kriza koje generiraju krizu u svijetu — kazao je Mesić odgovarajući na novinarsko pitanje u Sarajevu.
Ivo Sanader: Konzultirat ćemo EU
— Hrvatska je zemlja koja pregovara s Europskom unijom, ona je kandidat za članstvo i podržavat ćemo sve napore EU-a kad je riječ o transatlantskom partnerstvu — izjavio je premijer Ivo Sanader, komentirajući najavu Slobodne Dalmacije da je umjesto članka 98. sastavljen bilateralni ugovor o ekstradiciji.
— Mi smatramo u Hrvatskoj da partnerstvo i prijateljstvo Europe i Amerike nema alternative — nastavio je Sanader.
— To je naša politika u Hrvatskoj, to je i politika EU-a. Mi ćemo se o promjeni našeg stajališta konzultirati s EU-om — zaključio je Sanader.
Damir Kajin: Gubimo europsku budućnost
Hrvatska Vlada može potpisati takav ugoovr, ali ako to učini uz prešutnu ili otvorenu podršku predsjednika Mesića, Hrvatska će definitivno izgubiti principijelnost i europsku budućnost. Ova najava dovodi u sumnju vjerodostojnost hrvatske politike i ne bih želio da se Hrvatska povodi z
a interesima Žužula, Đapića i drugih.Jozo Radoš: Teži ulazak u Uniju
Promjena stava u vezi s takvim sporazumom nije korisna. Ako se jača pozicija prema SAD-u, slabi se prema Europskoj uniji. Odluka nije ni pragmatična ni politički, ni načelno. Nema dileme da bi reakcija EU-a bila negativna, što bi otežalo naše daljnje pristupanje Uniji.