Slobodna Dalmacija: 22. 04. 2006.
KUPOVANJE ULAZNE VIZE
NOVČANI DOMETI ’ŠKEGRINA’ FONDA QUAESTUS U KUPNJI PLIVE U STVARNOSTI SU MINORNIHrvatski paravan ZA STRANI KAPITAL
PRIČE da Actavis i Quaestus zajedno kupuju Plivu posve su bespredmetne, jer bi se vlasnički udjel Quaestusa u tom poslu mjerio promilima
STVARNOST je da domaći Quaestus fond u cijeloj priči otapa ’mentalne blokade’ protiv Actavisa i dobro ulaže novac svojih dioničara
Piše: Frenki LAUŠIĆ
Iako je predsjednik uprave Plive Željko Čović, reagirajući na poboljšanu ponudu Actavisa za preuzimanje Plive, kazao da je i nova ponuda Actavisa nedovoljno atraktivna, ovaj put će, po svemu sudeći, ipak islandskoj tvrtki omogućiti provođenje due dilligenca. Pritom najavljeni sastanak Plivine uprave sa upravom Actavisa, radi "pojašnjavanja" njihove ponude, predstavlja ponajprije kupovanje vremena. U tom međuperiodu Čović će pokušati pronaći izlaz u drugim "zainteresiranim investitorima", čije bi povezivanje s Plivom, kako je kazao, predstavljalo "kombinaciju preuzimanja i spajanja". I to na prijateljskoj bazi, naveo je Čović, što aludira na "neprijateljsku" ponudu Actavisa.
Novu ponudu Actavisa je dodatno "zakuhalo" uključivanje domaćih investitora posredstvom fonda Quaestus u kupnju Plive. Njihovu ulogu Čović je okarakterizirao dijelom "marketinške kampanje" Actavisa kako bi otopio "mentalne blokade" u javnosti. Naravno, kao i u slučaju dolaska tvrtke Tele2 u Hrvatsku, odmah su se pojavile spekulacije da je Quaestus samo paravan za lakši ulazak strane kompanije na hrvatsko tržište. Iako mediji i javnost Quaestus automatski poistovjećuju sa Borislavom Škegrom, ovaj put u tom fondu čitavom operacijom, barem formalno, rukovodi Željko Lukač. On nam je u petak kazao da su u Quaestusu jednostavno prepoznali priliku svojim investitorima za dobro ulaganje. "Prelaskom Plive u generičko poslovanje bilo je jasno kako će biti metom preuzimatelja i mi smo prepoznali Actavis kao idealnu kompaniju koja to može realizirati. To je čitava filozofija našeg ulaska u taj posao", kazao nam je Lukač, dodavši da će ulaganje Quaestusovih investitora u taj projekt biti na razini ulaganja u projekt treće mobilne mreže.
S obzirom na vrijednost Plive, takvo bi ulaganje Quaestusu donijelo tek promile vlasništva, pa su više nego pretjerane priče da Actavis i Quaestus zajedno kupuju Plivu. Ipak, Lukač napominje da i Quaestus planira provesti due dilligence, što bi onda i Actavisu dalo bolje temelje za sklapanje posla.
Udjel Quaestusa 0,0035 posto
Temeljni kapital Quaestusovih investitora iznosi 35 milijuna eura, a računa se da su u posao sa Tele2 uložili od 3,5 do sedam milijuna eura. Ako je prema novoj Actavisovoj ponudi Pliva procijenjena na 1,8 milijardi eura, to bi onda značilo da bi Quaestus u kapitalu Plive sudjelovao sa promilima udjela (oko 0,0035 posto). Kada bi uložili i čitavih 35 milijuna eura, to bi iznosilo oko 0,0175 posto. No, kako nam je rekao Lukač, za investitore Quaestusa radi se o vrlo velikim novcima.
Škegrina ’dota’
Mnogi će u sudjelovanju Quaestusa u preuzimanju Plive vidjeti "neprincipijelno" ponašanje Borislava Škegre, bivšeg potpredsjednika Vlade. Istina je da je Quaestus u početku svog djelovanja krenuo u poslovne proboje preko političkih veza (slučaj Sunčanog Hvara), ali je kasnije
ipak (slučajevi Tele2, Metroneta i Hospitalije) poslovao prije svega po tržišnim uzusima. No, sigurno je da veze koje je Borislav Škegro izgradio za svoje političke karijere Quaestusu nisu odmogle.