Slobodna Dalmacija: 26. 04. 2006.
KOMPROMIS
AMERICI DOVOLJAN I HRVATSKI PARAF BEZ RATIFIKACIJE UGOVORA O NEIZRUČIVANJU MEĐUNARODNOM SUDUSAD: Sporazum ne treba u Sabor
SVI ZADOVOLJ
NI Naš izvor iz hrvatske diplomacije potvrdio je da će američka strana biti zadovoljna potpisom hrvatskog državnog vodstva na takav sporazum bez njegove ratifikacije u Saboru gdje bi ishod sporazuma bio neizvjestan, a mogao bi stvoriti i neugodnosti u relacijama s Europskom unijomPiše: Šenol SELIMOVIĆ
Amerikanci neće inzistirati na ratifikaciji bilateralnog sporazuma o neizručivanju državljana SAD-a Međunarodnom kaznenom sudu nakon što se takav dokument potpiše.
To je jedna od ključnih kompromisnih činjenica koja hrvatskoj vladi oslobađa ruke za stavljanje potpisa na primjenu članka 98. Rimskog statuta - stoji u dokumentu jednoga Vladina tijela s oznakom tajnosti što ga posjeduje Slobodna Dalmacija.
Dobro za EU
Naš izvor iz hrvatske diplomacije potvrdio je da će američka strana biti zadovoljna potpisom hrvatskog državnog vodstva na takav sporazum bez njegove ratifikacije.
Time se, tvrdi on, izbjegava izravno sukobljavanje Zagreba s Bruxellesom koji je još 2003. zemljama kandidatima za EU poslao zaključke Vijeća ministara i smjernice Unije glede ovakvih sporazuma s Amerikancima, tražeći od tih država da pri formuliranju odgovora SAD-u uzmu u obzir stajalište EU-a.
Ratifikacija takvog međunarodnog ugovora između Hrvatske i SAD-a stvorila bi u Saboru oštre polemike s neizvjesnim ishodom za američko-hrvatske odnose. Ovakvim kompromisom izbjeći će se nepoželjan efekt, zadovoljit će se američki zahtjevi, a istodobno se neće ozbiljno iritirati Bruxelles.
Albanski loš primjer
U spomenutom dokumentu naveden je, među ostalim, primjer Albanije kojoj EU nije toliko zamjerio što je potpisala sporazum sa SAD-om, nego to što ga je potpisala nekritički i bez imalo uvažavanja stavova EU-a.
Zato, tvrdi visoki diplomatski izvor, Hrvatska je izradila svoj nacrt sporazuma koji se u velikoj mjeri drži uputa EU-a i u njemu inzistira na isključivo pravnim aspektima: Hrvatska traži preciziranje kategorije američkih državljana na koje bi se odnosio ovaj sporazum (Albanija je npr. potpisala sporazum koji se odnosi na sve američke državljane), Hrvatska zadržava pravo zatražiti izmjenu i dopunu sporazuma i sporazum se sklapa na određeni broj godina.
Ti principi će, kaže izvor ’Slobodne’, uvelike zadovoljiti SAD, ali i EU koji je smjernicama utvrdio načela i uvjete za sklapanje bilateralnih sporazuma sa SAD-om.
Potvrda iz Londona
U spomenutom dokumentu se ističe da je neinzistiranje Amerikanaca na ratifikaciji takvog sporazuma s hrvatske strane, potvrdio i britanski Foreign Office na jednom zatvorenom diplomatskom susretu u Londonu.
Za potpis u vrijeme Račanove vladavine nije bilo šanse
Izvor ’Slobodne’ tvrdi kako potpisivanje sporazuma s Amerikancima o članku 98. nije imalo nikakve šanse u vrijeme Račanove vlade zbog sasvim drukčijih unutarnjih prilika u zemlji, snažno opterećenih Haagom i utjecajem oporbene desnice na politička zbivanja.
Jedan od važnih zagovornika nepotpisivanja i krajnjeg opreza, tvrdi isti izvor, bio je Ivan Šimonović, šef hrvatske Misije pri UN-u, a kasnije zamjenik ministra Picule.
Takav sporazum, tvrdio je Šimonović, protivio bi se ne samo Rimskom statutu nego i Bečkoj konvenciji o pravu međunarodnih ugovora. Šimonović je odbacivao i recipročnost koju su pri neizručenju nudili Amerikanci jer, po njemu, Hrvatska kao stranka Statuta i SAD koji to nije, ne mogu biti u istoj pravnoj poziciji.