Večernji list: 26. 04. 2006.

Hrvatska u lipnju započinje konkretne pregovore s EU

Hrvatska će započeti konkretne pregovore za najmanje jedno poglavlje europske pravne stečevine 12. lipnja u Luxembourgu, kada je predviđena sljedeća pristupna konferencija, doznaje se iz diplomatskih izvora u Bruxellesu.

Zasad je izvjesno da će se pregovori moći otvoriti za poglavlje znanost i istraživanje, jedno od 35 poglavlja acquis communautairea (europske pravne stečevine), koje je bilo prvo na redu u postupku screeninga, procjene usklađenosti zakonodavstva.

Nakon završetka screeninga za to poglavlje, Europska komisija je u svom izviješću preporučila otvaranje pregovora bez ikakvih uvjeta ili "benchmarka".

Hrvatska je vlada vrlo brzo nakon što je dobila poziv dostavila svoje pregovaračke pozicije za to poglavlje i sada se očekuje da Europska komisija izradi nacrt zajedničke pregovaračke pozicije EU-a, što bi se trebalo dogoditi sredinom sljedećeg mjeseca.

Kada zemlje članice usvoje zajedničku pregovaračku poziciju bit će stvorene proceduralne pretpostavke za otvaranje pregovora o tom poglavlju, koji bi, budući da je riječ o lakšem poglavlju, mogli biti privremeno zatvoreni isti dan kada se i otvore.

Zasad je teško reći hoće li do 12. lipnja još koje poglavlje biti spremno za pregovore, dodaju europski diplomatski izvori. Drugo poglavlje za koje je obavljen screening - obrazovanje i kultura - još uvijek je tema na sastancima Odbora stalnih predstavnika zemalja članica (COREPER).

Europska komisija je i za to poglavlje preporučila otvaranje pregovore bez dodatnih uvjeta, ali kada je to došlo na Radnu skupinu Vijeća EU-a za proširenje, dio zemalja članica zatražio je da se načelno utvrdi hoće li se politički kriteriji, konkretnije, pitanje temeljnih ljudskih prava, postavljati za otvaranje pregovora o svakom poglavlju u kojem to moguće ili će se to pitanje ostaviti samo za poglavlje pravosuđa i temeljnih prava. Prema diplomatskim izvorima, ta rasprava je potaknuta uglavnom zbog Turske, kojoj se u području obrazovanja zamjera odnos prema manjinama i školovanju djevojčica.

Zbog te rasprave, Hrvatska još nije dobila poziv da dostavi svoje pregovaračke pozicije za poglavlje obrazovanje i kultura, ali postoje signali da bi vrlo skoro moglo doći do proboja.

Hrvatska je svečano otvorila pristupne pregovore s Europskom unijom 3. listopada prošle godine. Nakon toga, 20. listopada započeo je postupak screeninga, faze koje prethodi konkretnim pregovorima o pojedinim poglavljima. Screening za svako poglavlje odvija se u dvije faze. U prvoj, eksplanatornoj fazi, predstavnici Europske komisije objašnjavanju predstavnicima Hrvatske i Turske, koja je pregovore započela isti dan kada i Hrvatska, europsku pravnu stečevinu u pojedinom poglavlju, a u drugoj fazi zemlje kandidatkinje, odvojeno na bilateralnim sastancima s predstavnicima Europske komisije, predstavljaju razinu usklađenosti. Do sada je screening obavljen za više od trećine od 35 poglavlja acquis communatairea, a cijeli postupak bi se trebao dovršiti do listopada ove godine.

(Hina)